$
חברה וסביבה

6 ספרים של ד״ר סוס לא יודפסו יותר - "מציגים אנשים בצורה פוגענית ושגויה"

בין הספרים שלא יודפסו יותר - "רוצה להיות מנהל גן חיות", "חתול שאלול" ו"רחוב תות סיפור לא פשוט". מחקר שפורסם ב-2019 בחן 50 ספרים של ד"ר סוס ומצא כי 43 מתוך 45 הדמויות הלא לבנות היו בעלות "מאפיינים התואמים להגדרה של אוריינטליזם", וכן נמצאה הצגה סטריאוטיפית של אנשים מאסיה

חדשות חוץ 16:2602.03.21
ההדפסה של שישה ספרים של ד"ר סוס תופסק מכיוון שהם "מציגים אנשים בצורה פוגענית ושגויה", כך לפי הודעה שפרסמה החברה שאחראית על שמירת המורשת של סופר הילדים האהוב.

 

ששת הספרים המדוברים הם: "רחוב תות סיפור לא פשוט" (And to Think That I Saw It on Mulberry Street), "רוצה להיות מנהל גן חיות" (If I Ran the Zoo), "מעבר לזברה" (On Beyond Zebra)," יופי של חביתה מקושקשת" (Scrambled Eggs Super), "בריכת מקאליגוט" (McElligot's Pool) ו"חתול שאלול" (The Cat's Quizzer). לפי ההצהרה, החברה קיבלה את ההחלטה לאחר שהתייעצה עם מחנכים ועברה על קטלוג הספרים.

 

 

 

"הפסקת המכירה של הספרים הללו היא רק חלק מהמחויבות שלנו ומהתוכנית הנרחבת יותר להבטיח שהקטלוג של ד"ר סוס מייצג ותומך בכל הקהילות והמשפחות", נמסר בהצהרה שפורסמה ביום הולדתו של הסופר.

 

ד"ר סוס או בשמו המלא תיאודור סוס גייזל, נחשב לאחד מסופרי הילדים המוכרים ביותר בעולם. בין ספריו המפורסמים נמנים חתול תעלול ואם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים. מעל 650 מיליון עותקים מספריו נמכרו ברחבי העולם, כך לפי דיווח בוושינגטון פוסט מ-2015.

 

"רחוב תות סיפור לא פשוט" "רחוב תות סיפור לא פשוט" צילום: איי פי

 

אך הסופר פרסם גם יצירות גזעניות ואנטישמיות החל מימיו בשנות ה-20 במאה הקודמת באוניברסיטת דרמות'. ביצירותיו מהתקופה הזו הוא נהג להציג דמויות יהודיות כקמצניות ושחורים כקופים.

 

מחקר שפורסם ב-2019 בכתב העת "מחקר על גיוון בספרות ילדים" (Research on Diversity in Youth Literature) בחן 50 ספרים של ד"ר סוס ומצא כי 43 מתוך 45 הדמויות הלא לבנות היו בעלות "מאפיינים התואמים להגדרה של אוריינטליזם" וכן נמצאה הצגה פוגענית וסטריאוטיפית של אנשים מאסיה. שתי דוגמאות בולטות נמצאו לפי המחקר בספרים "חתול שאלול" ו"רוצה להיות מנהל גן חיות". כך למשל בספר רוצה להיות מנהל גן חיות "שלוש הדמויות האסייתיות היחידות שאינן חובשות כובעים מחודדים נושאות גבר לבן על הראש שלהם. לא רק שהגבר הלבן נמצא מעליהם והם נושאים אותו, הוא גם מחזיק רובה, מה שמדגיש את הדומיננטיות שלו. הטקסט מתחת לתמונה מתאר אותם כעוזרים המגיעים ממדינות שאף אחד לא יודע לאיית", נכתב במחקר.

 

טענה נוספת שהועלתה במחקר היא שמכיוון שמרבית הדמויות האנושיות בספריו של ד"ר סוס הן לבנות, אז ספריו – בכוונה או לא - מתמקדים בגזע הלבן ובכך מעודד את התפיסה של עליונות הגזע.

x