$
קורונה

דיווח שוטף

ארגון הבריאות העולמי: "אין לחייב אזרחים להתחסן נגד קורונה"

בכיר ב-FDA: האישור לפייזר צפוי כבר בחמישי הקרוב; מבצע החיסונים בארה"ב עשוי להתחיל כבר בשישי הקרוב; קליפורניה נכנסת לסגר מחמיר של שלושה שבועות

כלכליסט ו-ynet 20:0007.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:00 - ארגון הבריאות העולמי: "אין לחייב אזרחים להתחסן נגד קורונה"

 

בארגון הבריאות העולמי מסרו כי לפי עמדתם אין על מדינות העולם לחייב את אזרחיהן להתחסן נגד נגיף הקורונה. עם זאת, בארגון ציינו כי ייתכן שבחלק מהמקומות יהיה בכך צורך, או לכל הפחות במתן "המלצה חמה" לקבל את החיסון. 

 

17:25 - עזה: "קיבלנו מארגון הבריאות העולמי כ-19 אלף ערכות בדיקה לקורונה"

 

לאחר שדיווחו על מחסור בבדיקות, משרד הבריאות ברצועת עזה עדכן כי קיבל מארגון הבריאות העולמי 19,500 ערכות בדיקה לנגיף הקורונה. לדבריהם, מדובר בכמות שתספיק לשמונה ימי פעילות במעבדת הבדיקות המרכזית - שלטענתם עבודתה הופסקה אתמול.

 

15:00 - בכיר בפאנל מומחי ה-FDA: האישור לפייזר צפוי כבר בחמישי הקרוב

 

מבצע החיסונים בארה"ב עשוי להתחיל כבר בשישי הקרוב: בכיר בפאנל מומחי ה-FDA אמר אמש (א') כי ההצבעה על אישור החיסון של פייזר צפויה כבר ביום חמישי הקרוב, ויום למחרת עשוי מבצע החיסונים להתחיל בארה"ב.

 

ד"ר ג'יימס הילדרת', מומחה מפאנל מינהל המזון והתרופות האמריקני, האמור לעבור על החומר ולהמליץ ל-FDA האם לחסן או לא, אמר בראיון לתכנית הבוקר טודיי של NBC כי החל מיום רביעי הקרוב בשעות הבוקר, יתחילו מאות סטטיסטיקאים, רופאים ומדענים לעבור על תוצאות המחקר של פייזר.

 

אלברט בורלה, מנכ"ל פייזר אלברט בורלה, מנכ"ל פייזר צילום: רויטרס

 

 

לאחר הסקירה, עשוי הפאנל לדרוש מחברת פייזר תשובות לשאלות נוספות שלא נמצאו בחומר. הדיון כולו יתועד דקה אחרי דקה, ויממה אחר כך, צפוי פאנל המומחים להצביע על אישור החיסון ולהעביר את המלצתו ל-FDA, שנוהגת לקבל את המלצות המומחים ולאשר בתוך זמן קצר את התרופה או החיסון.

 

שבוע לאחר מכן, יתחיל פאנל המומחים לדון בבקשת מודרנה לאישור החיסונים. בניגוד לפייזר, מרווח המנות בין זריקה ראשונה לשנייה בחיסון של מודרנה הוא 21 יום (במקום 28 ימים של פייזר), והחיסון דורש קירור של מינוס 20 מעלות. החיסון של מודרנה הוא הראשון שצפוי להגיע לישראל, שכבר הזמינה 6 מיליון זריקות שיספיקו ל-3 מיליון ישראלים. 

 

12:40 - קליפורניה נכנסת לסגר מחמיר של שלושה שבועות

 

סגר חדש ומחמיר הוטל על מרבית קליפורניה, על רקע הזינוק בתחלואה. הסגר החדש חל על 85% מתוך 40 מיליון תושבי המדינה, והוא יהיה בתוקף במשך 3 שבועות כולל חופשת חג המולד. לפי הנחיות הסגר, עסקים רבים יסגרו, ביניהם ברים, מספרות ומסעדות, ואנשים לא יורשו להיפגש עם אנשים מחוץ למשק הבית שלהם. חנויות קמעונאיות יוכלו להיפתח בסגר הנוכחי, אך רק בתפוסה של 20%. מטרת הסגר היא להקל על מחלקות הטיפול הנמרץ בבתי החולים, שבאזורים רבים כבר בתפוסה של מעל 85%.

 

מושל קליפורניה גאוון ניוסום מסר כי הסגר נועד "לשטח את העקומה" ולהפחית את הלחץ על שירותי הבריאות. "אנחנו נמצאים בנקודת מפנה במלחמה שלנו נגד הנגיף ועלינו לנקוט בפעולה החלטית כעת כדי למנוע עומס על מערכת בתי החולים של קליפורניה בשבועות הקרובים". אתמול דיווחו במדינה על מספר שיא של 30 אלף נדבקים חדשים. מאז פרוץ המגפה נדבקו בקליפורניה מעל 1.3 מיליון אנשים וקרוב ל-20 אלף מתים.

 

טיסה בינלאומית נחתה היום במלבורן, לראשונה מזה קרוב לחצי שנה. הטיסה נחתה מקולומבו בסרי לנקה. עם זאת, הנוסעים נלקחו ישר למלוניות בידוד, שם ידרשו לשהות במשך 14 יום ולמדוד חום באופן קבוע. המודל זהה לזה שיושם בסידני, שם נחתו כבר אלפי תושבים חוזרים ולא 

 

10:27 - צרפת: חשש לגל שלישי של קורונה באמצע ינואר

 

מספר המאובחנים היומי בקורונה בצרפת לא צפוי לרדת מ-5,000 עד ה -15 בדצמבר מכיוון שהאוכלוסייה לא מכבדת את הוראות הממשלה. כך אמר אחד המומחים הבכירים ביותר בצרפת. לדברי אריק קאומס, ראש מחלות זיהומיות בבית החולים בפאריס לה פיטי-סלפטרי, אמר כי אם הצרפתים לא יהיו זהירים מספיק במהלך חג המולד ובחופשות סוף השנה, זה יוביל לגל שלישי של הנגיף באמצע ינואר.  

נשיא צרפת עמנואל מקרון נשיא צרפת עמנואל מקרון צילום: אם סי טי

 

הנשיא עמנואל מקרון אמר כי ניתן יהיה לבטל את הסגר שהחל ב-30 באוקטובר ב-15 בדצמבר, אם עד אז מספר הנדבקים החדשים ביום יירד ל -5,000.

 

רשויות הבריאות הצרפתיות דיווחו ביום ראשון על 11,022 מקרים חדשים של נדבקים בנגיף, לעומת 12,923 בשבת.

 

10:18 - ניו יורק: חלק מתלמידי בתי הספר בניו יורק חוזרים היום ללימודים

 

חלק מתלמידי בתי הספר בניו יורק חוזרים היום ללימודים, שבועות לאחר שבתי הספר נסגרו בשל התפשטות נגיף הקורונה. תלמידים בבתי הספר הציבוריים עד כיתה ה' וכן ילדי הגנים חוזרים ללימודים. תלמידי החינוך המיוחד ישובו לבתי הספר ביום חמישי. ראש העיר ביל דה בלאזיו אמר כי תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים ימשיכו ללמוד מהבית עד לאחר חופשת החגים. דה בלאזיו החליט ב-18 בנובמבר  לסגור את בתי ספר הציבוריים משום ש-3% מבין הנבדקים לקורונה בעיר נמצאו חיוביים לנגיף.

 

 

ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו צילום: איי אף פי

 

 

09:10 - בריטניה: מחר מתחילים לחסן את האוכלוסייה

 

בריטניה תתחיל מחר (ג') לחסן נגד בחיסון של פייזר וחברת bioNTech. שירות הבריאות הלאומי (ה-NHS) ייתן עדיפות לבני 80 ומעלה, עובדי שירותי הבריאות ועובדי בית אבות. היות ויש לשמור על חיסון פייזר וBioNTech בטמפרטורה של מינוס החיסון יינתן בתחילה ב-50 בתי חולים. כ- 800,000 מנות צפויות להיות זמינות בשבוע הראשון.

 

 

החיסון של פייזר החיסון של פייזר צילום: רויטרס

 

8:10 - ארה"ב: מומחית למחלות זיהומיות תמונה לעמוד בראש ה-CDC

 

נשיא ארצות הברית הנבחר, ג'ו ביידן, צפוי למנות את רושל וולנסקי, ראש היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים של מסצ'וסטס, לעמוד בראש המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC). כך דווח בכלי התקשורת בארצות הברית. מוקדם יותר דווח כי ביידן צפוי למנות לתפקיד שר הבריאות ושירותי האנוש במדינה את התובע הכללי של קליפורניה, חוויאר בקרה.

 

רושל וולנסקי רושל וולנסקי צילום: בלומברג

 

דרום קוריאה: נמשכת העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה

 

הרשויות בדרום קוריאה עדכנו כי ביממה האחרונה אובחנו 615 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה. מדובר בירידה קלה לעומת 631 נדבקים ביממה שלפניה, אך גם במגמת עלייה כללית במדינה מתחילת החודש שעבר. כמו כן, מפרוץ המגפה נדבקו 38,161 בני אדם ו-549 חולים מתו כתוצאה מסיבוכים. התושבים מתחו ביקורת על התמודדות הממשלה עם התפשטות התחלואה בתקופה האחרונה, למרות צעדים כמו חובת עטיית מסכות, שעות עוצר, סגירת מסעדות וצעדים נוספים שננקטו. אתמול מסרו הרשויות כי יטילו הגבלות נוקשות יותר הנוגעות להתקהלויות ולריחוק חברתי בבירה סאול וסביבתה שיימשכו לפחות עד סוף החודש.

 

סיאול, דרום קוריאה סיאול, דרום קוריאה צילום: איי אף פי

 

 

דיווח בארה"ב: עו"ד רודי ג'וליאני שנדבק בקורונה אושפז בבית חולים

 

עורך דינו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, רודי ג'וליאני, אושפז בבית החולים של אוניברסיטת ג'ורג'טאון שבוושינגטון. כך עדכן גורם המעורה בפרטים שלא הורשה לחשוף את זהותו. מוקדם יותר אישר נשיא ארצות הברית בציוץ בטוויטר כי ג'וליאני נדבק בנגיף הקורונה. מאוחר יותר ג'וליאני צייץ מחדש את ציוצו של טראמפ והודה לאדם אחר ברשת החברתית שכתב כי הוא מתפלל לבריאותו.

 

רודי ג'וליאני רודי ג'וליאני צילום: אי פי

 

 

הקורונה בברזיל: 26,363 נדבקים חדשים אובחנו ביממה האחרונה

 

הרשויות בברזיל הודיעו כי ביממה האחרונה אובחנו במדינה 26,363 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה. כמו כן 313 בני אדם מתו כתוצאה מסיבוכיו. מדובר במגמת ירידה משמעותית, כשבסוף השבוע מספר הנדבקים היומי היה גבוה מ-40 אלף בני אדם ומספר המתים גבוה מ-600 בני אדם.

x