$
חברה וסביבה

"טראמפ הסיר את הסנקציות על גרטלר - לאחר שזה הבטיח לאפשר פיקוח על עסקיו"

לפי הניו יורק טיימס, ההסכם שמאפשר למיליארדר הישראלי גישה לכספיו שהוקפאו בארה"ב אושר לאחר שהאחרון הבטיח לאפשר פיקוח על עסקיו ולהעביר דוחות על עסקאותיו. ממשרדו של דן גרטלר נמסר כי "לא היתה שום מעורבות פוליטית בקבלת ההחלטה"

חדשות חוץ 08:0322.02.21

ממשלו של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, ביטל בימיו האחרונים סנקציות שהוטלו על דן גרטלר, מיליארדר ישראלי, שלכאורה היה מעורב בשחיתות במסגרת עסקאות שרקח עם מנהיגים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. כעת מדווח ה"ניו יורק טיימס" כי אותן הקלות בסנקציות ניתנו בעקבות בקשה שהעביר גרטלר - תוך הבטחה לאפשר פיקוח על עסקיו ולהעביר דוחות על עסקאותיו.

 

 

דן גרטלר דן גרטלר צילום: בלומברג

 

גרטלר ספג סנקציות קשות מצד ממשל טראמפ ב-2017, אז למעשה נחסמה גישתו למערכת הבנקאות הבין לאומית והוקפאו כספים שלו בבנקים אמריקאים. הוא ניסה מאז, ללא הצלחה, לבטל את הסנקציות באמצעות לוביסטים ועורכי דין שונים - כולל אלן דרשוביץ, שייצג את דונלד טראמפ במשפט ההדחה הראשון שלו, וראש ה-FBI לשעבר לואי פרי.

 

בתחילת החודש דווח כי שר האוצר לשעבר סטיבן מנוצ'ין אישר הסכם המאפשר לגרטלר גישה לכספיו שהוקפאו בארה"ב, ולביצוע עסקאות במערכת הבנקאות האמריקנית. הצעד לא פורסם מעולם על-ידי ממשל טראמפ ולא נמסר לו הסבר. עוד פורסם, כי הצעד הכעיס דיפלומטים אמריקנים ואפריקנים וארגוני זכויות אדם, שטוענים כי גרטלר תמך בשלטון מושחת שבזז את משאבי הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

 

מדובר במקרה אחד מתוך עשרות, בהם העניק טראמפ חנינה של הרגע האחרון לבני ברית אישיים ופוליטיים, שמדגיש גם את יכולתו של גרטלר להפעיל קשרים עם אנשים בעלי השפעה בישראל, כולל כאלו המקורבים לבנימין נתניהו, בניסיון לזכות בתמיכת שגריר ארה"ב בישראל.

 

ממשרדו של דן גרטלר נמסר כי "החלטה בדבר הההקלות שניתנו לגרטלר התקבלה על ידי הדרג המקצועי באופ"ק בלבד, במסגרת הכרה במחוייבותו לפעול בשקיפות מלאה ותוך ציות לתנאים שהציב אופ"ק. לא היתה שום מעורבות פוליטית בקבלת ההחלטה".

x