$
חברה וסביבה

מאסק: אתרום 100 מיליון דולר לטכנולוגיה הטובה ביותר ללכידת פחמן דו חמצני

האיש העשיר בעולם מצטרף למאמץ לצמצום הפליטות שהובילו להתחממות כדור הארץ במאה השנים האחרונות. עשרות פרויקטים בתחום כבר פועלים בעולם והם תורמים להפחתת הפליטות ולצמצום העלויות הנדרשות להתמודדות עם משבר האקלים

חדשות חוץ 15:4422.01.21

אלון מאסק, המנכ"ל המיליארדר של החברות טסלה וספייס X, הכריז שיעניק פרס של 100 מיליון דולר לטכנולוגיה הטובה ביותר ללכידת פחמן דו חמצני. כך לפי דיווח באתר CNBC. מאסק, שהפך החודש לאדם העשיר בעולם והדיח בכך את ג'ף בזוס מהפסגה, הכריז על הפרס בחשבון הטוויטר שלו, והבטיח לפרסם פרטים נוספים בשבוע הבא. "תרומה של 100 מיליון דולר לפרס לטכנולוגיית לכידת הפחמן הטובה ביותר", צייץ מאסק ל-42.7 מיליון העוקבים שלו.

 

לכידת פחמן היא התהליך של תפיסת פחמן דו חמצני ישירות מהאוויר או לפני שהוא נפלט ממפעלים ותחנות כח. בכל קשור ללכידת הפחמן לפני שהוא נפלט, השלב הראשון הוא לרוב התקנת מסננים בארובות של המפעלים, שיכולים לתפוס את הפחמן לפני שנפלט לאטמופירה. לאחר שהוא נלכד, הפחמן הדו חמצני יוכל להיות מועבר למקום שממנו לא יוכל להימלט (כמו עמוק באדמה) כדי למנוע ממנו להוסיף להתחממות כדור הארץ. מרבית הפחמן הדו חמצני נשאר בתוך האדמה, אך חלק משמש ליצירת פלסטיק ומשקאות מוגזים.

 

 

 

 

פליטות הפחמן הדו חמצני זינקו במאה השנים האחרונות, והובילו להתחממות כדור הארץ ושינויי אקלים. כיום פועלים בסביבות 20 פרויקטים ללכידת, שימוש ואחסון של פחמן ברחבי העולם, כך לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). עוד ציינו בסוכנות, כי מאז 2017 אושרו עוד 30 פרויקטים חדשים. עם זאת, הטענה היא שיש צורך בפרויקטים רבים נוספים כדי למנוע מפליטת הפחמן להוביל לעליית הטמפרטורות ביותר מ-1.5 מעלות צלזיוס.

 

מאסק מאסק צילום: רויטרס

 

 

בסוכנות האנרגיה מאמינים כי הפרויקטים ללכידת פחמן יכולים להפחית את פליטת הפחמן בקרוב ל-20%, ובמקביל להפחית את העלויות הנדרשות להתמודדות עם משבר האקלים ב-70%. נשיא ארה"ב החדש ג'ו ביידן כבר התחייב להעניק לנושא האקלים חשיבות גדולה יותר ולהתמקד בצמצום הפליטה. לדבריו, הוא רוצה לצמצם לאפס עד פליטת הפחמן בארה"ב עד 2050.

 

לפי דיווח באתר TechCrunch, הפרס שהציע מאסק קשור לעמותת Xprize - מלכ"ר (מוסד ללא כוונות רווח) שמארגן תחרויות כדי לקדם ולתמוך בממציאים. לפי מדד המיליארדרים של בלומברג, הונו של מאסק נאמד ב-201 מיליארד דולר. זאת בעוד שהונו של בזוס עומד על 193 מיליארד דולר והונו של מייסד מיקרוסופט ביל גייטס, המדורג שלישי ברשימת העשירים עומד על 134 מיליארד דולר.

 

מאסק אף התייעץ לאחרונה עם עוקביו בטוויטר מה כדאי לו לעשות עם כל הכסף. "פידבק ביקורתי הוא תמיד מוערך ביותר, וכן דרכים לתרום כסף שממש משפיעות (זה הרבה יותר קשה ממה שזה נשמע)", צייץ לפני שבועיים.

x