$
עולם

החנינות האחרונות של טראמפ: אביאם סלע, המפעיל של פולארד, ואליוט ברוידי

לפי הדיווחים בארה"ב, הנשיא היוצא דן עם מקורביו בהקמת מפלגה חדשה, "הפטריוטים". במקביל, טראמפ ככל הנראה עומד להעניק חנינה לסלע, שהואשם ב-1987 בעבירות ריגול אולם לא הוסגר לוושינגטון, לברוידי, תורם לרפובליקנים שקיבל מיליוני דולרים מממשלת מלזיה כדי לקדם ענייניה בממשל טראמפ, וכן ליועצו לשעבר סטיב באנון

חדשות חוץ 09:1720.01.21

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב היוצא, דן בימים האחרונים עם יועציו ומקורביו בהקמת מפלגה חדשה. כך דיווח הלילה (בין שלישי לרביעי) ה"וול סטריט ג'ורנל". 

 

לפי הדיווח, טראמפ אמר שהוא רוצה לקרוא למפלגתו החדשה "מפלגת הפטריוטים". במקביל, כלי תקשורת בארה"ב מדווחים על שורת החנינות שטראמפ עומד להעניק ביומו האחרון בתפקיד - ובה גם לאביאם סלע, הישראלי שהפעיל את יהונתן פולארד שעלה לאחרונה לישראל.

 

מפ העניק חנינה גם לאליוט ברוידי, מקורב שנחשב לתורם גדול של המפלגה הרפובליקנית. ברוידי לקח חלק בקמפיין של טראמפ ב-2016 והיה חבר בוועדת ההשבעה שלו. באוקטובר הודה שפעל כלוביסט מטעם מדינה זרה, וניסה להשפיע על ממשל טראמפ כדי לקדם אינטרסים סיניים ומלזיים. התובעים טענו שברוידי קיבל מיליוני דולרים מגורמים זרים כדי להיות ולנסות להפסיק חקירה נגד קרן השקעות של ממשלת מלזיה.

 

לפי ה"ניו יורק טיימס", סלע הואשם ב-1987 בעבירות ריגול, אך ישראל מעולם לא הסכימה להסגיר אותו לוושינגטון, כך שמדובר במהלך סמלי שמנקה אותו מאשמה. גם ליועצו לשעבר סטיב באנון, שמואשם בהונאה של מאות אלפי תורמים במסגרת קמפיין מימון המונים לבניית החומה בגבול מקסיקו, טראמפ צפוי להעניק חנינה.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

 

יועץ בכיר של הנשיא היוצא ששוחח עם רשת CNN אמר כי הרעיון של הקמת מפלגה חדשה לא היה רציני. יועץ אחר של הנשיא העריך את הסיכויים של מפלגה חדשה להצליח "עלובים". יועץ נוסף של הנשיא היוצא, שיעזוב היום את הבית הלבן, אמר שטראמפ חש גועל מהרפובליקנים בסנאט, שצפויים בקרוב להכריע במשפט ההדחה שלו.

 

לא ברור עד כמה טראמפ נחוש להקים מפלגה נפרדת מהרפובליקנים, אולם בנאום הפרידה שלו הוא אמר: "אני רוצה שתדעו שהתנועה שיצרנו רק מתחילה. מעולם לא היה דבר כמוה". טראמפ עוזב את הבית הלבן כשהפופולריות שלו בציבור האמריקני בשפל. לפי סקר "גאלופ" שפורסם ביום שני, רק 34% מהאמריקנים מרוצים מתפקודו כנשיא, השיעור הנמוך ביותר מאז כניסתו לתפקיד. שיעור התמיכה הממוצע של טראמפ בשנות כהונתו היה 41% – השיעור הנמוך ביותר של נשיא כלשהו בסקרי "גאלופ" מאז שהחלו.

 

אליוט ברוידי אליוט ברוידי צילום: שאטרסטוק

 

בימים האחרונים הנשיא הרפובליקני הסתכסך עם כמה מבכירי מפלגתו. רק אתמול, שעות לפני עזיבתו את הבית הלבן, קיבל טראמפ כתף קרה ממנהיג הרפובליקנים בסנאט מיץ' מקונל, שהיה עד לא מזמן בעל בריתו הנאמן. מקונל, שאותת כי ייתכן שיצביע בעד הרשעתו של טראמפ במשפט שייערך לו בסנאט בעוד כמה שבועות, הצהיר אמש כי האספסוף שפרץ לפני שבועיים לבניין הקונגרס וזרע בו הרס "הואכל בשקרים".

 

סטיב באנון, יועצו של דונלד טראמפ לשעבר סטיב באנון, יועצו של דונלד טראמפ לשעבר צילום: איי אף פי

 

לדברי מקונל, "הנשיא ואנשים רבי-כוח אחרים עודדו אותם לפעולה". אם מקונל יצביע בעד הרשעת טראמפ יגדלו הסיכויים שסנאטורים רפובליקנים נוספים יעשו זאת, ואם יושג רוב להרשעת טראמפ יוכל הסנאט לאסור עליו להתמודד שוב על הנשיאות, כפי שהוא שוקל לעשות ב-2024, וכאמור, ייתכן שבמפלגה אחרת מהמפלגה הרפובליקנית.

 

הקמת מפלגה תדרוש מטראמפ השקעה משמעותית, בין היתר של כספים ושל זמן. לנשיא היוצא יש קהל בוחרים גדול יחסית, שלא בהכרח היה מעורב במפלגה הרפובליקנית לפני התמודדותו לנשיאות מטעמה. ואולם, "מפלגות שלישיות", כלומר, כאלה שאינן נמנות על שתי המפלגות הגדולות בארה"ב, לרוב לא מצליחות לזכות בקולות שיספיקו להיאבק על הנשיאות.

 

המערכת האמריקנית, נזכיר, פועלת כמערכת דו-מפלגתית שבה הרפובליקנים והדמוקרטים מחליפים ביניהם את השלטון כבר יותר מ-150 שנה. הנשיא האחרון מטעם מפלגה שאינה נמנית על הדמוקרטים או הרפובליקנים בארה"ב היה מילרד פילמור. הוא מונה לתפקיד לאחר מותו של זאקרי טיילור ב-1850, והיה הנשיא האחרון מטעם המפלגה הוויגית.

 

 

אביעם סלע, המפעיל של ג'ונתן פולארד אביעם סלע, המפעיל של ג'ונתן פולארד צילום: עמית מגל
 

 

לפי הלו"ז של הנשיא, שלא מתכוון להשתתף בטקס ההשבעה של ביידן בהמשך היום, הוא ורעייתו מלניה מתכוונים לעזוב את הבית הלבן בשעה 15:00 (08:00 שעון מקומי). בלו"ז שפרסם הבית הלבן לא נמסר דבר על טקס הפרידה החגיגי שמתכוון הנשיא לערוך לעצמו בבסיס חיל האוויר אנדרוז במרילנד, ממנו הוא צפוי להמריא ב"אייר פורס 1" לאחוזתו בפלורידה.

 

את שעותיו האחרונות בבית הלבן ניצל הנשיא לטובת כמה החלטות. הוא הורה לאסור על גירוש של אזרחי ונצואלה מארה"ב למשך 18 חודשים בעקבות המצב במדינה הדרום אמריקנית, ולפני כן הורה לחשוף מסמכים הקשורים לחקירת ה-FBI של המעורבות הרוסית בבחירות 2016.

 

טראמפ עוד צפוי להעניק חנינה לעד 100 עבריינים מורשעים, במסגרת מסורת של נשיאים יוצאים. אחד מהם, כפי שדיווחו כלי תקשורת בארה"ב, הוא סטיב באנון, שהיה אסטרטג בכיר ויועצו של טראמפ. הוא הואשם בקשירת קשר לביצוע הונאה במסגרת קמפיין אינטרנטי לגיוס כספים. בקמפיין, ששמו היה "אנחנו נבנה את החומה", גויס סכום של יותר מ-25 מיליון דולר לבניית החומה למניעת הסתננויות בגבול מקסיקו, שהייתה הבטחת בחירות מרכזית של טראמפ. לבאנון ולעוד שלושה בני אדם יוחס חלק בהונאה של מאות אלפי תורמים, שהאמינו שהכסף יועבר ישירות למאמצים לבניית החומה.

 

שלושה עבריינים מורשעים שלהם טראמפ כבר החליט להעניק חנינה הם הראפרים ליל וויין וקודאק בלאק שהורשעו בעבירות נשק, וראש העיר דטרויט לשעבר קוואמי קילפטריק שמרצה 28 שנות מאסר על עבירות שחיתות.

 

ביידן: "כדי להירפא, חייבים לזכור"

 

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, שצפוי בהמשך היום להיות מושבע לנשיא ה-46 של ארה"ב, השתתף הלילה עם סגנית הנשיא הנבחרת קמלה האריס בטקס לחלוקת כבוד ל-400 אלף קורבנות הקורונה בארה"ב.

 

 

ג'ו ביידן ג'ו ביידן צילום: רויטרס

 

 

ביידן, שלווה ברעייתו ג'יל, הודה לאחות בית חולים ממישיגן שהגיעה לטקס ושרה. "אם יש מלאכים בגן עדן, כולם אחים ואחיות", אמר ביידן. "אנחנו יודעים מהניסיון של המשפחה שלנו מה אתם עושים. אומץ הלב והכאב שאתם סופגים עבור אחרים. תודה לכם", אמר ביידן.

 

הוא פנה לאומה האמריקנית, והוסיף כי "כדי להירפא, אנחנו חייבים לזכור. זה קשה לפעמים לזכור, אבל כך אנחנו מחלימים. זה חשוב שנעשה זאת כאומה. זו הסיבה שאנחנו כאן היום, בין השקיעה לבין הערביים, נדליק את האורות באפלה לאורך בריכת ההשתקפות הקדושה, ונזכור את כל אלו שאיבדנו". השדרה המרכזית של הבירה, המוֹל, הוארה כולה לזכר קורבנות הקורונה בארה"ב. כמה מקומות נוספים בעלי חשיבות במדינה הוארו גם כן.

 

סגנית הנשיא הנבחרת, שתושבע גם היא בהמשך היום, לוותה בבעלה דאג אמהוף. "במשך חודשים התאבלנו בעצמנו. הלילה אנחנו מתאבלים ומתחילים להירפא יחד", אמרה האריס בטקס. "למרות שאנחנו אולי מופרדים פיזית, אנחנו, העם האמריקני, מאוחדים ברוחנו. התקווה הקבועה שלי, והתפילה הקבועה שלי, היא שנצא מהחוויה הקשה הזו עם תבונה חדשה - להוקיר רגעים פשוטים, לדמיין אפשרויות חדשות - ולפתוח את ליבנו קצת יותר, אחד כלפי השני".

x