$
קורונה

ביידן ב"נאום החיסונים" לאומה: "ב-4 ביולי נחגוג את תחילת העצמאות מהקורונה"

בנאום מיוחד לציון שנה להגבלות הקורונה, אמר הנשיא האמריקאי שהוא פועל להאיץ את קצב החיסונים. הוא הציב יעד של שני מיליון חיסונים ביום. לדבריו, מ-1 במאי כל אזרח בוגר מגיל 18 יוכל לקבוע תור: "תמונות וסרטונים משנת 2019 מרגישים כאילו צולמו בעידן אחר"

חדשות חוץ 08:2512.03.21
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה (בין חמישי לשישי), בנאום מיוחד לאומה לציון שנה להגבלות הקורונה, שהוא פועל להאיץ את מבצע החיסונים כך שכל אמריקאי מגיל 18 ומעלה יהיה זכאי לקבל חיסון עד 1 במאי לכל המאוחר: "זה מוקדם בהרבה ממה שצפיתי. זה לא אומר שכולם יקבלו את החיסון מיד, אבל זה אומר שתוכלו לקבוע תור מ-1 במאי". הוא הבטיח כי ארה"ב תחסן בקצב של שני מיליון אזרחים ביום.

 

בנאום המיוחד, הראשון של ביידן שששודר בשעת צפיית השיא בארה"ב מאז שנכנס לתפקיד, הפציר הנשיא באמריקאים להמשיך לגלות ערנות נגד הנגיף, שעות לאחר שחתם על חבילת הסיוע לנפגעי הקורונה בגובה של 1.9 טריליון דולר.

 

 

ביידן אמר כי הוא פועל להאיץ את קצב חיסוני הקורונה כדי שהמצב ישתפר עד יום העצמאות ב-4 ביולי, אז לטענתו האזרחים האמריקאים יוכלו לערוך מסיבות בחצרות ביתם, שכן ניתן יהיה להתקהל בקבוצות קטנות. "אחרי השנה הקשה והארוכה הזו, יום העצמאות יהפוך למשהו מיוחד באמת, שבו לא רק נחגוג את העצמאות שלנו כאומה, אלא גם את תחילת העצמאות שלנו מהנגיף", אמר.

 

הנשיא אמר כי הגעה ליעד זה ביולי תלויה בשיתוף הפעולה של האזרחים ובשמירה אחר הנחיות הבריאות - עטיית מסכות ושמירה על ריחוק חברתי - וכמובן גם בהיענות הציבור להגיע להתחסן. רק צעדים אלו, לדבריו, יוכלו לנצח את המגפה שגבתה את חייהם של יותר מ-530 אלף אמריקאים ושיבשה את חייהם של מיליונים רבים נוספים שאיבדו את פרנסתם בשל ההגבלות והסגרים המרובים. "זה לא הזמן לא להיצמד לכללים. אני זקוק לכם, העם האמריקאי. אני צריך שכל אזרח יעשה את שלו", אמר הנשיא.

 

למרות האופטימיות הזהירה, ביידן הזהיר כי כאב ומוות נוספים צפויים להגיע כתוצאה מהנגיף, לפני שיהיה טוב יותר. "תמונות וסרטונים משנת 2019 מרגישים כאילו צולמו בעידן אחר", אמר. "החופשה האחרונה, יום ההולדת האחרון עם החברים, החג האחרון עם המשפחה המורחבת. אמנם זה היה שונה אצל כל אחד - אבל כולנו איבדנו משהו". ביידן אמר כי אנשים רבים התכחשו לנגיף בתחילת המגפה. "הכחשה במשך ימים, ואז שבועות, ואז חודשים. הכחשה שהובילה ליותר מקרי מוות, ליותר הדבקות, ליותר מתח וליותר בדידות".

 

ביידן אמר שהיעד שהציב - 100 מיליון חיסונים ב-100 הימים הראשונים לכהונתו - יושג הרבה לפני המתוכנן, כבר ביום ה-60 מכניסתו לתפקיד - בעוד עשרה ימים. "התמודדנו והתגברנו על אחת התקופות הקשות והחשוכות ביותר בתולדות האומה הזו, החשוכה ביותר שידענו", אמר הנשיא, "אני מבטיח שנצא מכך חזקים יותר".

הלוויה של אדם שנפטר מקורונה בטקסס, ארה"ב הלוויה של אדם שנפטר מקורונה בטקסס, ארה"ב צילום: רויטרס

 

 

ביידן הוסיף בנאומו כי חיילים אמריקאים נוספים יסייעו במבצע החיסונים ברחבי ארה"ב, ושאתר אינטרנט חדש יאפשר לאזרחים לגלות היכן הם יכולים להתחסן. עד כה, כ-10% מהאמריקאים חוסנו באופן מלא. מהבית הלבן נמסר כי אספקת החיסונים תספיק כדי לחסן את האוכלוסייה עד סוף מאי. עוד נמסר כי הבית הלבן מעוניין להרחיב את מאגר האנשים שיכולים לחסן כך שיכלול רופאי שיניים, אופטומטריסטים, חובשים, וטרינרים וסטודנטים לרפואה.

 

אתמול חתם ביידן בבית הלבן על חבילת הסיוע לנפגעי המגפה, שנועדה להיות גלגל הצלה פיננסי לאמריקאים רבים שנפגעו בצורה קשה מהמשבר, ולהעניק תמריץ לכלכלה. מדובר בניצחון פוליטי גדול עבור הנשיא הדמוקרטי, שנכנס לתפקיד לפני פחות מחודשיים. החבילה אושרה סופית על ידי בית הנבחרים האמריקאי ביום רביעי

 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צילום: רויטרס

 

 

"החבילה ההיסטורית תבנה מחדש את עמוד השדרה של האומה, ותעניק לאנשים במדינה הזאת - אנשים עובדים ואנשי מעמד הביניים, האנשים שבנו את המדינה - סיכוי להילחם", אמר ביידן לפני החתימה.

 

חבילת הסיוע תעניק לרוב האמריקאים מענק של 1,400 דולר, ותספק סיוע של 530 מיליארד דולר למדינות ארה"ב ולרשויות המקומיות כדי להתמודד עם השלכות המגפה. החבילה מאריכה בחצי שנה (עד סוף אוגוסט) את דמי האבטלה המיוחדים בזמן המגפה - 300 דולר בשבוע, ובנוסף דוחה את הפינוי של מיליונים שמתקשים לשלם שכר דירה.

 

חבילת הסיוע שאושרה היא השנייה בגודלה בארה"ב אי פעם. לפני שנה חתם הנשיא לשעבר דונלד טראמפ על חבילת סיוע בשווי 2 טריליון דולר. הדמוקרטים הצליחו להעביר את החבילה לאישור ביידן עד אמצע מרץ – המועד שבו מסתיים התוקף של דמי האבטלה המיוחדים והסיוע הנוסף.

x