$
חברה וסביבה

תקווה למהגרים: בית משפט בארה"ב הורה להשיב את ההגנות על תוכנית "החולמים"

שופט מחוזי בברוקלין ביטל החלטה של נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ והורה לממשל לפתוח מחדש תוכנית שמגינה מגירוש ומעניקה אשרות עבודה לאלפי מהגרים שהגיעו לארה"ב כילדים

שירות כלכליסט 09:2205.12.20
שופט בארה"ב ביטל החלטה של נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ והורה לממשל לפתוח מחדש תוכנית שמגינה מגירוש ומעניקה אשרות עבודה לאלפי מהגרים שהגיעו לארה"ב כילדים. לפי פסיקת בית המשפט, התוכנית תיפתח למהגרים שמגישים לראשונה את הבקשה.

 

החלטת השופט המחוזי ניקולאס גאראופיוס בבית המשפט בברוקלין התייחסה לתוכנית DACA שיצר קודמו של טראמפ בתפקיד, ברק אובמה ב-2012. הפסיקה התקבלה לאחר שכבר ביוני חסם בית המשפט העליון את ניסיונו של טראמפ מ-2017 לבטל לגמרי את התוכנית.

 

טראמפ בנאום על נושא ההגירה טראמפ בנאום על נושא ההגירה צילום: בלומברג

בית המשפט הגבוה פסק אז כי הניסיון של הממשל לבטל את התוכנית היה "שרירותי וגחמני" והפר את החוק הפדראלי. אולם, על אף ההחלטה, ממשל טראמפ דבק במדיניות ולא קיבל מועמדים חדשים לתוכנית. בנוסף, החליטו בממשל להגביל את אשרת העבודה לשנה אחת בלבד והגבילו את היכולת של המשתתפים לנסוע מחוץ לארה"ב.

 

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, שייכנס רשמית לתפקיד ב-20 בינואר, כבר הכריז כי יחזיר את התוכנית לפעולה. השופט הורה למשרד לביטחון פנים לפרסם עד יום שני הודעה ציבורית "במקום בולט" באתרי האינטרנט שלה על כך שהם מקבלים מועמדים חדשים לתוכנית. השופט הורה גם שיש להבהיר כי אישורי העבודה שיינתנו במסגרת התוכנית יהיו תקפים לשנתיים.

x