$
קורונה

דיווח שוטף

בוריס ג'ונסון: "יש נתונים מעניינים מישראל על השפעת החיסון"

ארגון הבריאות העולמי נתן אישור חירום לחיסון של אסטרזניקה; הודו מתכוונת לאשר בתחומה את השימוש בחיסון הרוסי; יפן תתחיל לחסן ביום רביעי; מצב חירום בבתי החולים בצרפת, שם חוששים מעלייה במספר הנדבקים בעקבות התפשטות המוטציות; ארה"ב: ממוצע הנדבקים היומי בקורונה ירד לפחות מ-100 אלף; גרמניה סגרה את הגבולות עם צ'כיה ואוסטריה

כלכליסט ו-ynet 23:1015.02.21

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:10 - ניגריה שוקלת לאשר חיסונים מסין, רוסיה והודו

 

ניגריה שוקל לאשר שימוש בארבעה חיסונים אפשריים, כולל מתוצרת רוסיה, הודו וסין - כך לפי משרד הבריאות הניגרי.

 

מדובר בספוטניק 5 הרוסי, בחיסונים של סרום ובהאראט ההודיות וסינופארם הסינית. לפי גורמים במדינה, הצפי הוא לקבלת 16 מיליון מנות חיסון בקרוב.

 

22:30 - מבצע חיסונים גם במקסיקו

 

מקסיקו החלה לחסן אזרחים ביותר מ-300 עיריות ברחבי המדינה לאחר שקיבלה כ-870 אלף מנות של החיסון מתוצרת אסטרזניקה.

 

 

19:45 - ראש ממשלת בריטניה: "יש נתונים מעניינים מישראל על השפעת החיסון"

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר כי "ישנם כמה נתונים מעניינים מישראל באשר להשפעת החיסונים נגד קורונה על התפשטות הנגיף". בהתייחס למצב במדינתו אמר ג'ונסון: "למרות שמבצע החיסונים שלנו עובד כשורה, עדיין אין לנו מספיק נתונים לגבי היעילות המדויקת של החיסונים בהפחתת ההתפשטות".

   

בוריס ג'ונסון במעבדה של ואלנבה בסקוטלנד. חיסון לקורונה בוריס ג'ונסון במעבדה של ואלנבה בסקוטלנד. חיסון לקורונה צילום: גטי אימג'ס

 

19:15 - ארגון הבריאות העולמי נתן אישור חירום לחיסון של אסטרזניקה

 

ארגון הבריאות העולמי נתן אישור חירום לחיסון נגד קורונה של אסטרזניקה ואוניברסיטת אוקספורד. "כעת יש לנו את כל מה שצריך בשביל שנוכל להפיץ ביעילות את החיסונים, אבל אנחנו עדיין צריכים להגדיל ייצורם", אמר מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי.

 

16:45 - הודו מתכוונת לאשר בתחומה את השימוש בחיסון הרוסי

 

הודו תאשר ככל הנראה את החיסון הרוסי נגד קורונה ספוטניק V בשבועות הקרובים, כך אמר היום שגריר הודו במוסקבה. על פי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, הודו רשמה עד כה לפחות 155,732 מתים מהנגיף ויותר מ-10 מיליון נדבקים. המדינה, המונה 1.36 מיליארד בני אדם, חיסנה עד כה 8.2 מיליון בני אדם.

  

חיסון נגד קורונה בהודו חיסון נגד קורונה בהודו צילום: רויטרס

 

15:40 - סקוטלנד: חוסנו במנה ראשונה כל 4 קבוצות בעדיפות ראשונה

 

ממשלת סקוטלנד עמדה ביעד שלה להציע את המנה הראשונה של חיסון נגד קורונה לכל התושבים בארבע קבוצות העדיפות הראשונות, כך הודיעה היום השרה הראשונה בסקוטלנד, ניקולה סטרג'ון.  בסקוטלנד לא נרשמו מקרי מוות מקורונה ביממה האחרונה לראשונה מאז 18 בינואר.

 

 

אדינבורג, סקוטלנד אדינבורג, סקוטלנד צילום: Getty

 

 

15:30 - בריטניה צניחה בשיעורי הנדבקים החדשים

 

מבין 380 אזורי הרשויות המקומיות ברחבי בריטניה, רק 23 (6%) רשמו במשך שבוע עלייה בשיעורי המקרים לעומת 354 (93%) שבהם השיעורים ירדו. שיעור המקרים הגבוה ביותר בבריטניה היה בקורבי, נורת'אמפטונשייר, עם 277 מקרים חדשים שנרשמו בשבעת הימים עד 10 בפברואר - שווה ערך ל -383.6 מקרים ל -100,000 איש. 

 

12:00 - יפן תתחיל לחסן ביום רביעי הקרוב

 

ראש ממשלת יפן יושידה סוגה הודיע כי המדינה תחל לחסן נגד קורונה החל מיום רביעי הקרוב, כך לפי דיווח בתאגיד השידור היפני NHK. לפי הודעתו של סוגה, הראשונים לקבל את החיסון יהיו עובדי מערכת הבריאות במדינה. בדברים שנשא בפני ועדת התקציב בבית התחתון של הפרלמנט הדגיש כי הממשלה תעשה ככל יכולתה לספק חיסונים בטוחים ואפקטיביים לתושבים במהירות האפשרית. ביום ראשון אישרו הרגולטורים במדינה את החיסון שפיתחו פייזר וביונטק.

 

טוקיו, יפן טוקיו, יפן צילום: איי פי

 

11:15 - בגלל התפשטות המוטציות: בתי החולים בצרפת יכנסו למצב פעילות בחירום

 

בתי החולים בצרפת קיבלו הוראה להיכנס למצב "ארגון חירום", זאת בשל החשש לעלייה במספר הנדבקים בעקבות התפשטות המוטציות; כך דיווח השבועון Le Journal Du Dimanche. המהלך כולל הגדלת מספר המיטות הזמינות, דחיית ניתוחים שאינם חירום והכנסה לכוננות של כל צוותי הרפואה. צעדים דומים ננקטו במרץ ובנובמבר, אז הוטל סגר במדינה. "מצב החירום חייב להיות בכל בית חולים, ללא קשר לעומס והחל מיום חמישי", נמסר בהודעה שהועברה לבתי החולים האזוריים. בשלב זה המוטציה הבריטית זוהתה ב-25% מכלל הנדבקים בצרפת.

 

בדיקת קורונה בבורדו, צרפת בדיקת קורונה בבורדו, צרפת צילום: איי אף פי

 

9:30 - גרמניה סגרה את הגבולות עם צ'כיה ואוסטריה כדי לבלום התפשטות מוטציות

 

גרמניה עצרה אתמול (א') את התנועה בין מחוזות במזרח ודרום המדינה וכן סגרה את הגבולות עם השכנות צ'כיה ואוסטריה, זאת בניסיון לבלום את התפשטות המוטציות של הקורונה. נאסרה גם כניסה של מבקרים מסלובקיה. הצעדים יישארו בתוקף למשך עשרה ימים. בסביבות אלף קציני משטרה נשלחו לאזורים המדוברים כדי לאכוף את ההגבלות. בדומה, חברת הרכבות הממשלתית דויטשה באהן הפסיקה את הפעילות במחוזות ואת השירות למדינות השכנות. יוצאי הדופן היחידים המורשים להיכנס לגרמניה מצ'כיה ואוסטריה הם תושבים שחוזרים ועובדים חיוניים כמו רופאים. הממשלה הודיעה כי קשרי המסחר יישארו ללא שינוי. עם זאת, בכירים בתעשיית הרכב הגרמנית הזהירו כי ההגבלות ישבשו את הייצור בשל מחסור בחלקים מיובאים וכי ייתכן שמפעלים אף ייאלצו להיסגר באופן זמני.

 

9:15 - בריטניה: תושבים שחוזרים ממדינות אדומות צריכים להיכנס לבידוד

 

היום נכנס לתוקף בבריטניה חוק המחייב את כל תושבי הממלכה החוזרים ממדינות אדומות להיכנס לבידוד במלוניות. רשימת המדינות האדומות מורכבת מ-33 מדינות, בהן פורטוגל, ברזיל ודרום אפריקה. לפי החוק, כל מי ששהה באחת המדינות האדומות בעשרת הימים האחרונים יידרש לשלם 1,750 פאונד לשהות במלון בבידוד למשך עשרה ימים. העלות הזו מכסה את השהות במלון, נסיעות ובדיקות קורונה. הממשלה הגיעה להסכמים עם 16 מלונות עד כה, כך שיש 4,963 חדרים זמינים למבודדים החדשים. "החוק שנכנס לתוקף היום יחזק את מערכת הבידוד שלנו ויספק שכבה נוספת של אבטחה נגד המוטציות החדשות הנכנסות", אמר שר הבריאות מאט הנקוק.

 

8:30 - ארה"ב: ממוצע הנדבקים היומי בקורונה ירד לפחות מ-100,000

 

ממוצע הנדבקים היומי בקורונה בארה"ב ירד לפחות ממאה אלף, לראשונה מאז 4 בנובמבר. כך עולה מנתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. ברוב דצמבר עמד ממוצע הנדבקים היומי על יותר מ-200 אלף, והגיע לכ-250 אלף בינואר. עם זאת, רושל וולנסקי, ראש המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), הזהירה כי התחלואה נותרה גבוהה וכי מוקדם מדי לבטל את אמצעי הזהירות: "מספר המקרים עדיין גבוה פי שניים וחצי ממה שראינו בקיץ. עדיין יש בסביבות 1,500 עד 3,500 מקרי מוות ביום".

שיקגו שיקגו צילום: איי אף פי

 

8:00 - ניו זילנד קיבלה משלוח ראשון של חיסונים נגד קורונה

 

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן הודיעה כי המשלוח הראשון של החיסונים נגד קורונה של חברת פייזר נחת במדינה. היא הוסיפה כי ההגעה המוקדמת מהצפוי של המשלוח לא תשנה את לוחות הזמנים שנקבעו למבצע החיסונים, והוא יחל כמתוכנן ב-20 בפברואר. אתמול הוטל סגר של שלושה ימים באוקלנד, העיר הגדולה במדינה, אחרי שבעיר התגלו שלושה נדבקים חדשים בנגיף.

 

7:30 - פרו: שרה התפטרה לאחר שקיבלה חיסון לקורונה לפני תחילת מבצע החיסונים

 

שרת החוץ של פרו, אליזבת אסטטה, הודיעה על התפטרותה לאחר שהודתה שקיבלה מנה של החיסון הסיני נגד קורונה שלא במסגרת הניסויים הקליניים ולפני שהחל מבצע החיסונים במדינה. אתמול התפטרה שרת הבריאות פילר מאצטי בעקבות שערורייה נוספת, לאחר שנודע כי הנשיא לשעבר מרטין ויסקרה קיבל חיסון לקורונה לפני תחילת המבצע. ויסקרה, שהודח בנובמבר בשל שחיתות, טען כי לא עקף את התור אלא קיבל חיסון כחלק ממשפטו.

x