$
קורונה

דיווח שוטף

החיסונים של ג'ונסון אנד ג'ונסון ושל נובאקס "הרבה פחות יעילים" נגד המוטציה הדרום אפריקאית

כך עולה מדיווחים של שתי החברות על תוצאות ניסויים שנערכו לחיסונים שלהן בדרום אפריקה לעומת מדינות אחרות; הקורונה בארה"ב: יותר מ-162 אלף נדבקים אובחנו אתמול, כמעט 3,500 מתו; בארגון הבריאות העולמי קוראים למדינות להפסיק את החיסונים אחרי שיסיימו לחסן את עובדי הרפואה כדי להבטיח חלוקה שוויונית בין המדינות; המשטרה באוסטריה קנסה 56 תיירים שנכנסו לאתר סקי

כלכליסט ו-ynet 22:0630.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:00 - החיסונים של ג'ונסון אנד ג'ונסון ונובאקס "הרבה פחות יעילים" נגד המוטציה הדרום אפריקאית

 

שני החיסונים החדשים נגד נגיף הקורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון ושל Novavax הם פחות יעילים באופן משמעותי נגד המוטציה הדרום-אפריקאית של הקורונה - כך עולה מדיווחים של שתי החברות. על פי דיווחים אלה, החיסונים היו פחות יעילים באופן משמעותי בניסויים שנערכו על ידי שתי החברות בדרום אפריקה לעומת מדינות שבהן המוטציה בה פחות נפוצה.

 

על פי דיווחי נובאקס, תוצאות הניסויים שלה בדרום אפריקה הצביעו על יעילות של 50% במניעת הנגיף. זאת, לעומת יעילות החיסון בניסויים שנערכו בבריטניה שהגיעה ל-80.3%. ג'ונסון אנד ג'ונסון, לעומת זאת, דיווחה כי החיסון שלה יעיל ב-66%. בארה"ב היעילות הגיעה ל-72%, לעומת יעילות של 57% שנרשמה בניסוי שערכה החברה בדרום אפריקה.

 

17:00 - הקורונה בארה"ב: יותר מ-162 אלף נדבקים אובחנו אתמול, כמעט 3,500 מתו

 

162,601 בני אדם ברחבי ארצות הברית אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה, ו-3,483 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. כך עולה מנתונים של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. יותר מ-25 מיליון בני אדם בארה"ב נדבקו בקורונה מפרוץ המגפה, מהם יותר מ-436 אלף מתו. על פי המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן, יותר מ-49 מיליון מנות חיסון נגד הנגיף הופצו ברחבי המדינה, ויותר מ-27 מיליון בני אדם התחסנו.

 

16:00 - ההשבתה הארוכה מאז מלחמת העולם השנייה: מוזיאוני הוותיקן ייפתחו מחדש

 

מוזיאוני הוותיקן הודיעו על פתיחתם מחדש החל ביום שני, ולאחר שנסגרו במשך 88 יום בגלל הגבלות הקורונה. מדובר בהשבתה הארוכה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. המוזיאונים ייפתחו בימים שני עד שישי, אך המבקרים יצטרכו להזמין כרטיסים מראש וזמנם במתחמים יוגבל.

 

15:26 - בוטל פסטיבל המוזיקה קואצ'לה בדרום קליפורניה

 

קואצ'לה, אחד מפסטיבלי המוזיקה הגדולים בעולם, בוטל השנה בשל מגפת הקורונה. הפסטיבל מתקיים בכל שנה בדרום קליפורניה ותוכנן להתקיים השנה במשך שני סופי שבוע באפריל, אך הרופא הראשי של האזור, ד"ר קמרון רייזר, הודיע כי לא יוכלו לאשר זאת. "אם יתגלו מקרים של קורונה בפסטיבל מסוג זה, ההיקף ומספר המשתתפים ואופי המתחם יקשו עלינו ואולי יהפכו לבלתי אפשריים את המאמצים לאתר את כל מי שעלולים להיות בסכנה", הסביר.

 

אתמול הודיעו הרשויות בקליפורניה כי מעל 40 אלף אנשים מתו במדינה מסיבוכי הקורונה. הפסטיבל נדחה כבר שלוש פעמים בגלל מגבלות הקורונה. הוא אמור היה להתקיים במקור באפריל השנה שעברה בהשתתפות אמנים כמו טראוויס סקוט, פרנק אושן ורייג' אגיינסט דה משין, אך נדחה לאוקטובר ואז הועבר שוב לאפריל השנה, וכעת בוטל. מוקדם יותר החודש גם בוטל פסטיבל גלסטונברי באנגליה, זו השנה השנייה ברציפות.

 

 

פסטיבל קואצ'לה ב-2019 פסטיבל קואצ'לה ב-2019 צילום: אם סי טי

 

15:08 - המשטרה באוסטריה קנסה 56 תיירים שנכנסו לאתר סקי בסגר

 

המשטרה באוסטריה קנסה 56 תיירים באתר הסקי סנט אנטון אם ארלברג לאחר שהפרו את ההגבלות ונכנסו למדינה הנמצאת בסגר. הלמוט מאל, ראש העיר סנט אנטון, שנחשב לאחד מאתרי הסקי הפופולריים במדינה, אמר כי עשרות תיירים צעירים מרחבי אירופה הגיעו לאחרונה לעיר על אף ההגבלות. מעליות הסקי אמנם פועלות, אך בתי המלון סגורים בפני תיירים. 15 שוטרים היו מעורבים במבצע, והתיירים שנתפסו מפרים את ההנחיות נקנסו ב-2,180 יורו. לפי המשטרה מדובר היה בבריטים, דנים, שבדים, רומנים, גרמנים, אוסטרלים, אירים ופולנים. עד כה אובחנו באוסטריה מעל 410 אלף נדבקים ו-7,703 מתים מקורונה. בסוף דצמבר נכנסה המדינה לסגר השלישי שלה, שכולל סגירת חנויות לא חיוניות. עם זאת, יש כמה פרצות בהגבלות. כך למשל, בסנט אנטון רוב התיירים נכנסו לאחר שטענו כי הם מחפשים עבודה.

 

אתר הסקי סנט אנטון באוסטריה אתר הסקי סנט אנטון באוסטריה צילום: שאטרסטוק

 

 

12:20 - רוסיה: כ-19 אלף נמצאו חיוביים לקורונה ביממה האחרונה, 512 חולים מתו

 

הרשויות ברוסיה עדכנו כי ביממה האחרונה 19,032 בני אדם נמצאו חיוביים לקורונה ו-512 מהחולים במדינה מתו. מפרוץ המגפה התגלו יותר מ-3.8 מיליון נשאים של הנגיף ברוסיה, מתוכם מתו קרוב ל-73 אלף איש.

 

11:40 - טורניר הטניס באוסטרליה יתקיים - אך עם הגבלת קהל

 

הרשויות במדינת ויקטוריה באוסטרליה נתנו אור ירוק לקיום טורניר הטניס אוסטרליה הפתוחה בתחילת החודש הבא, אך מספר הצופים יוגבל לכחצי מהממוצע לפני פרוץ המגפה. שר הספורט בוויקטוריה, מרטין פאקולה, אישר כי תפוסת הקהל במשחקים תעמוד על 30 אלף צופים בשמונת הימים הראשונים של הטורניר, והחל משלב רבע הגמר המספר יירד ל-25 אלף צופים. עוד הוסיף כי מספר כולל של 390 אלף אנשים צפויים לבוא ולצפות במשחקים במלבורן פארק שיתקיימו במשך שבועיים, כמחצית הממוצע בשנים האחרונות. לדבריו, זה עומד להיות ה"אירוע המשמעותי עם קהל שהעולם חווה מזה מספר רב של חודשים". הוא אף הבטיח כי האווירה בגמר לא תהיה שונה מכפי שהייתה בשנים הקודמות. עם זאת, יו"ר התאחדות הטניס האוסטרלית קרייג טילי חשף כי 22 שחקנים נותרו בבידוד במלון, ביניהם קי נישיקורי היפני.

 

 

רוג'ר פדרר השוויצרי זוכה בטורניר ב-2018 רוג'ר פדרר השוויצרי זוכה בטורניר ב-2018 צילום: איי אף פי

 

 

ארגון הבריאות העולמי: יש לדאוג לחלוקה הוגנת של חיסונים

 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) קורא למדינות החברות להפסיק את חלוקת החיסונים נגד קורונה לאחר שעובדי הרפואה והאנשים בקבוצות סיכון יהיו מחוסנים, וזאת כדי להבטיח חלוקה "הוגנת" של החיסונים ברחבי העולם. דוברת הארגון מרגרט האריס טענה כי זה הדבר הנכון "מוסרית" ו"כלכלית" לעשות. "אנחנו מבקשים מהמדינות, ברגע שתחסנו את הקבוצות הללו, בבקשה ודאו שהמלאי שיש לכם גישה אליו יסופק לאחרים", אמרה בריאיון ל-BBC. "מעבר לכך שזה הדבר הנכון מוסרית לעשות, זה גם נכון כלכלית. יש כמה מחקרים מעניינים שמראים שרק חיסון המדינה שלך ואז להמתין ולחשוב ש'אנחנו נהיה בסדר', לא עובד כלכלית... אנחנו בעולם, אנחנו כל כך מחוברים ואם לא נדאג שכל החברות יחזרו לעבוד בצורה אפקטיבית שוב, כל חברה תושפע פיננסית", סיכמה.

 

חיסון לקורונה בספרד חיסון לקורונה בספרד צילום: גטי

 

 

9:28 - טייוואן: מקרה מוות ראשון מקורונה מאז מאי

 

הממשלה בטייוואן דיווחה על מקרה מוות ראשון של חולה קורונה מאז חודש מאי 2020. מדובר באישה בשנות ה-80 לחייה, והיא הקורבן השמיני בסך הכל במדינה מפרוץ המגפה. טייוואן נקטה בצעדים מוקדמים ויעילים לשליטה בנגיף, וכעת מאושפזים בבתי החולים ברחבי מדינת האי 78 חולי קורונה בלבד. בכל חודש ינואר אובחנו בטייוואן 19 נשאים. למרות מספר המקרים המעטים במדינה, הממשלה מכנסת ישיבות כדי לדון בפרטי כל חולה קורונה חדש.

 

שוק לילה בטייפה, טייוואן שוק לילה בטייפה, טייוואן צילום: בלומברג

 

 

8:30 - ארה"ב: מהשבוע הקרוב - חובת עטיית מסכות בתחבורה ציבורית

 

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) הוציא צו שמחייב נוסעים בארה"ב לעטות מסכות בנסיעות בתחבורה ציבורית בתוך ארה"ב וכן בטיסות בין מדינות. הצו ייכנס לתוקפו ביום שני הקרוב בחצות (שעון מקומי), והוא אינו חל על נוסעים במכוניות פרטיות או משאיות מסחריות. אי-עטיית מסכה בתחבורה ציבורית תיחשב עבירה על חוק פדרלי.

 

בצל חשש מהתפרצות: וייטנאם אישרה לשימוש את החיסון של אסטרזניקה

 

הרשויות בווייטנאם אישרו להשתמש בחיסון נגד נגיף הקורונה של החברה הבריטית אסטרזניקה, בצל חשש מפני התפרצות חדשה של הנגיף במדינה. ביממה האחרונה אובחנו שם 34 נדבקים - הזינוק הגבוה ביותר מפרוץ המגפה. על רקע זה, החליטה המפלגה הקומוניסטית השולטת בווייטנאם לקצר ביממה את כינוס הקונגרס שהיא מקיימת בימים אלה. הקונגרס של המפלגה הקומוניסטית של וייטנאם מתכנס בכל חמש שנים.

 

החיסון של אסטרזניקה החיסון של אסטרזניקה צילום: רויטרס

 

 

מקסיקו: 1,434 מתו מקורונה ביממה החולפת; הנשיא שנדבק: "עברתי את השלב הקשה"

 

הרשויות במקסיקו מסרו כי ביממה האחרונה אובחנו במדינה עוד 16,374 נדבקים חדשים בקורונה. 1,434 בני אדם שנדבקו בנגיף מתו במקסיקו ביממה החולפת. מספר הנדבקים מפרוץ המגפה במדינה עומד על יותר ממיליון ו-800 אלף. יותר מ-156 אלף מהם מתו מסיבוכי הנגיף. במקביל, נשיא המדינה, מנואל לופז אוברדור שנדבק בקורונה, אמר כי הוא עדיין נמצא בתהליכי החלמה מהנגיף וציין כי רופאיו אמרו לו שעבר את השלב הקשה של המחלה.

 

ארגון הבריאות העולמי הסיר את התנגדותו לחיסון נשים בהיריון נגד קורונה

 

ארגון הבריאות העולמי שינה את המלצותיו בכל הנוגע לחיסון נשים בהיריון נגד נגיף הקורונה בחיסונים של חברת פייזר וחברת מודרנה, והסיר את התנגדותו לכך. "בהתבסס על מה שאנחנו יודעים על החיסון הזה, אין סיבה ספציפית להאמין שיהיו סיכונים כלשהם שמתעלים על היתרונות שבחיסון נשים בהיריון", מסר הארגון.

 

כבר בחודש דצמבר האחרון סברו מומחים מטעם משרד הבריאות בישראל כי החיסון בטוח גם לנשים בהיריון. שלשום, עם זאת, המליצו במשרד לנשים הרות בשליש הראשון להיריון שאינן בקבוצות הסיכון - להתחסן מתחילת השליש השני של ההיריון ולא לפני כן.

x