$
תעשייה ופיננסים

בעקבות ההפיכה: ענקית הבירה היפנית קירין יוצאת ממיאנמר

מבשלת הבירה היפנית הודיעה על ביטול המיזם המשותף עם מיאנמר אקונומיק הולדינגס, שעליה מפקח מפקד הצבא שהוביל את ההפיכה הצבאית במיאנמר: "מוטרדים מפעולות הצבא. אין לנו אפשרות אחרת"

חדשות חוץ 18:0105.02.21
ענקית הבירה היפנית קירין (Kirin) הודיעה כי היא מסיימת את הפעילות שלה במיאנמר, שאותה היא מנהלת בשיתוף עם קונגלומרט המקושר לצבא במדינה.

 

לקירין יש מיזם משותף עם מיאנמר אקונומיק הולדינגס (Myanmar Economic Holdings), שעליה מפקח מפקד הצבא, הגנרל מין אונג היאינג. מוקדם יותר השבוע הוא הוביל הפיכה צבאית במדינה, שבמסגרתה השתלט על הממשלה וכלא את ראש הממשלה, אונג סאן סו צ'י.

 

בהצהרה שפרסמו קירין היום (ו') הודיעו כי הם "מוטרדים ביותר מהפעולות האחרונות של הצבא במיאנמר". קירין היא אחת המבשלות הגדולות בעולם, ובבעלותה מותגים כמו קירין ו-Tooheys וכן אחזקות בסן מיגל ובמספר בירות בוטיק מארה"ב ובריטניה. קירין גם שולטת בקצת יותר מחצי ממיאנמר ברוארי ומנדאלאי ברוארי, זאת בשיתוף עם מיאנמר אקונומיק הולדינגס. "החלטנו להשקיע במיאנמר ב-2015 מתוך אמונה שבאמצעות העסקים שלנו נוכל לתרום בצורה חיובית לאנשים ולכלכלה של המדינה שהחלה בתהליך החשוב של דמוקרטיזציה", נמסר בהצהרה שפרסמה קירין.

 

 

ההפיכה הצבאית במיאנמר ההפיכה הצבאית במיאנמר צילום: איי אף פי
 
בירה קירין בירה קירין צילום: גטי

 

"בהתחשב בנסיבות הנוכחיות, אין לנו שום אפשרות אחרת מלבד ביטול המיזם המשותף שלנו עם מיאנמר אקונומיק הולדינגס... ננקוט בצעדים במהירות האפשרית כדי שהביטול ייכנס לתוקף לאלתר".

 

חקירה מטעם האו"ם היא שחשפה את הקשרים של MEH לצבא ולמין אונג היאינג. לחברה יש פורטפוליו משמעותי שכולל השקעות בתעשיות רבות, כולל בבנקאות, בתיירות, בנדל"ן, בתחבורה, ביהלומים ובמתכות. ב-2018, החקירה של האו"ם לגבי הפשעים שבוצעו נגד בני הרוהינגה במיאנמר פסקה שעשיית עסקים עם MEH היא בעלת "סיכון גבוה להפרת זכויות אדם".

 

בעקבות ההפיכה הצבאית השבוע איים נשיא ארה"ב ג'ו ביידן להטיל שוב סנקציות על המדינה. בנוסף לארה"ב, גם באו"ם, בריטניה והאיחוד האירופי גינו את ההפיכה.

x