$
חברה וסביבה

בין החנינות של טראמפ - מהנדס בגוגל שהורשע בגניבת סודות מסחריים

"מהנדס מבריק ופורץ דרך שהמדינה שלנו זקוקה לו", כך בהצהרה שיצאה מהבית הלבן לאחר שטראמפ העניק חנינה לאנתוני לבנדובסקי שהורשע בגניבת סודות מסחריים, רגע לפני שעבר לאובר. עם זאת, השופט המוזכר בהצהרה הגדיר את העבירה של לבנדובסקי כ"פשע גניבת סודות מסחריים הגדול ביותר שראיתי אי פעם"

חדשות חוץ 12:2121.01.21
בין האנשים שטראמפ חנן בשעות האחרונות שלו בתפקיד נשיא ארה"ב נמנה גם מהנדס גוגל לשעבר אנתוני לבנדובסקי, שהורשע בגניבת סודות מסחריים מהחברה לפני שעבר לאובר. לבנדובסקי (40), נידון באוגוסט האחרון ל-18 חודשי מאסר לאחר שהודה כי הוריד באופן לא חוקי סודות מסחר מפעילות פיתוח המכונית האוטונומית בגוגל, שם עבד כמהנדס.

 

 

 

"לבנדובסקי הודה באשמה בסעיף אחד בתביעה אזרחית", נכתב בהצהרה שפרסם הבית הלבן. "השופט אף כינה אותו מהנדס מבריק ופורץ דרך שהמדינה שלנו זקוקה לו".

 

 

אנתוני לבנדובסקי אנתוני לבנדובסקי צילום: בלומברג

 

עם זאת, סעיף האישום האחד נבע מעסקת טיעון, שכן במקור הוגש נגד לבנדובסקי כתב אישום הכולל 33 סעיפים, ביניהם גניבה וניסיון לגנוב סודות מסחריים. יתרה מכך, השופט המוזכר בהצהרה של הבית הלבן הגדיר את העבירה של לבנדובסקי כ"פשע גניבת סודות מסחריים הגדול ביותר שראיתי אי פעם", וסרב לבקשתו של המהנדס למעצר בית בטענה שזה "יתן אור ירוק לכל מהנדס מבריק בעתיד לגנוב סודות מסחריים. בית כלא הוא הפתרון לכך".

 

לבדובסקי עוד לא התחיל לרצות את גזר הדין בגלל מגפת הקורונה ונקבע שב-9 בפברואר יתקיים דיון לגבי מועד תחילת ריצוי העונש.

 

לבנדובסקי היה אחד המהנדסים המובילים במרוץ לפיתוח מכונית אוטונומית. ב-2004 זכה בתחרות שארגנה זרוע המחקר של הפנטגון לאחר שבנה אופנוע אוטונומי. הוא הקים חברת סטארט-אפ בשם 510 סיסטם שנרכשה על ידי גוגל ב-2011. הוא עבד בגוגל עד 2016 בפיתוח המכוניות ללא נהג, ועבר לתפקיד זהה באובר. לפי הודאתו, לפני העזיבה הוא הוריד למחשב האישי שלו מעל 14 אלף מסמכים של גוגל. בעקבות זאת, החל קרב משפטי בין שתי החברות שהסתכם בפיצויים של 245 מיליון דולר לגוגל ולהגשת כתב אישום נגד לבנדובסקי.

 

בבית הלבן ציינו את תמיכתם של 13 אנשים בחנינה, ביניהם היזם המיליארדר ומקורובו של טראמפ, פיטר ת'ייל.

 

לפי הבית הלבן, לבנדובסקי "שילם מחיר כבד על פעולותיו ומתכנן להקדיש את הכשרון שלו לקדם את טובת הציבור". מאז שהחלו בעיותיו המשפטיות, לבנדובסקי הספיק להקים חברה נוספת למכוניות אוטונומיות וכנסייה המתמקדת ב"הבנה, קבלה והערתה של דמות אלוהים המבוססת על בינה מלאכותית שמפותחת באמצעות תוכנה וחומרה של מחשבים".

 

מלבד לבנדובסקי, טראמפ העניק חנינה ל-142 אנשים נוספים ביומו האחרון בבית הלבן, ביניהם יועצו לשעבר סטיב באנון, הראפרים ליל ווין וקודאק בלאק וראש עיריית דטרויט קוואמי קילפטריק.

x