$
עולם

ה-FDA: החיסון של פייזר מספק הגנה "חזקה" אחרי קבלת המנה הראשונה

מינהל המזון והתרופות האמריקאי פרסם דו"ח מיוחד לקראת אישור החיסון הצפוי של פייזר לקורונה ביום חמישי: "החיסון יעיל לכל סוגי האוכלוסיות ונמצא אפקטיבי מאוד כ-10 ימים לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה"; במקביל, חברת התרופות דיווחה כי שניים מתוך 21,621 מתנדבים מתו לאחר שקיבלו חיסון לקורונה בניסוי. בתוך כך, מחר צפויים להגיע לישראל החיסונים הראשונים של פייזר לקורונה

ליטל סמט 15:1908.12.20

חדשות טובות נוספות הקשורות לחיסון לקורונה. ה-FDA פרסם היום (ג') דו"ח מיוחד לקראת הדיון הרשמי ביום חמישי על החיסון של פייזר לקורונה. לפי מינהל המזון והתרופות האמריקאי, החיסון של פייזר מספק הגנה "חזקה"כ-10 ימים לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה. הדברים התפרסמו לקראת פגישה מתוכננת של מינהל המזון והתרופות לדון בבקשת אישור החירום שהגישו החברות. בתוך כך, מחר בבוקר צפויים לנחות בנמל התעופה בן גוריון חיסוני קורונה ראשונים של חברת פייזר בטיסה מיוחדת של חברת השילוח DHL מבריסל. בנציגות החברה בישראל סרבו להתייחס לנושא.

 

בשבוע שעבר דיווחו החברות כי החיסון הוא בעל אפקטיביות של 95% לאחר קבלת שתי המנות שניתנות בהפרש של שלושה שבועות זו מזו, אולם לפי הממצאים החדשים, ההגנה מתחילה בשלב מוקדם אף יותר. יתרה מכך, החיסון עבד היטב ללא קשר לגזע, משקל או גיל המתנדבים. הניסוי אמנם לא מצא תופעות לוואי חמורות שנגרמו כתוצאה מהחיסון, אך משתתפים רבים דיווחו על כאבים, חום ותופעות נוספות.

 

פייזר וביונטק החלו בניסוי לחיסון ביולי בהשתתפות 44 אלף מתנדבים בארה"ב, בברזיל ובארגנטינה. מחצית מהמשתתפים קיבלו את החיסון ומחצית קיבלו תרופת דמה. מספר הנדבקים החדשים בקרב הקבוצה שקיבלה את החיסון האמיתי הלך ופחת בסביבות 10 ימים לאחר קבלת המנה הראשונה, כך לפי ניתוח הנתונים. לעומת זאת, בקבוצת תרופת הדמה מספר הנדבקים עלה בהתמדה.

 

ההשפעה המהירה היחסית של החיסון תיטיב לא רק עם המתחסנים אלא גם עם בתי החולים, שבארה"ב כבר מתקשים לעמוד בעומס החולים. עם זאת, בשלב זה עוד לא ברור לכמה זמן נמשכת ההגנה שמעניקה המנה הראשונה של החיסון. מחקרים קודמים מצאו כי המנה השנייה של החיסון מעניקה למערכת החיסון חיזוק משמעותי וארוך טווח.

 

על אף החששות שהחיסון ישפיע על אנשים מסוימים בצורה טובה יותר מאחרים, הממצאים מצביעים על כך שהתגובה החיובית זהה אצל כולם. שיעור האפקטיביות הגבוה נשמר אצל גברים ונשים, וכן בקרב שחורים, לבנים והיספנים. עוד התגלה כי החיסון פועל היטב גם בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר, שנחשבים לבעלי סיכון גבוה יותר לחלות בקורונה. בנוסף, הניסוי מצא כי ההגנה שלה זוכים בני 65 ומעלה מהחיסון דומה להגנה של הצעירים יותר.

 

הניסוי צפוי להימשך גם אם החיסון יקבל את אישור ה-FDA. הממצאים אמנם חיזקו את הטענות לבטיחות החיסון, אך גם גילו שרבים מהמשתתפים הרגישו לא טוב בשעות לאחר קבלת המנה השנייה, כך שייתכן שיהיה צורך לקחת יום מחלה באותו היום. בקרב בני 55-15 מעל מחצית דיווחו על עייפות ו-59% דיווחו על כאבי ראש. לשליש היו צמרמורות ו-37% סבלו מכאבי שרירים. חצי מהמשתתפים מעל גיל 55 דיווחו על עייפות, שליש על כאבי ראש ורבע על צמרמורות, ואילו 29% חוו כאבי שרירים.

 

לפי האחות הפסיכיאטרית כריסטן צ'וי שהשתתפה בניסוי, הסימפטומים הלא נעימים "הם סימן לכך שהחיסון עובד, למרות קווי הדמיון המצערים לסימפטומים של המחלה".

 

במקביל, חברת התרופות דיווחה כי שניים מתוך 21,621 מתנדבים מתו לאחר שקיבלו חיסון לקורונה בניסוי. אחד המתנדבים סבל ממחלת רקע - טרשת עורקים - ומת שלושה ימים אחרי קבלת מנת החיסון הראשונה. המתנדב השני סבל מדום לב כחודשיים לאחר מנת החיסון השנייה, ומת כעבור שלושה ימים

 

בשורה התחתונה, מינהל התרופות האמריקאי סבור כי לאחר בדיקת נתונים של קרוב ל-40 אלף מתנדבים, החיסון נמצא בטוח לשימוש, ללא בעיות בטיחות מיוחדות שעלולות למנוע את קבלת האישור. 

אלברט בורלה מנכ"ל פייזר אלברט בורלה מנכ"ל פייזר צילום: רויטרס

x