$
עולם

מי הטייקון שהחליף את ג'ק מא כאיש העשיר באסיה?

מאז ביטול הנפקתה של אנט, נחתך הונו של מייסד עליבאבא ב-11 מיליארד דולר, על רקע הלחץ של ממשלת סין, וכבר לא יוכתר כאדם העשיר באסיה. ז'ונג שאנשאן, טייקון המים המינרלים ובעל חברה המייצרת חיסונים לקורונה, נמצא עכשיו במקום הראשון ברשימה עם הון בגובה 77.8 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות 14:2931.12.20

הונו האישי של ג'ק מא נפל מאז סוף אוקטובר ב-11 מיליארד דולר, על רקע הגברת הרגולציה והלחץ הממשלתי סביב האימפריה שייסד. 

 

 

מא, מייסד ענקית המסחר המקוון עליבאבא, נהנה משווי הון של 61.7 מיליארד דולר מוקדם יותר השנה, והיה צפוי להפוך לאדם העשיר ביותר באסיה לאחר ההנפקה המצופה של חברת הפינטק אנט גרופ.

 

אולם, ההנפקה בוטלה ברגע האחרון בלחץ הממשלה הסינית, והמהלך הוביל גם לירידה במניות עליבאבא הנסחרות בניו יורק ובהונג קונג. בעקבות זאת הונו צנח ל-50.9 מיליארד דולר.

ז'ונג שאנשאן. במקום הראשון באסיה ז'ונג שאנשאן. במקום הראשון באסיה צילום: רויטרס

 

 

את מקומו של מא בראש דירוג עשירי אסיה תפס במקום זאת יזם סיני נוסף – טייקון המים המינרלים ז'ונג שאנשאן (Zhong Shanshan).

 

הונו של ז'ונג, המייסד של חברת המים המבוקבקים הגדולה במדינה נונגפו ספרינג, עומד כעת על 77.8 מיליארד דולר – שהופכים אותו לעומד במקום הראשון בדירוג עשירי אסיה, ומעניקים לו גם את המקום ה-11 ברשימת עשירי העולם.

 

בבעלותו של ז'ונג גם חברה בשם וונטאי ביולוג'יקל המייצרת חיסונים, שהונפקה בחודש אפריל בבורסה בסין. מניית החברה עלתה מאז ביותר מ-2,000%, והיא אחת החברות המייצרות את החיסונים לקורונה.

 

ג'ק מא. כבר לא ג'ק מא. כבר לא צילומים: רויוטרס , גטי אימג'ס

 

ביולי הונפקה גם חברת המים הפעם בבורסת הונג קונג. מניית נונגפו ספרינג הפכה לאחת המצליחות בבורסה, והמחיר שלה זינק ב-155% מאז ההנפקה. בספטמבר הפך ז'ונג לאדם העשיר בסין, עם הון שעמד באותו הזמן על 57.2 מיליארד דולר, כשאחריו דורגו פוני מה מייסד טנסנט וג'ק מא. העלייה הזו בהונו של ז'ונג נחשבת אחת המהירות בהיסטוריה, כך לפי סוכנות הידיעות בלומברג.

 

כעת הוא כבש פסגה נוספת והדיח את מוקש אמבני ההודי מראש דירוג עשירי אסיה. עם זאת, גם הונו של אמבני עלה משמעותית השנה וטיפס ב-18.3 מיליארד דולר ל-76.9 מיליארד דולר הודות לצעדים שבהם נקט כדי להפוך את הקונגלומרט רלאיינס אינדסטריז לחברות טכנולוגיה ומסחר מקוון.

 

מוקש אמבני' יו"ר חברת רלאיינס ההודית מוקש אמבני' יו"ר חברת רלאיינס ההודית צילום: בלומברג

 

בכל מקרה גם ז'ונג וגם אמבני ומא ממשיכים להשתרך הרחק מאחורי מייסד אמזון ג'ף בזוס – האיש העשיר בעולם – שהונו זינק השנה הודות לנהירה לרכישות מקוונות לנוכח הסגרים ועומד כעת על 191 מיליארד דולר.

 

 

 

x