$
קורונה

דיווח שוטף

מחקר דני: הידבקות במוטציה הבריטית מגדילה ב-60% את הסיכוי להתאשפז

ספרד: הממשלה תקצה עוד 11 מיליארד יורו לסיוע לחברות ולעצמאים; דנמרק פותחת מחדש בתי ספר, בצ'כיה רוצים להדק את ההגבלות; דיווח: אסטרהזניקה תעביר לאיחוד האירופי כחצי מהחיסונים שהתחייבה להם ברבעון השני; ארגון הבריאות העולמי: ירידה של 20% במספר מקרי המוות מקורונה בשבוע האחרון

כלכליסט ו-ynet 21:5024.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

 

21:36 - מחקר דני: הידבקות במוטציה הבריטית מגדיל ב-60% את הסיכוי להתאשפז 

 

מחקר דני מצביע על כך הסיכוי של אנשים שנדבקו בגרסה בריטית של נגיף הקורונה (המכונה B117) להתאשפז גבוה ב-60% לעומת אלה שנדבקו בנגיף הרגיל. כל אמר היום שר הבריאות מגוס הייוניקה.

 

 

18:35 - ספרד: הממשלה תקצה עוד 11 מיליארד יורו לסיוע לחברות ולעצמאים

 

ראש ממשלת ספרד, פדרו סאנצ'ז, התחייב לתוספת 11 מיליארד יורו כדי לסייע לחברות ולעצמאים להתמודד עם משבר הקורונה. לדבריו, חבילת הסיוע, שתאושר בקרוב, מיועדת לתחום התיירות, למסעדות, לברים ולעסקים קטנים אחרים. תחום התיירות ותעשיות אחרות שנפגעו קשה מהמגפה ביקשו מזה חודשים מהממשלה לקבל סיוע ישיר, אך ממשל סאנצ'ס דחה עד כה את האפשרות הזו, והציע הלוואות בגיבוי המדינה.

 

 

ראש ממשלת ספרד, פדרו סאנצ'ז ראש ממשלת ספרד, פדרו סאנצ'ז צילום: גטי אימג'ס

 

 

16:39 - ה-FDA: החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל ובטוח אחרי מנה אחת

 

ההחלטה על אישור שימוש לחירום צפויה להתקבל ביום שישי, אז יתכנס דיון של ועדת המומחים העצמאית ל-FDA, וההערכה היא כי יצביעו בעד אישור החיסון; במקרה כזה ה-FDA צפוי לאשר את שימוש החירום מספר ימים לאחר מכן; בניגוד לחיסונים של פייזר ומודרנה, החיסון של J&J ניתן במנה אחת, אך לפי ההערכות אפקטיבי רק ב-66% במניעת מחלות קשות כתוצאה מהקורונה.

 

 צילום: רויטרס

 

14:05 - וייטנאם: משלוח ראשון של 117 אלף חיסונים הגיע למדינה

 

משלוח ראשון של 117 אלף מנות חיסונים של אסטרהזניקה הגיעו לווייטנאם, לקראת תחילת מתן החיסונים במדינה בחודש הבא, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. החיסונים נחתו בהו צ'י מין סיטי מדרום קוריאה, וישמשו לחיסון מעל 50 אלף אנשים הנחשבים בסיכון גבוה, כך לפי הודעת הממשלה. לחברת SK ביוסיינס הדרום קוריאנית יש מפעל שאושר לייצור החיסונים של אסטרהזניקה.

 

 בווייטנאם מתכננים להשיג 90 מיליון מנות חיסונים השנה, כולל 30 מיליון באמצעות יוזמת ארגון הבריאות העולמי, 30 מיליון מאסטרה זנקה והשאר מפייזר. בחודש שעבר החלה התפרצות חדשה במדינה ומאז נדבקו 820 אנשים בקורונה. כלל הנדבקים עומד על 2,412 ו-35 מתים.

 

13:45 - דנמרק פותחת מחדש חלק מבתי הספר

 

דנמרק תקל חלק מהגבלות הקניות ותאפשר לבתי הספר באזורים מסוימים במדינה להיפתח מחדש ב-1 במרץ, כך הודיעה הממשלה. שיעור ההדבקות בדנמרק נחשב לאחד הנמוכים ביותר באירופה, והמספרים ירדו לאחר שהממשלה הטילה סגר בדצמבר כתגובה למוטציות המדבקות יותר.

 

בהתבסס על המלצות של פאנל מומחים, הממשלה הודיעה כי חנויות הקטנות מ-5,000 מ"ר יוכלו להיפתח, וכן יחודשו פעילויות הפנאי בחוץ בהגבלה של עד 25 אנשים. "יותר פעילויות פירושן יותר הדבקות ולפיכך יותר אשפוזים", אמר שר הבריאות מגנוס היוניקה. להערכתו, מספר המאושפזים עלול לטפס לזמן קצר ל-880 באמצע אפריל, יותר מפי 3 המספר הנוכחי של 247. "זה יקרה עם בוא האביב ויותר ויותר אנשים יתחסנו", הוסיף. בבתי הספר שייפתחו התלמידים ידרשו לעבור בדיקות פעמיים בשבוע. בדנמרק מתכננים להציע לכל אזרחי המדינה חיסונים עד ה-27 ביוני, קצב מהיר יותר מהממוצע באיחוד האירופי.

 

 

בית ספר בדנמרק בית ספר בדנמרק צילום: איי אף פי

 

13:00 - ראש ממשלת צ'כיה: "ימים נוראיים ממתינים לנו"

 

צ'כיה צריכה להדק את ההגבלות כדי לבלום את התפשטות הקורונה ולמנוע "קטסטרופה" בבתי החולים בשבועות הקרובים, כך הזהיר ראש הממשלה אנדריי באביש. "ימים נוראיים ממתינים לנו", אמר במסיבת עיתונאים. הממשלה צפויה להתכנס היום לדון בהגבלות נוספות. שיעור ההדבקות לנפש בצ'כיה הוא הגבוה ביותר באיחוד האירופי. גם שיעור התמותה הוא בין הגבוהים.

 

באביש ספג ביקורת מצד האופוזיציה על אופן ניהולו את המשבר. "איננו רוצים שמאמצי ניהול הקורונה יתנהלו בצורה כאוטית כפי שקורה, כשראש הממשלה מקבל הודעת סמס ואז אומר שצריך לעשות ככה או ככה", אמר איוואן ברטוש, יו"ר מפלגת הפיראטים. "אנחנו רוצים אסטרטגיה המבוססת על ניתוח מדעי ונתונים".

 

 

ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש צילום: EPA

 

11:00 - בתי הקולנוע בניו יורק קיבלו אישור להיפתח בתפוסה חלקית

 

מושל ניו יורק אנדרו קואומו, הודיע שבתי הקולנוע בעיר ניו יורק יוכלו להיפתח במתכונת מוגבלת החל מיום שישי הבא, 5 במרץ. זהו צעד נוסף לכיוון מראית עין של נורמליות, לאחר קרוב לשנה של התמודדות עם מגיפת הקורונה.

 

10:15 - דיווח: אסטרהזניקה תעביר לאיחוד האירופי כחצי מהחיסונים שהתחייבה להם ברבעון השני

 

אסטרהזניקה תעביר לאיחוד האירופי ברבעון השני פחות ממחצית החיסונים שהתחייבה עליהם, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. בחברת התרופות הבריטית לא הכחישו את הדיווח, אך פרסמו הצהרה לפיה הם מתאמצים להגדיל את הייצור כדי לעמוד במשלוח 180 מיליון המנות כמובטח.

 

המחסור הצפוי מגיע לאחר צמצום משמעותי באספקה ברבעון הראשון ועלול לפגוע ביכולת של האיחוד האירופי לעמוד ביעד שהוצב לחיסון 70% מהבוגרים עד הקיץ. לפי בכיר באיחוד האירופי, באסטרהזניקה עדכנו בשיחות פנימיות כי יספקו "פחות מ-90 מיליון מנות ברבעון השני". החוזה של החברה עם האיחוד האירופי, שהודלף בשבוע שעבר, כולל התחייבות לאספקת 180 מיליון מנות ברבעון השני ל-27 המדינות החברות באיחוד.

 

מפעל של אסטרהזניקה מפעל של אסטרהזניקה צילום: בלומברג

 

10:00 - תאילנד: משלוח חיסונים ראשון הגיע למדינה

 

משלוח החיסונים הראשון הגיע היום (ד') לתאילנד. 200 אלף מנות החיסון הראשון של חברת סינובק הסינית הגיעו למדינה, ומבצע החיסונים מתוכנן לצאת לדרך בעוד ימים ספורים. ראש הממשלה פריות צ'אן – אוצ'ה צפוי להיות בין הראשונים שיקבלו את החיסון כבר בסוף השבוע הקרוב. המנות הראשונות מיועדות לחיסון עובדי הרפואה. בנוסף לחיסון הסיני, שר הבריאות התאילנדי הודיע השבוע כי גם 117 אלף מנות של החיסון שפיתחו אסטרה זנקה ואוניברסיטת אוקספורד יגיעו היום לתאילנד.

 

בתוך כך, בדרום קוריאה העבירו את המנות הראשונות של החיסונים נגד קורונה ממתקן ייצור למחסן מחוץ לבירה סיאול, זאת כהכנה להתחלת מתן החיסונים. עובדי הרפואה מתוכננים להיות הראשונים שיקבלו את החיסון של אסטרהזניקה החל מיום שישי. במדינה מתכננים לחסן 10 מיליון אנשים בקבוצות סיכון עד יולי, מתוך רצון להשיג חסינות עדר עד נובמבר.

 

09:45 - ארגון הבריאות העולמי: ירידה של 20% במספר מקרי המוות מקורונה בשבוע האחרון

 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) דיווח על ירידה של 20% במקרי המוות מקורונה בשבוע האחרון, וירידה במספר הנדבקים ברחבי העולם, זה השבוע השישי ברציפות. הירידה במספר המתים נמשכת כבר שלושה שבועות. "מספר המקרים החדשים המדווחים בעולם ממשיך לרדת זה השבוע השישי ברציפות, עם 2.4 מיליון מקרים חדשים בשבוע שעבר, ירידה של 11% לעומת השבוע קודם לכן", נמסר בהודעה מטעם הארגון. עוד דווח כי מספר המתים מקורונה וסיבוכיה עמד על קרוב ל-66 אלף בשבוע שעבר, ירידה של 20% משבע קודם לכן. פירוש הדבר כי עד כה נדבקו בקורונה 110.7 מיליון אנשים בחבי העולם ומתו 2.4 מיליון.

 

 

 

09:35 - בריטניה: מגבלות הסגר באנגליה עשויות להתבטל מוקדם מהמצופה

 

הטלגרף הבריטי דיווח כי מגבלות הקורונה שהוטלו באנגליה עד חודש יוני עשויות להיות מבוטלות בקרוב אם הנתונים על יעילות החיסונים ימשיכו להיות טובים מהמצופה. העיתון ציטט גורמים ממשלתיים שאמרו כי "הנתונים עשויים לשנות את החישובים בנוגע לזמנים".

 

09:30 - גרמניה: 422 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה

 

הרשויות בגרמניה עדכנו כי ביממה האחרונה 8,007 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף. מפרוץ המגפה אובחנו במדינה יותר מ-2.4 מיליון כנשאי קורונה, מתוכם מתו 68,740 בני אדם - בהם 422 ב-24 השעות האחרונות.

x