$
קורונה

דיווח שוטף

קפריסין נכנסת לסגר של שלושה שבועות

זאת על רקע עלייה בנדבקים בקורונה בחודש האחרון, בעיקר בשל המוטציה הבריטית; נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס ביקש מישראל להעביר אליה חיסונים עודפים; קובה תערוך ניסויים לחיסון שפיתחה באיראן - בשל הקושי לערוך את הניסוי במדינה בה יש מספר מועט יחסית של נדבקים; ביפן התגלתה מוטציה חדשה של נגיף הקורונה אצל 4 תיירים מברזיל

כלכליסט ו-ynet 15:1210.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

14:55 - יפן: מוטציה חדשה של נגיף הקורונה אובחנה אצל 4 תיירים מברזיל

 

הרשויות ביפן דיווחו היום (א') כי ארבעה אנשים שנחתו בטוקיו מברזיל אובחנו כנדבקים במוטציה חדשה של נגיף הקורונה. הארבעה נחתו בשדה התעופה האנדה בטוקיו ב-2 בינואר מהאמאזונס, ואובחנו כחיוביים לאחר שבילו בבידוד בשדה התעופה, כך לפי הודעת משרד הבריאות היפני.

 

טאקאג'י וואקיטה שעומד בראש המכון הלאומי למחלות זיהומיות אמר כי המוטציה שהתגלתה שונה מזו שזיהו בבריטניה ובדרום אפריקה. עם זאת, בשלב זה אין הוכחות לכך שהמוטציה הברזילאית מדבקת יותר. מבין ארבעת המאובחנים, אדם בשנות ה-40 לחייו אושפז בבית החולים בשל קשיי נשימה, אישה בשנות ה-30 התלוננה על כאב גרון וכאבי ראש ולנער עלה החום.

 

ביום חמישי הכריז ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה על מצב חירום בטוקיו ובמחוזות הסמוכים בשל העלייה בתחלואה. בקיץ אמורה להתקיים בטוקיו האולימפיאדה, זאת לאחר שנדחתה מהקיץ שעבר בשל הקורונה.

ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה צילום: בלומברג

  

 

13:00 - קפריסין נכנסת לסגר של שלושה שבועות

 

סגר של שלושה שבועות החל בקפריסין, על רקע עלייה בנדבקים בקורונה בחודש האחרון, בעיקר בשל המוטציה הבריטית. ההגבלות נכנסו לתוקף היום בבוקר ובמסגרתן נסגרו כל החנויות, הקניונים, המסעדות, המספרות ומכוני היופי. כמו כן, התושבים מורשים לצאת מהבית רק פעמיים ביום וגם אז עליהם לדווח קודם בסמס לרשויות. הסיבות היחידות ליציאה מהבית הן להתעמל או לצרכים חיוניים כמו רכישת מזון וביקורים אצל הרופא.

 

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס צילום: איי אף פי

 

 

כמו כן, הכנסיות נסגרו ובבתי הספר עברו ללימודים מרחוק. לפי שר הבריאות קונסטנטינוס איואנו, מחלקות טיפול הנמרץ בבתי החולים קרובות לנקודת שבירה בשל העלייה המהירה בחולים. לדבריו, ההגבלות נועדו "למנוע מאנשים למות חסרי ישע כי אין לנו מספיק מיטות פנויות". מאז פרצה המגפה דיווחו בקפריסין על 27 אלף נדבקים ו-147 מתים.

 

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס הודיע כי קפריסין ביקשה מישראל להעביר אליה חיסונים עודפים, כדי להשלים לאספקה שקיבלו כבר מהאיחוד האירופי.

 

 

12:00 - קובה תערוך באיראן את השלב השלישי בניסוי הקליני לחיסון שפיתחה 

 

 

קובה תערוך באיראן את השלב השלישי בניסוי הקליני לחיסון שפיתחה, זאת בשל הקושי לערוך את הניסוי בקובה שם יש מספר מועט יחסית של נדבקים. באיראן אף אסרו על ייבוא חיסונים שפותחו בארה"ב ובבריטניה.

 

קורונה באיראן קורונה באיראן צילום: אי פי איי

 

11:45 - וויטנאם תגביל את מספר הטיסות שמחזירות אזרחים למדינה

 

וויטנאם הודיעו כי יגבילו את מספר הטיסות המחזירות אזרחים למדינה מעתה ועד לסוף השנה הסינית החדשה באמצע פברואר.

 

9:50 - מרקל: "הגענו לשלב הקשה ביותר של המגפה"

 

בגרמניה אובחנו קרוב ל-17 אלף נדבקים חדשים ביום שבת, כך לפי הנתונים שאספרו במכון רוברט קוך למחלות זיהומיות. כלל הנדבקים בגרמניה בקורונה עומד על 1,908,527. מספר המתים עלה ב-465 ועומד על מעל 40 אלף.

 

אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה צילום: רויטרס

 

 

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הזהירה כי מצפה עוד דרך ארוכה וקשה, ולפיכך קראה לגרמנים לשמור על זהירות ולהתחשב באחרים. "השבועות הקרובים של חורף יהיו ככל הנראה השלב הקשה ביותר של המגפה", טענה מרקל והוסיפה כי בתי החולים ברחבי המדינה עובדים בתפוסה מלאה. לדבריה, הנתונים האחרונים עדיין לא מייצגים את ההשפעות של חג המולד והסילבסטר, כך שעוד צפויה עלייה נוספת בנתונים.

 

מרקל המשיכה והתחייבה להגביר את קצב חלוקת החיסונים בגרמניה, זאת בעקבות הביקורת על התחלה איטית למדי. "הקצב יגבר", הבטיחה והוסיפה כי בהמשך ניתן יהיה לספק חיסון לכל מי שמעוניין בכך, אם כי לא ציינה מתי זה יקרה בדיוק.

 

 

9:45 - סין תחלק את החיסונים לקורונה בחינם ברחבי המדינה 

 

בסין דיווחו ביום שבת על 69 נדבקים חדשים בקורונה, זאת לאחר שבשישי דווח על 33 נדבקים. מתוך המקרים החדשים, 21 יובאו ומבין המקרים המקומיים 46 היו במחוז חביי המקיף את בייג'ינג. במחוז הכריזו בשבוע שעבר על "מצב מלחמה" בניסיון לבלום את ההתפרצות. בנוסף, הרשויות דיווחו על 27 מקרים אסימפטומטים ביום שבת, ירידה מ-38 יום קודם לכן.

 

בסין לא מגדירים את הנדבקים בלי הסימפטומים כחלק ממספר המקרים המאומתים. במקביל, ממשלת סין התחייבה לחלק את החיסונים בחינם. "אנשים רגילים לא יצטרכו להוציא פני", אמ זהנג שהונגווי, יו"ר ועדת הבריאות הלאומית. עלות החיסון תכוסה על ידי הביטוחים הרפואיים הממשלתיים וקרנות ממשלתיים.

 

 

הדיקת קורונה בעיר צ'נגדאו בסין הדיקת קורונה בעיר צ'נגדאו בסין צילום: איי אף פי

 

 

8:00 - הקורונה במקסיקו: 1,135 מתו ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות של מקסיקו דיווח כי ביממה האחרונה מתו עוד 1,135 חולי קורונה מסיבוכי הנגיף. עוד עדכנו במשרד כי מאתמול נמצאו חיוביים לנגיף עוד כ-16 אלף בני אדם. מפרוץ המגפה אובחנו במקסיקו יותר ממיליון וחצי נשאים, מתוכם מתו 133,204 בני אדם. הרשויות ציינו כי סביר שהנתונים גבוהים בהרבה מאלה הרשמיים, בשל מספר בדיקות נמוך יחסית.

 

 

7:30 - הקורונה בברזיל: 1,171 מתו ביממה האחרונה, יותר מ-62 אלף נמצאו חיוביים לנגיף

 

משרד הבריאות של ברזיל עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו 62,290 חולי קורונה ומתו 1,171 מהחולים הפעילים במדינה מסיבוכי הנגיף. עד כה התגלו בברזיל יותר מ-8 מיליון נשאים, מתוכם מתו יותר מ-200 אלף בני אדם.

 

 

קורונה בברזיל קורונה בברזיל צילום: AP

 

 

 

 

x