$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

בעקבות לחץ: HSBC יפסיק לממן פרויקטי פחם עד 2040

הודעת הבנק מגיעה לאחר שקואליציה של חברות השקעה וקרנות פנסיה קראה לו לפעול באופן נחרץ יותר בנושא שינוי האקלים; אם יתמכו בכך בעלי המניות שלו, הבנק ייצא מפרויקטי פחם עד תחילת העשור הבא באירופה וב-OECD, ובהמשך בשאר העולם

חדשות חוץ 21:2011.03.21

בנק HSBC מסר שהוא מתכנן לחזק את המדיניות הידידותית לסביבה ולהפסיק לממן פרויקטי פחם עד 2040, בתנאי שבעלי המניות שלו יאשרו את המהלך.

 

 

 

ההודעה מגיעה בעקבות לחץ שהפעילה קואליציה של חברות השקעה וקרנות פנסיה שקראו לפעולה נחרצת יותר מצד הבנק בנושא שינוי האקלים. חברת Charity Shareaction, שמובילה את הקבוצה, מסרה ש-HSBC השקיע 15 מיליארד דולר בחברות לכריית ועיבוד פחם מאז 2018.

 

 

מכרה פחם מכרה פחם צילום: בלומברג

 

HSBC מסר שהוא מקדם בברכה את החלטת הקבוצה לתמוך בתוכניתו החדשה. הבנק כבר מחזיק באסטרטגיית "אפס נטו" (neto zero), על פיה הוא אמור לוודא שכל השקעותיו אינן מייצרות פליטות פחמן עד שנת 2050. אך החלטתו החדשה, שזקוקה עדיין לתמיכה של 75% מבעלי המניות, תביא את הבנק לצאת ממימון תחנות כוח מונעות פחם וכריית פחם טרמית עד 2030 במדינות האיחוד האירופי וה-OECD, ועד 2040 בשאר העולם.

 

HSBC HSBC צילום: בלומברג

התוכנית גם מציבה יעדים שיאפשרו לחברה למלא את סעיפי הסכם פריז שמטילים מגבלות על פליטות ונזקי אקלים, בבואה לקבל החלטות לגבי השקעות במגזרים כמו הנפט והגז. HSBC אמר שהוא מצפה להשקיע בין 750 מיליארד לטריליון דולר בתמיכה בתהליך מזעור פליטות הפחמן של לקוחותיו התאגידיים.

 

המהלך מגיע לאחר שנים של לחץ מצד Shareaction, שהובילה את 15 חברות ההשקעה, המנהלות נכסים בשווי 2.4 מיליארד דולר. Shareaction איימה בתחילה להציג הצעה משלה בפגישה הכללית של הבנק שאמורה להיערך במאי, בניסיון לכפות את השינוי, אך לאחר חודשים של שיחות היא הסכימה לזנוח את התוכנית הזאת ולגבות את תוכניתו של הבנק.

x