$
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

FT

קרב האשמות בצרפת וגרמניה: מערך החיסונים איטי ולא יעיל

רופאים ומנהיגים פוליטיים בצרפת, שחיסנה עד כה מאות בודדות של אזרחים, טוענים כי הממשלה לא נערכה כראוי להפצת החיסון. בגרמניה מייסד ביונטק אוגור שאהין האשים את מנהיגי אירופה בהססנות. "היתה להם תחושה שהכל תחת שליטה"

גיא חזן, שרה נוויל ולילה עבוד פייננשל טיימס 22:1403.01.21

ברקע הקצב האיטי של השקת מבצעי ההתחסנות, מנהיגי האיחוד האירופי פועלים להרגעת הרוחות במדינותיהם ומתחייבים כי כל מי שמעוניין להתחסן, יוכל לעשות זאת.

 

בינתיים מייסד ביונטק, החברה הגרמנית שהחיסון שלה היה הראשון שאושר באירופה, טען כי האיחוד האירופי התעכב בשריון מאגרים של החיסון והזהיר מפני צווארי בקבוק ברקע הזינוק בביקושים הגלובליים.

 

 

 

לחץ רב מופעל על צרפת להאיץ את קמפיין ההתחסנות שלה, כאשר עד כה ניתנו כמה מאות מנות בלבד, לעומת רבבות בגרמניה וכמעט מיליון בבריטניה. על מנת לזכות בהגנה מלאה, נדרשות שתי מנות של החיסון של ביונטק־פייזר.

 

בצרפת רופאים וראשי האופוזיציה האשימו את הממשלה בנקיטת גישה זהירה מדי, זאת מתוך רצון לרצות גם את ספקני החיסונים. כן טענו כי המדינה לא נערכה כראוי לאתגרים הלוגיסטיים הכרוכים בהפצה של החיסון. הנשיא עמנואל מקרון התייחס לחששות הללו בנאום טלוויזיוני שנשא ערב השנה החדשה ואמר כי "כל צרפתי שמעוניין בכך, צריך לקבל גישה לחיסון".

 

 

מרכזי חיסונים עירוניים

 

לאחר שבשלב ראשון החליטה להתמקד בדיירי בתי אבות ולא לחסן צוותים רפואיים לפני סוף פברואר, צרפת הודיעה כי אנשי צוותי רפואה בגיל 50 ומעלה יוכלו לקבל חיסונים החל מהיום. בנוסף, צרפת תפתח את מרכזי החיסון העירוניים לפני תחילת פברואר. "תהיו בטוחים, קצב מבצע ההתחסנות יואץ בקרוב", אמר שר הבריאות אוליבייה וראן.

 

תחנה לחיסוני קורונה של ביונטק פייזר במקסיקו סיטי תחנה לחיסוני קורונה של ביונטק פייזר במקסיקו סיטי צילום: איי אף פי

 

בינתיים אוגור שאהין, מייסד ומנכ"ל ביונטק, טען כי האיחוד האירופי הפגין הססנות רבה מדי בהפצת החיסונים. "התהליך באירופה לא היה מספיק מהיר וישיר כמו במדינות אחרות", אמר ל"דר שפיגל". "גם משום שהאיחוד האירופי אינו אוחז בסמכות באופן ישיר ולמדינות החברות יש זכות להשמיע דעתן. במשא ומתן זה יכול לקחת זמן".

 

עוד אמר, כי האיחוד האירופי הימר על יצרניות אחרות שלא הצליחו לספק את החיסון באותה מהירות כמו ביונטק ופייזר. "ברור ששררה תחושה של 'נקבל מספיק, והמצב לא יהיה כל כך גרוע, והכל תחת שליטה'".

 

שאהין הזהיר מפני האפשרות למחסור בחיסוני ביונטק־פייזר. "זה לא נראה כל כך טוב כרגע. נוצר פער משום שקיים מחסור בחיסונים אחרים שקיבלו אישור, ואנחנו צריכים לסגור את הפער הזה עם החיסון שלנו", אמר. ארה"ב הזמינה 200 מיליון מנות של החיסון בעוד האיחוד האירופי הזמין 300 מיליון מנות.

 

לא רק צרפת זוכה לביקורת על איטיות בהפצת החיסונים. אף שארה"ב יצאה לדרך בקצב מהיר יותר מצרפת וגרמניה, היא לא עמדה ביעד של חיסון 20 מיליון אנשים עד סוף דצמבר, ו־2.8 מיליון בלבד התחסנו בחודש שעבר. כ־170 אלף דרי מוסדות רפואיים קיבלו את החיסון, נכון ל־30 בדצמבר, זאת אף ש־2.2 מיליון מנות הופצו בהם. כך לפי נתונים שפרסם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן.

 

אוגור שאהין מייסד ביונטק אוגור שאהין מייסד ביונטק צילום: רויטרס

 

עיכובים נרשמו גם בבריטניה, הראשונה שהחלה במבצע חיסונים המוני עם המוצר של ביונטק־פייזר. מאז 8 בדצמבר קיבלו את החיסון כ־954 אלף אנשים. עם זאת, עלה ספק באשר ליכולת של הממשלה לממש את התחייבותה לחסן את כל הבריטים מעל גיל 50 וצעירים עם מחלות רקע, עד סוף מרץ.

 

בדיקות בטיחות ואיכות

 

שרים בריטים הגדירו את אישור החיסון המקומי של אוניברסיטת אוקספורד ואסטרה־זנקה כ"גיים צ'יינג'ר". עם זאת, 530 אלף מנות בלבד יהיו זמינות היום כאשר יחל מבצע ההתחסנות עם המוצר החדש. הדבר נובע, בין השאר, מהצורך לבדוק את הבטיחות והאיכות של כל סדרה, לפני ההפצה. גורמים במערכת הבריאות ציינו כי הגורם המרכזי שישפיע על מבצע ההתחסנות הוא הקצב שבו מסוגלים היצרנים לספק את החיסון. לפי ראשי מערכת הבריאות הבריטית, הזמינות של חיסוני קורונה תמשיך להוות בעיה במשך "כמה חודשים".

 

גם בגרמניה גורמים רשמיים סופגים ביקורת בשל הקצב האיטי של ההתחסנות. בשיחה עם עיתונאים בשבוע שעבר הפציר שר הבריאות ינס שפאן בתושבים להפגין סבלנות בהסבירו כי אספקת החיסון היא בעיה כלל־עולמית. עם זאת, הוא הדגיש כי המצב ישתפר כאשר עוד חיסונים יקבלו אישור רגולטורי.

 

לארס קלינגבייל, מזכ"ל המפלגה הסוציאל דמוקרטית, האשים את שפאן בהשקה מסורבלת של המבצע. "לשר היו חודשים כדי להיערך לתחילת החיסונים המתוכננת", אמר ל"ריינישה פוסט". "והוא גם קיבל את כל הסמכויות שהוא זקוק להן כדי לעשות זאת".

 

 

x