$
קורונה

מנכ"ל ומייסד ביונטק: "הקורונה תהיה איתנו לפחות עוד 10 שנים"

אוגור סאהין, שעומד בראש חברת התרופות שפיתחה יחד עם פייזר את החיסון לנגיף: "עלינו לאמץ הגדרה חדשה של שגרה". לדבריו, החיסון יכול לעבור התאמה למוטציה הבריטית החדשה תוך שישה שבועות

שירות כלכליסט 13:3726.12.20

בעוד העולם נאבק במגפה המתפשטת ובמוטציה החדשה של נגיף הקורונה, מנכ"ל ומייסד ביונטק אוגור סאהין אמר שהנגיף הקטלני עתיד להישאר איתנו בעשור הקרוב לפחות. במסיבת עיתונאים וירטואלית שנערכה השבוע, דיבר סאהין על המועד האפשרי שבו החיים ישובו למסלולם. "עלינו לאמץ הגדרה חדשה של שגרה. הנגיף יישאר איתנו בעשר השנים הקרובות", אמר.

 

 

החיסון של ביונטק, שפותח בשיתוף ענקית התרופות האמריקאית פייזר, אושר לשימוש עד כה ביותר מ-45 מדינות, כולל בריטניה וארה"ב. סאהין אמר גם שהחיסון יכול לעבור התאמה למוטציה הבריטית החדשה תוך כשישה שבועות. "בעיקרו, היופי שבטכנולוגיית ה-RNA השליח הוא שאפשר להתחיל להנדס ישירות חיסון חדש שמחקה לחלוטין את המוטציה החדשה, ויש אפשרות להתחיל לספק אותו תוך שישה שבועות".

 

סאהין אמר שהוא בטוח שהמוטציה החדשה לא תשפיע על יעילות החיסון. המוטציה החדשה של הקורונה גורמת לחששות בכל העולם, אך השפעותיה המלאות עדיין לא ידועות. לאחר גילויה, אמר שר הבריאות של בריטניה מאט הנקוק שהמוטציה נקשרה לנוסעים שחזרו מדרום אפריקה. "המוטציה החדשה מאוד מדאיגה כי היא עוברת ביתר קלות ונראה שעברה מוטציות נוספות מאז שהתגלתה בבריטניה", אמר.

 

מנכ"ל ביונטק, אוגור סאהין מנכ"ל ביונטק, אוגור סאהין צילום: רויטרס

 

 

ב-19 בדצמבר אמר ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון שהתגלתה מוטציה ראשונה של הקוביד 19,  ש-70% יותר מדבקת. בעקבות זאת הוא הטיל מגבלות תנועה על לונדון ועל חלקים נוספים באנגליה. המוטציה הבריטית מתפשטת בקלות יותר גם בקרב ילדים. היא התגלתה בעקבות זינוק במקרי התחלואה בבריטניה בתחילת החודש, אך לפי ההערכות מתפשטת כבר מאז ספטמבר. בשל התפשטות המוטציה בבריטניה, הודיעה הממשלה בסוף השבוע האחרון על שורה של הגבלות חדשות שיהיו בתוקף בחג המולד.

 

בתוך כך, שלשום מסרה חברת התרופות האמריקאית מודרנה כי להערכתה החיסון שפיתחה נגד נגיף הקורונה יהיה יעיל גם נגד המוטציה, אך ציינה כי בכוונתה לערוך ניסויים בכדי לאשר זאת. "בהתבסס על הנתונים שאספנו עד כה, במודרנה מעריכים כי התגובה החיסונית לחיסון של מודרנה תגן נגד מוטציות שונות של הנגיף שהתגלו לאחרונה בבריטניה", נמסר בהודעה שפרסמה החברה האמריקאית. "אנחנו נערוך ניסויים נוספים לחיסון בשבועות הקרובים כדי לאשר זאת".

 

x