$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

מהומות בוושינגטון

מהומות בוושינגטון: תומכי טראמפ פרצו לקונגרס, הישיבה לאישור ניצחון ביידן הופסקה

מראות חסרי תקדים בבירת ארה"ב: דקות אחרי שסגן הנשיא מייק פנס חיסל את התקווה האחרונה של הרפובליקנים לביטול הניצחון הדמוקרטי בבחירות, כשהודיע כי לא יפסול קולות אלקטורים על דעת עצמו כפי שדרש טראמפ, פרצו תומכי הנשיא מחסומים בקפיטול, התעמתו עם שוטרים והשתלטו על אולם הסנאט. חלונות נופצו, כלי נשק נשלפו, דיווח: "אישה נפצעה קשה מירי". עוצר הוטל על הקונגרס ומחוקקים פונו מהמליאה, המשמר הלאומי שולח כוחות. שידור חי

ynet 21:4006.01.21

מראות היסטוריים הערב (ד') בגבעת הקפיטול בוושינגטון, שם תומכיו של הנשיא היוצא דונלד טראמפ פרצו לבניין הקונגרס במחאה על הדיון שהתקיים שם באותה העת בעניין אישור הצבעת האלקטורים, שבחרו בג'ו ביידן לנשיא ארה"ב. המפגינים פרצו גדרות ומחסומים והסתערו על הבניין זמן קצר אחרי שסגן הנשיא מייק פנס, האיש שבידיו הופקד ניהול הישיבה, הודיע כי לא ייענה לבקשתו של הנשיא טראמפ לחרוג מסמכותו ולבטל את התוצאות ואת הניצחון של ביידן.

 

רשת CNN שידרה תמונות של תומכי טראמפ שפרצו לתוך בניין הקונגרס, והגיעו עד לאולמות הסנאט ובית הנבחרים. בבית הנבחרים התפתח עימות בין אנשים שנמצאו בתוך האולם לבין מפגינים שהיכו על דלת הכניסה אליו וניסו לפרוץ פנימה, ובמהלך העימות הזה נשלפו כלי נשק. דווח גם על ירי במקום כלשהו בבניין, ועל צעירה שנפצעה באורח קשה מהירי. לפי CNN, במהלך המהומות נפצעו לפחות כמה שוטרים, ולפחות אחד מהם פונה לבית החולים.

 

 

 

קודם לכן, כשהמפגינים פרצו גדרות מחוץ לבניין הקונגרס והסתערו עליו, השתמשו שוטרים בגז מדמיע בניסיון להדוף אותם. חברי הקונגרס התבקשו להישאר במקומם ולקחת לידיהם את מסכות הגז המונחות מתחת למושביהם למקרה שיצטרכו להשתמש בהן, אבל אחר כך פונו מהמליאה. עיתונאים דיווחו כי סגן הנשיא פנס נלקח ל"מקום בטוח".

 

בצל העימותים הודיעה ראש העיר וושינגטון על הטלת עוצר של 12 שעות בבירה החל מהשעה 18:00 שעון מקומי (01:00 בלילה שעון ישראל). הנשיא טראמפ, שרק שעה לפני פרוץ העימותים שלהב אלפים מתומכיו בהפגנה נגד אישור התוצאות שנערכה ליד הבית הלבן, קרא בטוויטר לתומכיו שלא לנקוט אלימות: "אנא תמכו בשוטרי הקפיטול. הם באמת בעד ארצנו. הקפידו למחות בדרכי שלום!". עם זאת, הוא לא קרא להם להתפזר מהבניין.  מאוחר יותר ביקש: "לכו הביתה".

 

 

מפגינים עימותים מחוץ לקונגרס בוושינגטון מפגינים עימותים מחוץ לקונגרס בוושינגטון צילום: רויטרס

  

 

סגן הנשיא פנס פרסם הודעה חריפה בהרבה, והבטיח בה שהמפגינים המעורבים באלימות בגבעת הקפיטול יועמדו לדין והחוק ימוצה איתם במלואו. הוא קרא למחאה האלימה להיפסק מיד, ואמר כי המעורבים חייבים לעזוב מיד את הבניין. מנהיגי הדמוקרטים בבית הנבחרים ובסנאט, ננסי פלוסי וצ'אק שומר, פרסמו הודעה שבה מסרו כי הם "דורשים" מהנשיא טראמפ לקרוא לכל המפגינים להסתלק מהקונגרס.

 

כשעתיים אחרי תחילת המהומות הודיע הבית הלבן כי כוחות מהמשמר הלאומי נפרסים בגבעת הקפיטול. קודם לכן הודיעה גם מדינת וירג'יניה כי היא שולחת שוטרים וחיילים לבירה כדי לסייע להשתלט על האירועים. במקביל דיווח כתב "ניו יורק טיימס" כי מטען נפץ התגלה במטה המפלגה הרפובליקנית והושמד בפיצוץ מבוקר. העיתון דיווח עוד כי מטה המפלגה הדמוקרטית פונה. 

 

 

בתוך האולם בתוך האולם צילום: AFP

 

 

הסנאטור מיט רומני, אחד ממבקריו החריפים ביותר של טראמפ במפלגה הרפובליקנית ומי שהיה מועמד המפלגה לנשיאות ארה"ב ב-2012, האשים הערב כי טראמפ הוא שאחראי ל"התקוממות" הזו, כלשונו. מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים, קווין מקארתי, אמר כי התנהגותם של המפגינים בקפיטול "לא-אמריקנית" וחייבת להיפסק.

 

 

מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב צילום: איי פי

  

 

פנס הודיע: אין לי סמכות

 

דקות לפני תחילת הדיון בקונגרס מסר סגן הנשיא פנס בהצהרה מטעמו כי אין לו הסמכות לקבוע באופן חד-צדדי אילו קולות אלקטורים לקבל ואילו קולות לדחות, כפי שדרש ממנו טראמפ לעשות בתקווה לבטל את הצבעותיהן של שש מדינות המפתח שהעניקו לביידן את הניצחון. בכך מחסל פנס סופית את התקווה של תומכי טראמפ שיצליחו לעצור בדרכים בירוקרטיות את ההליך הארוך של אישור ניצחונו של ביידן בבחירות.

 

בניסיון לרכך ביקורת עתידית עליו מצד טראמפ ואנשיו הוסיף פנס בהודעתו כי הוא שותף לדאגתם של אמריקנים רבים בנוגע לאמינות הבחירות, וכי הוא תומך בזכותם של חברים בקונגרס להביע התנגדות לתוצאות, אף שמדובר בצעד חריג בפוליטיקה האמריקנית. הוא הבטיח כי ימלא את חובתו "לוודא שהדאגות בנוגע לניהול הבחירות יזכו לשימוע פתוח והוגן". כמה דקות אחר כך כבר קיבל פנס את בקשתם של רפובליקנים לערער על הצבעת האלקטורים של אריזונה, שבחרו בביידן, והקונגרס התפזר לשעתיים של שימועים בנושא זה, שימועים שאינם להם סיכוי אמיתי להביא לשינוי התוצאה. 

 

 

תומכי טראמפ בקונגרס תומכי טראמפ בקונגרס צילום: גטי

 

 

 צילום: AP

 

 

בשלב זה פנו הסנאט ובית הנבחרים לקיים כל אחד שימוע משלו, ומנהיג הרפובליקנים בסנאט מיץ' מקונל, שבמשך שנים קיים שיתוף פעולה הדוק עם טראמפ אבל כעת דוחה את ניסיונו להפוך את תוצאות הבחירות, הודיע כי יצביע בעד אישור ניצחונו של ביידן. מקונל תקף את עמיתיו הרפובליקנים שהביעו התנגדות להצבעת האלקטורים, ועשה זאת במלים חריפות: "איננו יכולים פשוט להכריז על עצמנו כעל ועדת בחירות ארצית על סטרואידים. המצביעים, בתי המשפט, מדינות ארה"ב – כולם אמרו את דברם. אם נהפוך את החלטתם – זה יפגע ברפובליקה שלנו לנצח". אחרי מקונל עלה לדבר מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר, והאשים את הרפובליקנים המצביעים נגד התוצאות ב"ניסיון הפיכה".

 

 הישיבה שתימשך עד מחר

 

אישור התוצאות על-ידי שני בתי הקונגרס הוא השלב האחרון באישור ניצחונו של ביידן, שיושבע לנשיא ב-20 בינואר. ביידן, נזכיר, נבחר לנשיא אחרי שניצח את טראמפ 232-306 במניין האלקטורים. טראמפ טען שהניצחון הושג הודות למבצע רחב של הונאה וזיופים, אבל הוא לא הציג ראיות המבססות את טענתו זו וכל העתירות שהגיש לבתי המשפט נדחו על הסף, בכלל זה על-ידי שופטים שמרנים שהוא עצמו מינה. גם ספירות חוזרות שנערכו בכמה ממדינות המפתח לא שינו את זהות המנצח בהן, והן רק קיבעו את ניצחונו של ביידן. למרות זאת טראמפ ממשיך להצהיר כי לא יוותר, והוא קורא לתומכיו שלא להכיר בתוצאות. לפי סקרים בארה"ב, הוא הצליח לשכנע רבים מהם, ויותר מחצי מהרפובליקנים סבורים שהניצחון נגנב ממנו בדרכי מרמה.

 

 

 תומכי טראמפ תומכי טראמפ צילום: AFP

 

 צילום: AP

 

 צילום: אי פי איי

 

 

ההצבעה הרשמית של חבר האלקטורים, הגוף שבוחר רשמית את הנשיא, נערכה בחודש שעבר, וישיבת הקונגרס הערב הייתה ישיבה משותפת לסנאט ובית הנבחרים, שבה מונחות בפני סגן הנשיא מייק פנס תוצאות האלקטורים ומקבלות אישור פורמלי; אלא שדי בכך שחבר אחד בסנאט וחבר אחד בבית הנבחרים יביעו התנגדות להצבעת האלקטורים של מדינה כלשהי, ובמקרה כזה שני בתי הקונגרס מתפצלים וכל אחד מהם עורך דיון של שעתיים בסוגיה ואז מצביע בשאלה אם לאשר את התוצאות. לפחות 14 סנאטורים ויותר מ-100 חברים בבית הנבחרים מהמחנה הרפובליקני הודיעו כי יביעו הערב התנגדות להצבעת האלקטורים של כמה ממדינות המפתח, ולפיכך הם יכפו דיונים שכאלה. הם היו צפויים לערער על התוצאות משלוש עד שש מדינות, ופירוש הדבר הארכה של הדיונים ל-12 שעות לפחות.

 

כך או כך, בהצבעה הסופית על אישור תוצאות האלקטורים צפויים תומכי ביידן לנצח: בבית הנבחרים יש לדמוקרטים רוב, ובסנאט יש כרגע לרפובליקנים רוב קטן בלבד, וסנאטורים רפובליקנים רבים כבר הבהירו כי יתמכו באישור ניצחונו של ביידן. 

 

 

גז מדמיע בקונגרס גז מדמיע בקונגרס צילום: AFP

 

 

בשל העובדה שהחוק מפקיד את ניהול הישיבה הערב בידי סגן הנשיא פנס, בעל בריתו הנאמן של טראמפ ומי שלאורך שנים הגן על הנשיא מול שלל השערוריות שבהן הסתבך, פנס מצא עצמו בעמדה מביכה: טראמפ דרש ממנו לנצל את תפקידו כמנהל הישיבה כדי לבטל את התוצאות, וטען שיש לו סמכות לעשות זאת, אבל בפועל רוב המשפטנים קובעים כי לסגן הנשיא אין שום סמכות לבטל את התוצאות, וכי כל תפקידו מתמצה בספירת קולות האלקטורים ובהכרזה הרשמית עליהם.

 

לפי דיווחים בארה"ב פנס הבהיר אתמול לטראמפ כי אין לו סמכות לבטל את התוצאות, אבל טראמפ המשיך להפעיל עליו לחץ פומבי לעשות זאת. שלשום אף הזהיר בנאום מול תומכיו כי אם פנס לא יעשה כן – הוא "כבר לא יאהב אותו כל כך". פנס מוצא עצמו גם במצב רגיש מבחינה פוליטית: הוא מקווה להתמודד על הנשיאות ב-2024, ואי-היענות לדרישתו של טראמפ עלולה להרחיק ממנו את תומכיו של הנשיא היוצא ולפגוע דרמטית בסיכוייו.

 

 

 צילום: גטי

 

 

 צילום: AFP

 

 

 צילום: AFP

 

 אחד המפגינים על כיסא היו"ר אחד המפגינים על כיסא היו"ר

 

 

מוקדם יותר הערב, מול האלפים שבאו להפגין תמיכה בו בוושינגטון, שב טראמפ ולחץ על פנס, דקות לפני פתיחת הישיבה בקונגרס: "אני מקווה שמייק יעשה את הדבר הנכון, כי אם מייק פנס יעשה את הדבר הנכון – ננצח בבחירות", אמר. הוא שב וטען כי לפנס יש סמכות מלאה שלא לקבל את תוצאות האלקטורים, אלא להחזיר את הצבעתם לעיון מחודש במדינות השונות: "המדינות האלה רוצות להצביע מחדש, נתְנו להן מידע שקרי והונו אותן. כשהן יקצו מחדש את הקולות, אני אהיה הנשיא". על דרישתו מפנס לסרב לקבל את התוצאות הערב בקונגרס סיפר טראמפ: "אמרתי למייק – מייק, לא צריך אומץ בשביל זה, מה שמצריך אומץ זה לא לעשות כלום". בהמשך הנאום שב והזהיר טראמפ: "מייק פנס, אני מקווה שתפעל למען ארצנו. אם לא תעשה את זה, אתאכזב ממך מאוד".

 

כמה מהנואמים האחרים בהפגנה ליד הבית הלבן הערב ניצלו את דבריהם כדי לאיים על מחוקקים רפובליקנים שמי מהם שלא יתייצב הערב לצד טראמפ ישלם בכיסאו בבחירות הבאות. דונלד טראמפ ג'וניור, בנו של הנשיא, קרא למפגינים: "האירוע הזה צריך לשלוח מסר לרפובליקנים בקונגרס - שזו כבר לא המפלגה הרפובליקנית שלהם, זו המפלגה הרפובליקנית של דונלד טראמפ!". האלפים קראו קצובות: "להילחם למען טרמאפ! להילחם למען טראמפ!". גם הנשיא טראמפ עצמו טען בנאומו, על רקע כוונתם של רפובליקנים רבים לאפשר את אישור ניצחונו של ביידן, כי "יש הרבה רפובליקנים חלשים בקונגרס", ואמר כי בבחירות הבאות צריך להיפטר מהם.

x