$
קורונה

המוטציה הבריטית לא עוצרת: התגלתה עד כה ב-34 מדינות

רשימת המדינות הנגועות במוטציה הגורמת להידבקות מהירה יותר רק הולכת וגדלה, וגורמת לריבוי מגבלות לכניסת נוסעים מבריטניה; המוטציה הדרום אפריקאית התגלתה עד כה בשבע מדינות

סוכנויות הידיעות 13:4302.01.21

המוטציה הבריטית של נגיף הקורונה, הגורמת להידבקות מהירה יותר במחלה, לא מפסיקה להתפשט ברחבי העולם, ולפי ניו יורק טיימס התגלתה כבר ב-34 מדינות. המוטציה הנקראת B117 אינה גורמת כנראה לתחלואה קשה יותר מהגרסה המוכרת של הנגיף.

 

רשימת המדינות שזיהו בתחומן את המוטציה גדלה במהירות, והיא כוללת נכון להיום את ארה"ב, בריטניה, טורקיה, אוסטרליה, בלגיה, ברזיל, קנדה, צ'ילה, סין, דנמרק, צרפת, פינלנד, איסלנד, גרמניה, הודו, אירלנד, ישראל, איטליה, יפן, ירדן, לבנון, מלטה, הולנד, נורווגיה, פקיסטן, פורטוגל, דרום קוריאה, ספרד, סינגפור, שוודיה, שווייץ, איחוד האמירויות, וייטנאם וטאיוואן.

 

וייטנאם וייטנאם צילום: אי פי איי

 

טורקיה סגרה את שעריה לתיירים מבריטניה אתמול, בטענה שאיתרה 15 נדבקים במוטציה החדשה של הנגיף שהגיעו מהמדינה, והם נשלחו לבידוד. בבדיקות שנערכו ברחבי המדינה, הנגיף לא נמצא למעט אצל אנשים שהגיעו מבריטניה.

 

הפיליפינים הרחיבה את המגבלות על המגיעים מבריטניה ו-18 מדינות נוספות, כולל ארה"ב, לאחר שמדינה שלישית בה – פלורידה, דיווחה על הימצאות המוטציה. ארצות רבות כבר הגבילו את ההגעה מבריטניה עקב מספר הנדבקים הגבוה בה – מהגבוהים בעולם.

 

קליפורניה וקולורדו איתרו נשאים של המוטציה הבריטית, שלא שהו מחוץ למדינה לאחרונה, כך שאין ספק שבמדינות הללו אירעה הדבקה קהילתית במוטציה. 

 

בדרום אפריקה התגלתה גרסה חדשה של מוטציית ה-B117, שהמדענים מכנים 501.V2, אשר נמצאה ב-90% מהדגימות שנותחו במדינה מאז אמצע נובמבר. רשויות בריטניה הודיעו שגילו שני נשאים של גרסת מוטציה זו. בשני המקרים הנשאים נמצאו במגע עם אנשים שנסעו מדרום אפריקה לבריטניה בשבועות האחרונים. מדינות נוספות בהן התגלתה המוטציה הדרום אפריקאית הן שוויץ, פינלנד, אוסטרליה, זמביה וצרפת.

 

ב-24 בדצמבר הודיע ראש המרכז למניעת מחלות של אפריקה שהתגלתה מוטציה נוספת בניגריה, המכונה B.1.207.

 

המוטציה שהתגלתה בבריטניה כבר אחראית ל-60% ממקרי הקורונה החדשים בלונדון ובאזורים הסמוכים לה, וקיים חשש שהיא עלולה להחריף את העלייה במספר המקרים בארה"ב ולגרום לעומס רב יותר על מערכות הבריאות המתקשות גם כך. המשמעות היא שאנשים יצטרכו להקפיד ביתר אדיקות על ריחוק חברתי, עטיית מסכות, היגיינה ואוורור מבנים – מה שמהווה חדשות מטרידות עבור אמריקאים רבים שכבר עייפים מהמגבלות.

 

בתחילה סברו המדענים שהמוטציה החדשה יותר מדבקת ב-70%, אך כעת האומדן עומד על 56%. המספר הזה עוד יכול להשתנות, כך אמר טרבור בולדווין, ביולוג ממרכז המחקר פרד האצ'ינסון שבסיאטל.

x