$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

ביידן שבר שיא בוול סטריט, אבל הכל עוד יכול להשתנות

S&P 500 זינק ב־13% מהבחירות ועד השבעת נשיא ארה"ב הנכנס. התחזיות סותרות: "הערכות השווי מנופחות", "צמיחת 2021 לא תומחרה במלואה"

חדשות חוץ 21:1620.01.21

בעיצומה של מגפת הקורונה שממשיכה לגבות חיי אדם וברקע מבצעי התחסנות נרחבים, התקיים היום טקס השבעתו של נשיא ארה"ב ה־46 ג'ו ביידן. על אף חוסר הוודאות שעדיין מלווה מדינות ותעשיות, מאז הבחירות שהתקיימו ב־3 בנובמבר ועד ליום ההשבעה טיפס מדד S&P 500 בכמעט 13%, העלייה החדה ביותר שנרשמה בהשוואה לפרקי זמן מקבילים בקדנציות של נשיאים קודמים בארה"ב.

 

 

 

השבעת ביידן השבעת ביידן צילום: גטי

 

הקפיצה השנייה בהיקפה נרשמה בין שלהי 1960 לראשית 1961, לאחר שג'ון פ. קנדי הביס את ריצ'ארד ניקסון בבחירות לנשיאות, אז צמח המדד ב־8.8%. לשם השוואה, בפרק הזמן שחלף מאז הביס דונלד טראמפ את הילרי קלינטון בבחירות ב־2016 ועד השבעתו, התרחב המדד ב־6%.

 

 

 

 

ביצועי המדד המוביל חריגים גם בהשוואה לתקופות מקבילות בסמיכות למשברים כלכליים, כפי שמתרחש כיום. בפרק הזמן שבין ניצחונו של ג'ורג' וו. בוש בבחירות 2000 להשבעתו, S&P 500 איבד יותר מ־6% מערכו. זאת, על רקע התפוצצות בועת הדוט.קום. צניחה של 20% נרשמה לאחר שברק אובמה נבחר ב־2008, בעיצומו של המשבר הפיננסי העולמי.

 

לצד הזינוק חסר התקדים שממנו נהנה ביידן, כלכלנים ואנליסטים חלוקים בנוגע להיתכנות המשך מגמת הצמיחה בשנה הקרובה. "אם תבקשו ממני לחזות האם התנועה של ה־10%-5% הבאים תהיה כלפי מעלה או מטה, אשיב שבסבירות גבוהה יותר כלפי מטה", אמר לסוכנות רויטרס ארנסטו רמוס, בכיר בחברת ההשקעות BMO גלובל אסט מנג'מנט. "השוק טיפס באופן מאוד לא מתפשר והערכות השווי מנופחות". למרות זאת, רמוס הוסיף כי ב־BMO מאמינים שצמיחת התמ"ג השנתית, הצפויה לעמוד להערכתם על 6%, עדיין לא תומחרה במלואה מבחינת המדד.

 

החודש הציג ביידן תוכנית תמריצים בשווי 1.9 טריליון דולר, שאותה הוא שואף להוציא אל הפועל בהקדם האפשרי. על רקע זה העלה בנק גולדמן זאקס את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה האמריקאית בפעם השנייה החודש, מ־6.4% ל־6.6%.

 

בדו"ח שפרסם השבוע בנק אוף אמריקה הזהירו אנליסטים כי המסחר במניות מתקיים תחת ההנחה שהפצת החיסון וההתאוששות הכלכלית יתרחשו במהלך האביב והקיץ. בהתאם, הבנק הותיר את תחזיות סוף השנה שלו עבור S&P 500 ל־3,800 נקודות, בדומה לרמה שבה הוא נסחר כיום. לדברי דן איבס, אנליסט בוודבוש סקיוריטיז, למשקיעים מומלץ להתמקד בענפים כמו כלי רכב חשמליים ואבטחת סייבר, הצפויים להיות מתודלקים בטווח הרחוק ממהלכי המדיניות של ביידן.

x