$
עולם

איטליה: ראש הממשלה ג'וזפה קונטה התפטר, ינסה להקים ממשלה רחבה

החודש פרשה המפלגה בראשותו של רה"מ לשעבר מתאו רנצי מהקואליציה בראשותו של קונטה. האחרון התפטר כדי למנוע תבוסה בפרלמנט, וכעת הנשיא סרג'יו מאטארלה צריך להחליט האם לאפשר לו להרכיב ממשלה נוספת בראשותו

חדשות חוץ 14:4826.01.21
טלטלה פוליטית נוספת באיטליה: ראש הממשלה ג'וזפה קונטה התפטר, זאת בעוד המדינה מתמודדת עם משבר כלכלי ובריאותי.

  

 

חוסר היציבות הפוליטי באיטליה החל לפני שלושה שבועות, אז הודיעה המפלגה הקטנה איטליה ויוה, בראשותו של ראש הממשלה לשעבר מתאו רנצי כי היא פורשת מהקואליציה בהובלתו של קונטה. המחלוקת בין המפלגה לממשלה נבעה מאופן חלוקת כספי הסיוע של האיחוד האירופי למשבר הקורונה.

 

בי"ח ברומא בי"ח ברומא צילום: איי אף פי

 

 

קונטה, שאינו מחובר לשום מפלגה, הודיע בתחילת היום כי הוא מתפטר, וכבר עדכן את הנשיא סרג'יו מאטארלה בעניין. לפי חלק מההערכות, ההתפטרות של קונטה נועדה למנוע תבוסה בפרלמנט בהצבעה המתוכננת להמשך השבוע. הוא שרד אך בקושי הצבעת אי אמון בשבוע שעבר ומאז ההתפטרות של איטליה ויוה לממשלה אין רוב, מה שמקשה עליה להעביר חוקים משמעותיים.

 

כעת צריך הנשיא להחליט האם לתת לקונטה אפשרות לנהל מו"מ להגדלת הקואליציה ובכך להמשיך את הכהונה שלו. "החישוב של קונטה היה שאם יפעל ראשון ובכך ימנע מתבוסה בפרלמנט בהמשך השבוע, הוא מגביר את הסיכויים שלו לקבל מנדט מהנשיא להקים ממשלה חדשה", הגיב וולפגנג פיקולי, נשיא משותף בחברת הייעוץ טנאו.

 

אם המחוקקים לא יגיעו להסכמה על ממשלה חדשה, בהובלתו של קונטה או כל אחד אחר, אז יכריזו על בחירות חדשות.

ג'וזפה קונטה ראש ממשלת איטליה
ג'וזפה קונטה ראש ממשלת איטליה צילום: איי אף פי

 

 

 

x