$
תעשייה ופיננסים

תאגיד טויוטה נגד ממשלת יפן: "מעבר מהיר מדי לייצור רכבים חשמליים יהרוס את ענף הרכב"

ענקית הרכב היפנית חוששת שהחלטת ממשלת יפן לאסור על מכירת מכוניות המונעות על ידי בנזין החל מ-2035 תיושם מהר מדי. נשיא טויוטה: "אם המהלך יבוצע בחיפזון המודל העסקי של תעשיית הרכב יקרוס"

שירות כלכליסט 21:4525.12.20

ממשלת יפן הודיעה כי היא מתכננת לאסור על מכירת מכוניות חדשות המונעות על ידי בנזין החל משנת 2035 - כך דווח ב"וול סטריט ג'ורנל". מי שמתח ביקורת נוקבת על ההחלטה הוא תאגיד הרכב היפני טויוטה, שטען כי מעבר מהיר מדי לייצור כלי רכב חשמליים עלול להרוס את ענף הרכב. 

 

 

התוכנית של הממשלה היפנית עוקבת אחר מהלכים דומים שבוצעו בקליפורניה ובאירופה. עם זאת, במדינה שעדיין מייצרת מיליוני מכוניות מדי שנה המונעות אך ורק על ידי מנועי בנזין - היא זוכה לביקורת ולהתנגדות רבה. 
נשיא טויוטה אקיו טויודה במפעל החברה ביפן נשיא טויוטה אקיו טויודה במפעל החברה ביפן צילום: בלומברג

 

יצוין, כי במסגרת התוכנית, יפן תאפשר מכירה לאחר 2035 של מכוניות היברידיות המונעות על ידי גז וחשמל.

 

בתחילת החודש אמר נשיא טויוטה, אקיו טויודה, כי אם יפן תאסור מכוניות המונעות על ידי בנזין ותעבור לכלי רכב חשמליים בחיפזון יתר "המודל העסקי הנוכחי של תעשיית הרכב הולך לקרוס". הוא נאם בשם יצרני הרכב היפנים בכובעו כראש איגוד התעשייה המקומית.

 

על פי התוכנית של הממשלה היפנית, כל המכוניות החדשות שנמכרות במדינה יהיו חשמליות החל מ-2035. התוכנית קובעת כי יש להפחית את עלות הסוללות החשמליות, כך שכלי רכב חשמליים יעלו בעוד עשור בערך כמו כלי רכב המונעים על ידי בנזין.

 

מתווה התוכנית פורסם על ידי משרד הכלכלה, המסחר והתעשייה היפני, ובמסגרתו הועלה חשש מכך שאירופה וסין יקדימו את יפן. במתווה צוין כי מכירות כלי הרכב ההיברידיים החשמליים הוכפלו פי 3 באיחוד האירופי ברבעון השלישי לכ-270 אלף יחידות, בעוד הנתון המקביל ליפן עמד על כ-6,000 כלי רכב בלבד. מסאיושי עראי, פקיד המשרד, אמר כי "יפן נמצאת הרחק מאחור" בנושא חשמול כלי הרכב שלה.

  

גורמים ממשלתיים אמרו כי יצרני הרכב צריכים לשנות את המודלים העסקיים שלהם.

x