$
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

FT

הנגיף הפך את מרכז רומא להזדמנות נדל"ן

הבירה האיטלקית התרוקנה מתיירים, סטודנטים ועובדים בינלאומיים, המקומיים מחפשים דירות מרווחות עם מרפסת בשכונות מרוחקות, והמחירים במרכז יורדים. המשבר הפוליטי צפוי להחריף את המגמה

אליס קנטור, פייננשל טיימס 20:2508.02.21

עבור תושבת רומא ליסה טוצ'י, למגבלות הקורונה יש צד חיובי: הקצב בעיר השתנה. "שקט מאוד במרכז", היא אומרת. "זה מדהים ללכת למזרקת טרווי ולראות משפחות איטלקיות וילדים משחקים שם, במקום מאות תיירים".

 

בימים כתיקונם, רומא מלאה במבקרים. בשנה החולפת, תיירים, סטודנטים ועובדים בינלאומיים לא הגיעו. בעלי בתים התקשו למצוא דיירים לשכירויות קצרות טווח וסוכנים נאבקו למשוך רוכשים זרים, גם עם הנכסים היוקרתיים ביותר שלהם. המגפה רוקנה את מרכז העיר, מה שהוביל לצניחה במחירים.

 

הסערה הפוליטית באיטליה - בשבוע שעבר נתבקש נשיא הבנק המרכזי האירופי לשעבר מריו דראגי להקים ממשלה חדש - עשויה להקשות על ההתאוששות, מה שיחמיר עוד יותר את המצב במגזר הדיור.

 

 

"לפני המגפה, שוכני העיר היו סטודנטים, אנשי עסקים ותיירים. אלה עזבו, ויש לנו מגוון של נכסים פנויים", ציין חסוס אנסינאר, מייסד סוכנות הנדל"ן המקוונת אידאליסטה.

 

המחירים במרכז ירדו ב־3.4% בשנה שעברה, ל־5,760 יורו למ"ר, כך לפי הקבוצה. לפי הערכות דנילו אורלנדו, מייסד סוכנות הנדל"ן בליווינג, היקף העסקאות ירד מ־33 אלף ב־2019 ל־28־30 אלף בשנה שעברה.

 

צניחה של 10.3% בשכירות

 

המגפה פגעה קשה בשוק השכירות. בעלי בתים שבדרך כלל משכירים את נכסיהם באתרי שיתוף דירות כמו Airbnb הגדילו את ההיצע, מה שתרם לצניחה של 10.3% בדמי השכירות בשנה שעברה לעומת 2019, כך לפי אידאליסטה. גם הביקושים הידלדלו. בעקבות הטלת הסגר, שהוקל בשבוע שעבר, שוכרים רבים חזרו לבית הוריהם.

 

באוקטובר שעבר, המורה חומזה ראפי עזב את דירת החדר שלו בסן ג'ובאני, אזור הומה מסעדות וברים, שעליה שילם 900 יורו לחודש וחזר לבית הוריו בלומברדיה. "הלימודים מקוונים, זה לא הגיוני להתגורר בעיר רפאים", אמר.

 

 

מזרקת הספינה ברומא, בחודש שעבר מזרקת הספינה ברומא, בחודש שעבר צילום: בלומברג

 

 

ההשפעה הכלכלית של המגפה משמעותית. התמ"ג האיטלקי התכווץ ב־8.9% בשנה שעברה והאבטלה צפויה לטפס השנה ל־11%, כך לפי הערכות מכון הסטטיסטיקה ISTAT.

 

עבור תושבי רומא שנשארו בעירם, דירות גדולות יותר עם גינה או מרפסת, שאינם ממוקמים בהכרח במרכז העיר, הפכו משאב חיוני במגפה. "איכות הדירה, התוספות, כמו אבטחה, גג ומכון כושר, חשובים יותר כעת מאשר המיקום", אמר אורלנדו.

 

אזורים מרוחקים מהמרכז, כמו אורליו וטרייסטה, רשמו עלייה בביקושים, הוא מציין. המחירים בשכונת אפיו־לטינו, שלה פארק גדול ודירות עם מרפסות, טיפסו ב־12% בהשוואה ל־2019, ל־4,195 יורו למ"ר, כך לפי אידאליסטה.

 

טוצ'י הרוויחה מהטרנד הזה. בקיץ שעבר, היא מכרה במהירות את דירת שלושת החדרים שלה בשטח 78 מ"ר בשכונה השקטה ארדאטינו ב־265 אלף יורו, אף כי קצת מתחת למחיר המבוקש. "זו מציאה עבור תושבי רומא, עם מרפסת גדולה וגישה לפארק האזורי".

 

הבנקים יצמצמו אשראי

 

שירות הנדל"ן המקוון אימוביליאר מצא כי הביקושים גדלו עבור אזורים פרבריים יותר מאשר המרכז ההיסטורי, עם 50% יותר חיפושים בדצמבר 2020 לעומת החודש המקביל ב־2019.

 

לפי סקר שנערך באוקטובר, כ־26% מלקוחות האתר אמרו כי המגפה הגבירה את נחישותם למצוא בית, עלייה מ־14% באפריל. המחירים והריביות הנמוכים תרמו לעלייה בביקושים באזורים מסוימים, כך לפי אנסינאר. "רומא חוותה עשור של ירידות במחירים בעקבות משבר החוב של 2008. נכסים איבדו אז 30% משוויים", הוא מציין. ועדיין, הבנקים מצפים לצמצם את הגישה לאשראי השנה, כך לפי קבוצת הייעוץ נומיסמה, זאת בעקבות האבטלה הגואה והירידה במשכורות. "אנחנו מצפים לעונה חדשה של חדלויות פירעון", הוא ציין בנובמבר.

 

סוכנים אומרים כי המחירים יעלו שוב כאשר התיירים והמשקיעים יחזרו. "כבר עתה יש לנו הרבה רוכשים זרים מארה"ב, צרפת, קנדה וגם אנגליה, בעקבות הברקזיט, שמגיעים גם בזכות הטבות המס", אומרת דילטה גיורגולו ספינולה, ראש חטיבת נדל"ן בסות'ביס איטליה, בהתייחסה למערך המס החדש מ־2017 המאפשר הקלות לזרים.

 

בינתיים, בעקבות ההקלות בסגר, טוצ'י, ילידת ארה"ב, נהנית מהרחובות הריקים מתיירים. "אני נהנית מאזורים ברומא שלא ביקרתי בהם שנים", אמרה.

 

 

 

x