עולם

תקדים: גבר חויב לשלם פיצוי לאשתו על עבודות הבית שעשתה

הפסיקה שהתקבלה בבית משפט לגירושים בבייג'ינג, התאפשרה בשל חוק חדש שנכנס השנה לתוקף בסין. האישה תקבל 50 אלף יואן (7,700 דולר) עבור חמש שנים של נישואים. המקרה עורר דיון נלהב ברשתות החברתיות, כשיש הטוענים שהפיצוי נמוך מדי

חדשות חוץ 22:0024.02.21

בפסק דין תקדימי הורה בית משפט לגירושים בבייג'ינג לגבר לפצות את אשתו עבור עבודות הבית שעשתה בתקופת נישואיהם.   

 

 לפי הפסיקה, האישה תקבל 50 אלף יואן (7,700 דולר) עבור חמש שנים של נישואים. המקרה עורר דיון נלהב ברשתות החברתיות, כשיש שטוענים שהפיצוי נמוך מדי.

עבודות בית עבודות בית צילום: שאטרסטוק

 

 

הפסיקה התקבלה לאחר חוק חדש שאושר בסין ונכנס לתוקף השנה, לפיו בן או בת הזוג רשאים לדרוש פיצויים בגירושים אם הוא או היא היו אחראים על הטיפול בילד, טיפלו בקרובי משפחה מבוגרים או סייעו להורים בעבודתם. עד כה ניתן היה לדרוש פיצוי מסוג זה רק אם היה בתוקף הסכם קדם נישואים – מנהג שלא שכיח במיוחד בסין.

 

לפי מסמכי בית המשפט, הגבר שזוהה רק בשם משפחתו צ'ן, הגיש בשנה שעברה בקשה לגירושים מאשתו, ששם משפחתה הוא וונג. הם נישאו ב-2015. בתחילה היא סירבה להתגרש, אך בהמשך ביקשה פיצוי פיננסי בטענה שצ'ן לא הניף אצבע בבית ולא עזר לטפל בבנם המשותף. בית המשפט המחוזי פנגשאם בבייג'ינג פסק לטובתה של האישה, והעניק לה משמורת מלאה על הבן.

 

"עבודות בית נחשבות רכוש לא מוחשי"

 

בהתאם, הוא הורה לגבר לשלם לה 2,000 יואן בחודש ועוד תשלום חד פעמי של 50 אלף יואן עבור כל עבודות הבית שעשתה. השופט הסביר לאחר מכן כי החלוקה של הרכוש המשותף של בני זוג שנפרדו לרוב כוללת הפרדה של הנכסים המוחשיים שלהם. "אך עבודות בית נחשבות רכוש לא מוחשי... שיכולים לשפר את היכולת של בן הזוג להשיג צמיחה אישית ואקדמאית".

 

לפי ה-OECD, הנשים בסין מעבירות בכל יום 4 שעות בביצוע עבודות ללא תשלום - פי 2.5 יותר מהגברים. הממוצע במדינות החברות בארגון הוא שנשים משקיעות פי 2 זמן יותר מהגברים בעבודות מסוג זה.

x