$
קורונה

סאנופי: תוצאות מאכזבות בניסוי בחיסון לקורונה

החיסון שפיתחה החברה הצרפתית יחד עם גלקסו סמית' קליין הבריטית לא יצר תגובה חיסונית מספקת בניסויים הקליניים; החברות יבצעו ניסוי חדש בפברואר - בתקווה לפתח חיסון אפקטיבי יותר עד סוף 2021

שירות כלכליסט 12:0611.12.20

החיסון הניסיוני שפיתחו חברת התרופות הצרפתית סאנופי ביחד עם גלקסו סמית' קליין הבריטית לא יצר תגובה חיסונית מספקת בניסויים הקליניים, כך נמסר מסאנופי.

 

שתי החברות הוסיפו כי בכוונתן לפצוח בניסוי חדש בפברואר, בתקווה לפתח חיסון אפקטיבי יותר עד סוף 2021. החדשות התפרסמו בעוד ששורה של חיסונים אחרים שבשלבי פיתוח חושפים תוצאות חיוביות, והשבוע אף החלו בבריטניה במתן החיסונים של פייזר וביונטק.

 

לפי סאנופי, התוצאות הראו "תגובה חיסונית הזהה לזו שיש במטופלים שהחלימו מקורונה בגילי 18 עד 49, אך תגובה נמוכה במבוגרים יותר, קרוב לוודאי בשל ריכוז לא מספק של נוגדנים".

 

ההודעה משפיעה גם על ממשלות רבות, בהן באיחוד האירופי, ארה"ב, קנדה ובריטניה שכבר הזמינו מאות מיליוני מנות של החיסון. מהחברות נמסר כי עדכנו את הממשלות הרלוונטיות.

 

 

מעבדה של סאנופי מעבדה של סאנופי צילום: בלומברג

 

עיכובים ודרישה לניסויים נוספים הם לרוב חלק מהשגרה בפיתוח תרופות וחיסונים, אך העיכוב הנוכחי מדגיש את האתגרים שבפיתוח חיסון במהירות שיא, ומסביר מדוע ממשלות הזמינו סוגים שונים של חיסונים ולא הסתמכו על אחד בלבד.

 

לפי הודעת סאנופי, בפברואר יערכו מחדש את השלב השני בניסוי והוא יכלול השוואה עם חיסון מאושר לקורונה. "אם הנתונים יהיו חיוביים, השלב השלישי של הניסוי יוכל לצאת לדרך ברבעון השני של 2021. תוצאות חיוביות מהניסוי הזה יכולות להוביל להגשת בקשה אישור מהרגולטורים במחצית השנייה של 2021, ולכן הזמינות הפוטנציאלית של החיסון נדחתה מאמצע 2021 לרבעון הרביעי של 2021".

 

במקביל, סאנופי מפתחת עם חברת Translate Bio האמריקאית חיסון נוסף נגד קורונה, שישתמש בשיטת mRNA בדומה לחיסונים של פייזר ומודרנה. השלב הראשון בניסוי של החיסון הזה אמור להתחיל כבר החודש.

 

בתוך כך, אוסטרליה ביטלה את הייצור של חיסון שפיתחה אוניברסיטת קווינסלנד לאחר שהניסוי הראה כי הוא עלול להוביל לבדיקת HIV שגויה. 

x