$
קורונה

דיווח שוטף

סקר: 70% מהאמריקאים מרוצים מהטיפול של ביידן בקורונה

מחקר: חיסוני פייזר ומודרנה עשויים להגן על תינוקות יונקים; הדלאי לאמה התחסן, שיא במאושפזים בטיפול נמרץ בצרפת; הסנאט האמריקאי אישר דמי אבטלה שבועיים בסך 300 דולר למחוסרי עבודה בשל הקורונה; גרמניה: יותר מ-9,500 אובחנו כחולים ביממה האחרונה, 300 מתו; סעודיה: בתי קולנוע, תיאטראות ומכוני כושר ייפתחו מחדש

כלכליסט ו-ynet 23:3506.03.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:30 - סקר: 70% מהאמריקאים מרוצים מהטיפול של ביידן בקורונה

 

חודש וחצי אחרי כניסתו לתפקיד נשיא ארצות הברית, 60% מהאמריקנים מביעים שביעות רצון מתפקודו הכללי של ג'ו ביידן, ושיעור גבוה עוד יותר – 70% – מרוצה מהטיפול שלו במגפת הקורונה, בכלל זה 44% מהרפובליקנים. כך עולה מסקר שפרסמה בסוף השבוע סוכנות הידיעות AP. הנתונים האלה באים כשברקע ירידה חדה במספר הנדבקים בארה"ב, אם כי ביידן מדגיש כי המגפה רחוקה מסיום וכי עוד נכונו לאמריקנים ימים קשים.

 

על רקע הנתונים האופטימיים הודיעו בימים האחרונים כמה מדינות בארה"ב כי הן מסירות הגבלות רבות ומאפשרות לתושביהן לחזור לשגרה כמעט מוחלטת, ובממשל ביידן רואים בהחלטות כאלה סכנה חמורה. כשהמושלים הרפובליקנים של טקסס ומיסיסיפי החליטו השבוע להסיר את חובת המסכות ולפתוח ב-100% את רוב בתי העסק תקף ביידן בחריפות את המהלך ואמר כי מדובר ב"צורת מחשבה ניאנדרטלית" – הצהרה שקוממה רבים בחוגים השמרניים.

 

אף שחובת המסכות בטקסס תסתיים רשמית רק ביום רביעי, כבר בסוף השבוע נראו רבים מתושבי המדינה יוצאים לבלות בפאבים בפנים שאינן מכוסות. גם במיסיסיפי יצאו רבים למקומות ציבוריים בלי מסכה. אל מול התמונות הללו הזהיר ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה הראשי של הממשל למחלות זיהומיות, כי מספר הנדבקים בארה"ב עדיין גבוה בהרבה מכדי שיהיה זה נכון לבטל את חובת המסכות. בריאיון ל-CNN אמר שכדי לאפשר הסרת מסכות יש להמתין שמספר הנדבקים היומי יירד – לכל הפחות – אל מתחת ל-10,000.

 

 

 

19:25 - מחקר: חיסוני פייזר ומודרנה עשויים להגן על תינוקות יונקים

 

חוקרים מהמרכז הרפואי פורטלנד שבארצות הברית מצאו כי נוגדני החיסון לקורונה של חברות פייזר ומודרנה עוברים בחלב אם ועשויים להגן גם על התינוקות היונקים מפני הנגיף. החוקרים בדקו דגימות חלב אם משש נשים, לפני ואחרי שהתחסנו, ומצאו שכבר שבוע אחרי הזריקה הראשונה, בכל דגימות חלב האם נמצאו נוגדנים נגד קורונה. הנוגדנים ירדו במעט לאחר מכן ועלו שוב לאחר החיסון השני. שני החיסונים היו זהים באפקטיביות שלהם.

 

 

חיסון של פייזר חיסון של פייזר צילום: בלומברג

 

 

16:20 - חוקרים בברזיל: מחלימים מקורונה עלולים להידבק מחדש בווריאנט הברזילאי

 

נתונים חדשים מצביעים על כך שמחלימי קורונה עלולים להידבק מחדש בווריאנט הברזילאי. חוקרים בברזיל מצאו שהנוגדנים שבדמם של מחלימים שנדבקו בזנים קודמים של הקורונה, היו בעלי יכולת מופחתת פי 6 בניטרול הזן הברזילאי. החוקרים סיכמו שמחלימי קורונה עלולים להידבק מחדש בווריאנט.

 

14:40 - הקורונה בארה"ב: 1,904 חולים מתו ביממה האחרונה, יותר מ-65 אלף אובחנו

 

הרשויות בארצות הברית דיווחו כי ביממה האחרונה 1,904 בני אדם מתו כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה. כמו כן, 65,275 נדבקים אובחנו ביממה האחרונה. מפרוץ המגפה, 28.99 מיליון בני אדם בארה"ב נדבקו בקורונה, מתוכם 523,307 מתו.

 

13:40 - מבזקים מהעולם: הדלאי לאמה התחסן; דיווחים סותרים על תמותה ברוסיה

 

עסקים בבריטניה יוכלו להירשם לתוכנית חיסון מקומות העבודה של הממשלה, כדי לקבל בדיקות קורונה מהירות בחינם.

 

AP דיווחה שהדלאי לאמה, המנהיג הרוחני הטיבטי בן ה-85, קיבל את מנת החיסון הראשונה נגד הקורונה בעיר דרמסלה ההודית. לאחר חיסונו הוא קרא לאנשים לבוא להתחסן.

 

רשויות הבריאות ברוסיה דיווחו על 11,022 מקרי קורונה חדשים ו-441 מקרי מוות ביממה האחרונה, שמעלים את מספר המאומתים ברוסיה ל-4,312,181 ומספר המתים ל-88,726 מאז פרוץ המגפה. עם זאת, סוכנות הידיעות הרוסית Rosstat טענה אתמול שבמדינה מתו עד כה יותר מ-200,000 עקב הנגיף.

 

חיסון ברוסיה חיסון ברוסיה צילום: רויטרס

 

 

צרפת דיווחה על ירידה במספר הנדבקים השבועי מ-25,205 ל-23,507, אך מספר המאושפזים במחלקות טיפול נמרץ במדינה נמצא כעת בשיא של החודשיים האחרונים.

 

הגעת חיסוני קורונה לא צריכה לגרום למדינות להקל את מאמצי מיגור המגפה, כך אמרו פקידים מארגון הבריאות העולמי, שאמרו גם שהם מודאגים במיוחד מהנעשה בברזיל.

 

המוטציה הבריטית אחראית כעת על 25% מהמקרי ההדבקה בפולין, כך מסר משרד הבריאות המקומי.

 

איטליה תהדק עוד יותר את מגבלות התנועה בשלושה מ-20 מחוזותיה, עקב התפשטות הווריאנטים החדשים במדינה.

 

רומא, איטליה רומא, איטליה צילום: איי פי

 

 

גרמניה הביעה דאגה מאיסור ייצוא החיסונים של האיחוד האירופי, לאחר שאוסטרליה ביקשה מאיטליה לחזור בה מ"שבירת הכלים" ולא לחסום העברת 250,000 מנות חיסון של אסטרזניקה אליה.

 

ראש ממשלת בלגיה, אלכסנדר דה קרו, הציג מפת דרכים להקלת מגבלות התנועה אתמול, על רקע העלייה במספר מקרי ההדבקה, עם מסעדות, ברים, חדרי כושר ובתי קולנוע שיוכלו להיפתח בראשון במאי.

 

שר הבריאות של פראגוואי, חוליו מזולני, התפטר אתמול מתפקידו על רקע עליית שיא במספר הנדבקים במדינה, שהותירה את מלאי התרופות שלה מדולדל ואת בתי החולים שלה על סף קריסה.

 

האיחוד האירופי יבקש מארה"ב להתיר ייצוא של מיליוני מנות חיסון של אסטרזניקה לאירופה, על רקע נסיונה של בריסל למנוע מחסור. האיחוד רוצה גם שוושינגטון תבטיח העברת משלוחים של מרכיבים חיוניים לייצור החיסונים באירופה.

 

הונגריה דיווחה היום על 7,269 נדבקים חדשים, שיא יומי ועלייה של 14% לעומת אתמול. המדינה בת 10 מיליון התושבים נאבקת באחד משיעורי ההדבקה והתמותה הגבוהים בעולם, והממשלה הטילה מגבלות תנועה חריפות – כולל סגירת בתי הספר והמסחר.

 

8:15 - ארה"ב: הסנאט אישר דמי אבטלה שבועיים בסך 300 דולר למחוסרי עבודה בשל הקורונה

 

הסנאט האמריקאי אישר הצעה להעניק דמי אבטלה פדרליים בסך 300 דולר כל שבוע, עד 18 ביולי, לאזרחים אמריקאים שנותרו ללא עבודה בעקבות משבר הקורונה. זאת במסגרת חבילת הסיוע בסך 1.9 טריליון דולר של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן להתמודדות עם המשבר.

  

עוד בארה"ב, הרשויות בקליפורניה הודיעו כי פארק השעשועים דיסנילנד ופארקים נוספים יוכלו לפתוח מחדש את שעריהם בתפוסה מוגבלת החל מ-1 באפריל. זאת לאחר שהיו סגורים כמעט שנה בשל מגפת הקורונה.

 

גרמניה: יותר מ-9,500 אובחנו כחולים ביממה האחרונה, 300 מתו

 

מספר חולי הקורונה המאומתים בגרמניה עלה ב-9,557 ביממה האחרונה. כך מסרו הרשויות במדינה. מספר המתים עלה ב-300. עד כה נדבקו בנגיף כמעט 2.5 מיליון גרמנים ויותר מ-71 אלף מתו מפרוץ המגפה.

 

תלמידים בעיר דורטמונד בגרמניה תלמידים בעיר דורטמונד בגרמניה צילום: איי אף פי

 

 

סעודיה: בתי קולנוע, תיאטראות ומכוני כושר ייפתחו מחדש

 

סעודיה הודיעה כי תאפשר פתיחה מחדש של בתי קולנוע, תיאטראות, מכוני כושר ומרכזי ספורט החל מיום ראשון. כך דווח בסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה. הרשויות גם הודיעו מאידך כי יגבירו את הפיקוח כדי להבטיח שמירה על ההגבלות שנותרו, כמו הגבלת מספר הממשתתפים באירועים חברתיים ל-20 בלבד.

 

איטליה חצתה את רף 3 מיליון הנדבקים בקורונה

 

באיטליה נחצה רף שלושה מיליון הנדבקים בקורונה מפרוץ המגפה במדינה. זאת לאחר שמספר הנדבקים שאובחנו ביממה היה גבוה מ-20 אלף זה היום השלישי ברציפות. לפי נתוני משרד הבריאות במדינה, מניין הנדבקים עומד על 3,023,129. כמו כן 99,271 בני אדם מתו מהנגיף. עד כה כ-3.5 מיליון איש באיטליה קיבלו את המנה הראשונה של החיסון נגד קורונה.

x