$
קורונה

ארה"ב: מספר הנדבקים זינק תוך חמישה ימים מ-14 ל-15 מיליון

אנגלה מרקל: "590 מתים מקוביד ביום - מחיר בלתי נסבל"; איחוד האמירויות: יעילות החיסון הסיני של סינופארם - 86%; בריטניה: אנשים שסובלים מאלרגיות קשות לא יחוסנו בינתיים; ארה"ב: הממשל מציע תוכנית סיוע חדשה בהיקף של 916 מיליארד דולר; קפריסין: הקניונים, המסעדות והכנסיות ייסגרו עד סוף החודש

כלכליסט ו-ynet 21:3709.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:30 - ארה"ב: מספר הנדבקים בקורונה זינק תוך חמישה ימים מ-14 ל-15 מיליון

 

מספר הנדבקים בקורונה בארה"ב זינק תוך חמישה ימים בלבד מ-14 מיליון חולים ל-15 מיליון חולים. לשם השוואה, קודם לכן נדרשו שישה ימים כדי שמספר הנדבקים יעלה מ-13 ל-14 מיליון. בתחילת התפרצות המגפה נספרו בארה"ב 98 ימים בין החולה הראשון ב-21 בינואר לחולה המיליון שנרשם ב-28 באפריל. המספר הכולל של מקרי קורונה בעולם עומד כעת על יותר מ-68 מיליון.

 

15:30 - מרקל: "590 מתים מקוביד ביום - מחיר בלתי נסבל"

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי תושבי המדינה יכולים להיות גאים במה שהשיגו, וכי יש כעת "אור בקצה המנהרה". לדבריה, רוח יצירתית וחקרנית הניבה כמה חיסונים: "המדענים הטובים ביותר בעולם הראו לנו את האיכויות שיש למין האנושי".

 

היא אמרה שהתכונות החשובות ביותר להתמודדות עם החודשים הקרובים הן "עמידות, יצירתיות, יכולת להסתכל אל מעבר לתחום הנוחות האישי, ולעבוד ביחד".

 

 לדבריה, החברה כולה חווה "רכבת הרים רגשית", והאופטימיות מהחיסונים החדשים באה יחד עם ההבנה שהמשבר רחוק מלהסתיים.

 

מרקל אמרה כי אף שגרמניה החליטה על "סגר דיאט" בנובמבר, אשר האט את התפשטות המגפה הדרמטית במדינה, מספר המקרים החדשים עדיין גבוה מדי.

 

 היא השוותה את המספרים של יום שלישי ה-29 בספטמבר לאלו מהיום כדי להמחיש את חומרת המצב. ב-29 בספטמבר נספרו 1,827 מקרים חדשים, 352 מיטות טיפול נמרץ מלאות, ו-12 מקרי מוות. כיום יש במדינה 20,815 חולים פעילים, 3,500 יותר מלפני שבוע, 4,257 מיטות טיפול נמרץ תפוסות ע"י חולי קוביד 19, ו-590 מקרי מוות. "זה מחיר גבוה ובלתי נסבל", הדגישה.

 

 לדבריה. "אנשים אומרים שהמצב לא כזה גרוע. אבל אני מאמינה שדברי המדענים הם נכוחים והם שצריכים להנחות את מעשינו".

 

 

 

 

15:05 - קפריסין: הקניונים, המסעדות והכנסיות ייסגו מיום שישי עד סוף החודש

 

קפריסין הורתה היום על סגירת קניונים ומסעדות מיום שישי הקרוב ועד סוף החודש, במטרה להילחם בהתפשטות הקורונה במדינה.  גם הכנסיות ייסגרו.

"אין דבר כזה מגבלות טובות או נחמדות, אלה נחוצות כי עלינו לשמור על החיים. בריאותנו קודמת לכל", אמר שר הבריאות קונסטנטינוס יואנו במסיבת עיתונאים.

 

שר הבריאות של קפריסין קונסטנטינוס יואנו שר הבריאות של קפריסין קונסטנטינוס יואנו צילום: איי אף פי

 

 

13:15 - איחוד האמירויות: יעילות החיסון של סינופארם - 86%

 

משרד הבריאות של איחוד האמירויות הודיע כי תוצאות הביניים של הניסויים בשלב 3 בחיסון הסיני של חברת סינופארם (Sinopharm) העלו יעילות של 86%.

 

איחוד האמירויות המונה 10 מיליון בני אדם, החלה בשלב 3 בניסויים ביולי, ובספטמבר העניקה אישור חירום לשימוש בחיסון עבור עובדי מערכת הבריאות.

 

החיסון של סינופארם מתבסס על השיטה המסורתית של הזרקת נגיף מוחלש לגוף.

 

 

12:55 - בריטניה: אנשים שסובלים מאלרגיות קשות לא יחוסנו בינתיים

 

הרגולטורים בבריטניה פרסמו אזהרה לפיה אנשים שיש להם היסטוריה של תגובות אלרגיות "משמעותיות" לא צריכים לקבל כרגע את החיסון נגד הקורונה של פייזר. זאת לאחר ששני עובדי מערכת הבריאות שחוסנו אתמול סבלו מתגובות אלרגיות, כך מדווחת PA Media. המשמעות היא שכל מי שמתוכנן לקבל את החיסון ביום רביעי יישאל לגבי היסטוריית התגובות האלרגיות שלו.

 

 

חיסון של איש צוות רפואי בבית חולים בלונדון חיסון של איש צוות רפואי בבית חולים בלונדון צילום: איי אף פי

 

 

12:16 - איראן: הסנקציות האמריקניות מעכבות את הגישה לחיסון לקורונה

 

נשיא איראן חסן רוחאני התייחס לסנקציות האמריקניות ואמר כי הן מעכבות את הגישה של מדינתו לרכישת ציוד רפואי, בין היתר חיסון לקורונה. רוחאני אמר כי "עמנו צריך לדעת כי כל פעולה שאנחנו מתכוונים להוציא לפועל בהקשר לחיסונים או ציוד רפואי, עלינו לקלל את טראמפ". לדבריו, בשל הסנקציות, אפילו פעולת רכישה פשוטה הפכה למורכבת ויכולה לקחת שבועות כדי להעביר את הכסף.

 

לוויה בטהרן לוויה בטהרן צילום: איי פי

 

 

12:00 - ארה"ב: הממשל מציע תוכנית סיוע בהיקף של 916 מיליארד דולר

 

ממשל טראמפ העלה אתמול הצעה לתוכנית סיוע של 916 מיליארד דולר, לאחר שהדמוקרטים בקונגרס טרפדו תוכנית שהציע מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיטש מקונל. שר האוצר האמריקני סטיבן מנושין צייץ בטוויטר כי הציג את התוכנית ליו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית ננסי פלוסי.

 

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין צילום: אי פי איי

 

 

לדבריו, התוכנית כוללת סיוע למדינות ומחוזות - מה שנמצא בראש סדר העדיפויות הדמוקרטי, ולהגנה על בתי עסק שנמצאים בסכנת קריסה - שחשובה מאוד לרפובליקנים. אתמול הציע מקונל שהמחוקקים יעבירו תוכנית סיוע קורונה שאינה כוללת את שני הסעיפים האלה, אך פלוסי ומנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר ביטלו את הצעתו של מקונל והאשימו אותו בניסיון לבלום מאמצים דו-מפלגתיים להגיע להסכם.

 

המחוקקים משתי המפלגות עומדים בפני לחץ גובר להעביר חבילת סיוע חדשה שתעזור למשפחות ועסקים שנפגעו מהקורונה. המחוקקים העבירו חבילת סיוע של 3 טריליון דולר מוקדם יותר השנה אך לא הצליחו להגיע להסכמה לגבי חבילת סיוע נוספת מאז אפריל. 

 

11:13 - מומחית לחיסונים מאוניברסיטת אוקספורד: "החיסון של פייזר בטוח"

 

בבריטניה אמרה פרופ' שרה גילברט, מומחית לחיסונים מאוניברסיטת אוקספורד אמרה הבוקר לתוכנית BBC Radio 4 Today, כי החיסון של פייזר הוא בטוח. "החיסון הוא יעיל ביותר והממצא החשוב באמת הוא ש-21 יום לאחר שהנסיינים קיבלו את המנה הראשונה של החיסון, איש לא חלה קשות בקורונה ואיש לא אושפז בשל הנגיף", אמרה.

 

פרופ' שרה גילברט מומחית לחיסונים אוניברסיטת אוקספורד בריטניה פרופ' שרה גילברט מומחית לחיסונים אוניברסיטת אוקספורד בריטניה צילום: איי אף פי

 

08:30 - המדען הראשי של בריטניה: נזדקק למסכות גם בחורף הבא

 

הבריטים יצטרכו לעטות מסכות גם בחורף הבא, למרות שתוכנית החיסונים הלאומית במדינה יצאה לדרך, כך אמר ל"טלגרף "היועץ המדעי הראשי של בריטניה, פטריק ואלאנס. לדבריו, ההגבלות עשויות להישאר על כנן זמן רב לאחר הפעלת חיסון מלא.

 

פטריק ואלאנס פטריק ואלאנס צילום: רויטרס

 

08:00 - ארה"ב: מספר המתים הממוצע מקורונה ביממה הגיע לשיא של אפריל

 

מספר המתים הממוצע מקורונה ביממה בארצות הברית הגיע ל-2,200, בדומה לשיא שנרשם באפריל האחרון. מספר המקרים הממוצע ביממה בארה"ב עלה לראשונה ל-200 אלף. הנתונים העגומים מתרחשים כשברקע כוונת מינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) לאשר את החיסון של חברת פייזר לקורונה ביום חמישי הקרוב.

   

 צילום: איי פי

 

07:50 - ראש ממשלת מולדובה נדבק בקורונה

 

ראש ממשלת מולדובה, יון צ'יקו, חלה בקורונה, כתב יועצו בוריס האריה בפייסבוק.

 

 

ראש ממשלת מולדובה Ion Chicu ראש ממשלת מולדובה Ion Chicu

 

x