$
קורונה

דיווח שוטף

ביידן קיבל חיסון לקורונה, קרא לאמריקאים להתחסן

מוטציית הקורונה: צרפת החליטה לאסור למשך יומיים כניסה של אנשים ומשאיות מהאי הבריטי לשטחה - וניתקה למעשה את עורק המסחר המרכזי של בריטניה עם יבשת אירופה; שורת מדינות הפסיקו את הטיסות לבריטניה; אוסטרליה: למרות התפרצות הקורונה בסידני, אין עדיין חובה לעטות מסכות; סיאול, בירת דרום קוריאה, הודיעה כי תאסור על התקהלויות של יותר מחמישה בני אדם

כלכליסט ו-ynet 23:0021.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:00 - נשיא ארה"ב הנבחר ביידן קיבל חיסון לקורונה

 

ג'ו ביידן התחסן הערב (יום ב') בשידור חי, בניסיון לשכנע כמה שיותר אמריקנים להתחסן נגד נגיף הקורונה. הנשיא הנבחר, בן 78, קיבל את החיסון של פייזר בבית חולים בדלאוור.

 

"אני מוכן", אמר ביידן לפני שקיבל את החיסון בכתף שמאל. "אני עושה את זה כדי להראות שכשהחיסון יהיה זמין אנשים צריכים להיות מוכנים. אין שום דבר לחשוש ממנו". לאחר הזריקה שיבח את עובדי מערכת הבריאות בארה"ב. "הם גיבורים", אמר, והוסיף שלממשל של דונלד טראמפ "מגיע קרדיט מסוים" על תוכנית החיסונים. שעות לפני שביידן התחסן קיבלה את החיסון גם רעייתו, ג'יל. סגניתו קמלה האריס אמורה להתחסן בשבוע הבא.

 

ביידן מקבל את החיסון ביידן מקבל את החיסון צילום: רויטרס

 

 

16:45 - עוד מדינות מפסיקות הטיסות מבריטניה

 

עוד מדינות הודיעו על הקפאת הטיסות מבריטניה, בשל החשש מהמוטציה החדשה של הקורונה: ספרד, גרנדה, צ'כיה וקנדה. גם מקסיקו הודיעה כי תשקול את הפסקת הטיסות.

 

13:40 - בבריטניה המנותקת חוששים מכאוס בנמלים ומחסור במזון

 

הניתוק המהיר של בריטניה מיבשת אירופה וממדינות נוספות, בעקבות הזן החדש של נגיף הקורונה המתפשט כעת בממלכה המאוחדת, הביא היום לחשש בלונדון מאפשרות של מחסור במוצרי מזון ומכאוס תחבורתי בנמלי תחבורה מרכזיים.

 

את המכה הקשה ביותר על הבריטים הנחיתה ההחלטה של צרפת לאסור למשך יומיים, עד אשר יהיה מידע נוסף בנוגע למוטציה, כניסה של אנשים ומשאיות מבריטניה לשטחה. צרפת ניתקה בכך את עורק המסחר המרכזי של בריטניה עם יבשת אירופה, ואף שנהגי משאיות רשאים עדיין להיכנס עם סחורות לממלכה, הם לא צפויים לעשות זאת עקב החשש שלא יוכלו לחזור חזרה.

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: Melville Toby/PA.Photos/ABACA

 

שר התחבורה הבריטי, גרנט שאפס, אמר הבוקר כי ההחלטה הצרפתית הייתה מפתיעה. הוא הוסיף כי הוא נמצא בקשר עם עמיתו הצרפתי ופועל לבטל את הגבלות התנועה שהטילו המדינות השונות בהקדם האפשרי. עם זאת, הוא ציין כי בריטניה ערוכה לאפשרות של שיבושים בנמלי התעבורה השונים, במיוחד לאור ההכנות שלה לאפשרות של פרישה בתחילת השנה החדשה מהאיחוד האירופי בלי הסכם סחר. האפשרות הזו, של מה שמכונה "ברקזיט קשוח", הופכת ממשית מרגע לרגע, לאור המבוי הסתום בשיחות, שבבריסל אמרו כי היו אמורות להסתיים כבר אתמול על מנת שלוח הזמנים הצפוף יאפשר את האישור של הסכם הסחר גם בפרלמנט האירופי וגם בפרלמנט הבריטי.

 

הממשלה הבריטית אכן הפעילה הבוקר תוכנית מגירה שנועדה למצב של "ברקזיט קשוח", כדי למנוע כאוס תחבורתי באזור נמל דובר שבקנט – שם עוברות אלפי משאיות מדי יום לצרפת וממנה אל בריטניה. במסגרת התוכנית שהופעלה הבוקר אלפי משאיות הופנו אל קטע מסוים של כביש מהיר, כדי למנוע עומסי תנועה כבדים בשאר הדרכים. משאיות נוספות הונחו שלא להגיע לנמל הסגור.

 

נמל דובר, ציר הסחורות המרכזי בין בריטניה לצרפת, סגור נמל דובר, ציר הסחורות המרכזי בין בריטניה לצרפת, סגור צילום: בלומברג

 

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון צפוי לנהל ישיבת חירום עם שריו, שתעסוק בעיקר במה שבלשכתו כינו "הזרימה השוטפת של סחורות אל ומחוץ לבריטניה". ברשת "סקיי ניוז" דיווחו שבממשלתו של ג'ונסון יש חשש ממשי מתרחיש שבו – אם הניתוק מאירופה יימשך ימים ארוכים – ייווצר מחסור במוצרי מזון מסוימים בתוך כמה שבועות. ברשת החדשות הבריטית דיווחו גם על חשש ממחסור בחיסונים נגד קורונה, אולם שר התחבורה שאפס התראיין ל"סקיי ניוז" בהמשך והבהיר שלא צפויה בעיה באספקת חיסונים לממלכה. זאת משום שלדבריו החיסונים האלו מובאים לבריטניה במכולות לא מאוישות, שממשיכות להגיע מבלגיה גם כעת. הוא ציין שעד כה חוסנו בממלכה כחצי מיליון בני אדם.

 

"השבתת התעבורה מצרפת לבריטניה, כולל המטענים הנלווים לה, מציבה קשיים בפני יכולתה של בריטניה לייבא ולייצא סחורות בתקופה העמוסה של חג המולד", הזהיר אנדרו אופי, בכיר באיגוד הקמעונאי של בריטניה. לאזהרות הצטרף הבוקר איגוד המובילים הצרפתי, שמסר כי המוני נהגי משאיות תקועים כעת בנמלים הבריטיים. "הם תקועים בחניוני משאיות בלי שירותים – זה הופך לקטסטרופה", אמרו באיגוד. "אף נהג לא ירצה להגיע כעת לבריטניה, אז היא הולכת לראות את אספקת הסחורות שלה מתייבשת".

 

11:50 - צרפת: מבצע החיסונים נגד קורונה יתחיל ב-27 בדצמבר

 

שר הבריאות הצרפתי אוליבייה ורן הודיע כי צרפת תתחיל במבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה ביום ראשון הקרוב, 27 בדצמבר. היום צפויה הסוכנות האירופית לתרופות להעריך את החיסון של חברות פייזר ו-BioNTech.  

 

09:50 - תאילנד: בדיקות לקורונה לעשרות אלפי בני אדם

 

תאילנד מבצעת בדיקות לקורונה לעשרות אלפי בני אדם לאחר שהתפרצות בשוק חסילונים הובילה לעלייה הגדולה ביותר במספר הנדבקים במדינה.

 

 

תאילנד בקורונה תאילנד בקורונה צילום: איי אף פי

 

 

09:40 - אוסטרליה: למרות התפרצות קורונה בסידני, אין עדיין חובה לעטות מסכות

 

התפרצות הקורונה בחופיה הצפוניים של סידני, אוסטרליה, הגיעה כנראה לצדה האחר של העיר, לאחרה שנרשמו הדבקות באזורי החוף הצפוני והמערב התיכון. עם זאת, הרשויות במדינת ניו סאות' וויילס, שסידיני היא בירתה, ממשיכות להגן על החלטתן לאפשר שימוש וולונטרי במסכות, למרות שמספר המקרים בחופים הצפוניים גדל ב-15 והגיע ל-83, וזאת לאחר ש-38,578 מתושבי סידני נבדקו אתמול.

 

 

חולת קורונה באוסטרליה חולת קורונה באוסטרליה צילום: Darrian Traynor

 

09:10 - בשל מוטציית נגיף הקורונה: פולין משעה את הטיסות מבריטניה

 

פולין הצטרפה למדינות אחרות שהשעו אתמול את הטיסות מבריטניה, בשל מוטציית נגיף הקורונה שהתגלתה במדינה. אתמול השעו את הטיסות מהממלכה גם גרמניה, צרפת, איטליה, הולנד, בלגיה, אל סלבדור ואיראן.

 

דרום קוריאה: הגבלות חדשות לאחר שיא במספר המתים היומי מקורונה

 

סיאול, בירת דרום קוריאה, הודיעה כי תאסור על התקהלויות של יותר מחמישה בני אדם בניסיון לבלום את התפשטות נגיף הקורונה במהלך חג המולד וראש השנה האזרחית החדשה. משרד הבריאות בדרום קוריאה הודיע מוקדם יותר כי 926 בני אדם אובחנו כנדבקים בקורונה ביממה האחרונה, מהם 24 מתו. מדובר במספר המתים היומי הגבוה ביותר במדינה מפרוץ המגפה. בסך הכל, 698 בני אדם מתו בדרום קוריאה כתוצאה מסיבוכי הנגיף.

 

 

 

x