$
חברה וסביבה

עשירי ארה"ב פוחדים ממסי ביידן וממהרים לחלק ירושות

בזמן הקצר שנותר עד לתחילת כהונת הנשיא הנבחר, בעלי ממון צובאים על דלתות יועצי השקעות ושמאים כדי להימנע ממס העשירים שבו איים בקמפיין. יועץ מס בניו יורק: "פיזית, אנחנו לא מסוגלים לטפל בשלב זה בכל הדדליינים של סוף השנה"

בלומברג 07:5723.12.20

אמריקאים עשירים ממהרים לבצע העברות כספים רחבות היקף לפני סוף דצמבר, זאת בניסיון לזכות ביתרון לקראת מהלכים שעשוי לנקוט בהם ממשל ג'ו ביידן להעלאת מסים או סגירת פרצות מס.

 

יועצי מס ושמאים ציינו כי הם עסוקים יותר מתמיד בשבועות האחרונים של 2020, במיוחד עם סיוע ללקוחות להעביר את הונם לדור הבא ללא מסים, כל עוד הדבר מתאפשר.

 

 

 

בקשות לביצוע הערכות שווי של נכסים זינקו פי חמשה במשרדי מילר סמואל בניו יורק, כך לפי נשיא החברה, ג'ונתן מילר. בשלהי נובמבר, הוא כבר נאלץ לדחות לקוחות. "פיזית, אנחנו לא מסוגלים לטפל בשלב זה בכל הדדליינים של סוף השנה", הוא אמר. "התחלנו לעסוק בכך אחרי חופשת חג ההודיה וזה מתסכל מאוד".

 

הטירוף של סוף השנה הפתיע הרבה מאוד יועצים, זאת משום שהרפובליקנים הצליחו היטב בביסוס מקומם במרוץ לקונגרס. התוצאות בשטח מראות כי ביידן עשוי להתקשות מאוד במימוש הבטחות בחירות לגיוס טריליוני דולרים באמצעות מיסוי גבוה יותר של העשירים.

 

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן מקבל חיסון קורונה בדלאוור הנשיא הנבחר ג'ו ביידן מקבל חיסון קורונה בדלאוור צילום: איי אף פי

 

עם זאת, בהחלט ייתכנו שינויים במערך המסים ב־2021 וממשל ביידן עשוי גם לנסות ולסגור פרצות מס שמאפשרים להימנע מתשלום מס ירושה ומס מתנות. "אני יכול לראות מצב שבו ענייני רגולציה במשרד האוצר יקשו על תכנון אפקטיבי של סוגיות ירושה", ציין בנג'מין ברגר, שותף בחברת ראיית החשבון RSM U.S.

 

חוק המס הרפובליקני שעליו חתם הנשיא טראמפ ב־2017 הכפיל את הסכום שמותר לעשירים להעביר ליורשיהם מבלי שייאלצו לשלם מסי ירושה ומתנות. הסכום מתואם אינפלציונית מדי שנה, כאשר ב־2020 הוא עומד על 11.58 מיליון דולר עבור יחידים ו־23.16 מיליון דולר עבור זוגות. המהלך הזה והטבות נוספות שהתאפשרו במסגרת החוק יהיו בתוקף עד 2026 ומעניקים סיבה נוספת לעשירים להיערך בהקדם.

 

לפני הבחירות, "הרבה מאוד לקוחות התחילו לבחון אסטרטגיות בנוגע למתנות", ציינה ליסה פת'רנגיל, ראש מחלקת תכנון הון באבוט דאונינג, חטיבה של בנק וולס פארגו. "אנחנו מייעצים להם לא להוריד את הרגל מהגז".

 

הסיבה העיקרית שבגינה מעוניינים משלמי המסים העשירים לבצע את המהלכים הלו לפני 31 בדצמבר, היא האיום כי שינויים במערך המסים תחת ביידן יושתו רטרואקטיבית בתחילת 2021. בה בעת, יועצים רבים אומרים עתה ללקוחות שהסבירות לכך נמוכה יותר, וכי העלאות המסים יתרחשו ב־2022, אם בכלל.

 

ועדיין, לורה צוויקר, יו"ר מחלקת שירותי לקוחות פרטים בפירמת הפרקליטים גרינברג גלוסקר בלוס אנג'לס, אומרת שהיא "עסוקה יותר מתמיד" עם מספר מפתיע של לקוחות חדשים שמגיעים אליה מאז הבחירות, על מנת לסיים את כל העברות הכספים שלהם עוד השנה.

 

"תכנון ירושות זה עניין אמוציונלי", אמרה צוויקר. "הלקוחות רוצים לנצל את החוק הקיים שרבים מהם חשים כי הוא קיים מאז ומתמיד".

 

אחרי ששנת 2020 המטורפת הדגישה שאנחנו חיים בזמנים של אי ודאות, לקוחות פועלים במשנה זהירות, כך לפי סוזן הרטלי־מוס, שותפה בסרטיפיי פרטנרז, שעומדת בראש מחלקת תכנון הירושות והקרנות של הפירמה. "יועץ חכם מאוד יאמר לך 'הי, בוא לא ניקח סיכונים. בוא נשתמש במה שנשאר לך מה־11.58 מיליון דולר. אתה לא רוצה לסכן את זה".

 

יועצים אומרים כי קצב העבודה החודש דומה לבהלה ששרתה בשלהי 2012, אז הזדרזו אמריקאים עשירים לבצע העברות כספים לפני התכווצות הפטור ממסי ירושה ב־2013. השינוי נמנע בסוף בשל הסכם של הרגע האחרון.

 

ביידן קרא להעלאת המס על עשירים, כולל מיסוי גבוה יותר של רווחי הון. יועצים אומרים כי הדבר גרם ללקוחות מסוימים לנסות ולמכור את עסקיהם או השקעותיהם ב־2020 כדי ליהנות מעמלות נמוכות יותר. כמה מיליונרים עשויים להידרש גם למסים מקומיים גבוהים יותר ב־2021, בהינתן כי מדינות כמו ניו יורק מתמודדות עם גירעונות חמורים בתקציב.

 

גם אם הם לא מוטרדים משינויים במערך המס ב־2021, אמריקאים עשירים עדיין מבצעים את מהלכי סוף השנה שמטרתם לצמצם תשלומי מסים. חבילת תמריצי הקורונה הפדרלית הידועה כחוק CARES מאפשרת להפוך את האסטרטגיות הללו לרווחיות יותר.

 

כך למשל, פילנתרופים יכולים באופן חסר תקדים ליהנות ב־2020 מזיכוי מס על 100% מההכנסה החייבת ממס, בזכות תרומות. כדי לנצל זאת, עליהם לבצע חלק גדול מהתרומה במזומן, נקודה בעייתית עבור מי שמעדיפים את הטבות המס הנדיבות יותר שמתאפשרות באמצעות תרומה של מניות רווחיות.

x