$
חברה וסביבה

החיסון של פייזר אושר לשימוש בבריטניה - ומייסד ביונטק נכנס לרשימת 500 עשירי העולם

מניות ביונטק, שפיתחה יחד עם פייזר את החיסון לקורונה, עלו ביותר מ-8% השבוע, וב-250% מתחילת השנה. המייסד-שותף אוגור סאהין ממוקם כעת במקום ה-493 ברשימת עשירי העולם, עם הון של 5.1 מיליארד דולר, כך על פי מדד המיליארדרים של בלומברג. סאהין מצטרף בכך לאחים סטונגמן הגרמנים שמחזיקים בבעלותם במחצית מביונטק וגם הם מככבים ברשימה המכובדת

שירות כלכליסט 12:1304.12.20

המייסד-השותף של חברת ביונטק, אוגור סאהין, הצטרף אתמול לרשימת 500 האנשים העשירים בעולם לאחר שבריטניה אישרה את השימוש בחיסון של החברה הגרמנית לקוביד 19, אותו פיתחה ביחד עם חברת פייזר. מניות ביונטק עלו ביותר מ-8% השבוע, וב-250% מתחילת השנה. סאהין ממוקם כעת במקום ה-493 ברשימת עשירי העולם, עם הון של 5.1 מיליארד דולר, כך על פי מדד המיליארדרים של בלומברג.

 

 

 

 

אוגור סאהין אוגור סאהין צילום: רויטרס

 

בריטניה היא המדינה הראשונה במערב שאישרה חיסון לקוביד 19, ופתחה בכך את הדרך להפצת החיסון שלדברי פייזר וביונטק הינו 95% יעיל במניעת תחלואה מהנגיף. ביונטק עדיין ממתינה להחלטה של מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לגבי החיסון, וכן של מספר רגולטורים אירופאים. החברה הגרמנית התרכזה בעבר במציאת תרופות נגד סרטן, אך סאהין ואשתו אוזלם טורצ'י, שמכהנת כסמנכ"לית הרפואה של החברה, העבירו את מוקד עבודתם לקוביד 19 בינואר לאחר שקראו מאמר מטריד על ההתפשטות המהירה של הנגיף בקרב משפחה שביקרה בווהאן, סין.

 

תוצאות ניסוי החיסון שלהם מהווות תיקוף ליעילותו של סוג חדש של תרופה, שהשניים השקיעו את הקריירה שלהם בפיתוחו, ואשר "עשוי לפתוח את התחום הפרמצבטי לסוג חדש של מולקולות", כך אמר סאהין בחודש שעבר. המדען שנולד בטורקיה מחזיק ב-18% ממניות החברה הגרמנית, שגייסה 150 מיליון דולר בהנפקה בארה"ב בשנה שעברה. סאהין מצטרף בכך לאחים סטונגמן הגרמנים ברשימת 500 עשירי העולם. האחים המחזיקים בבעלותם במחצית מביונטק גיבו גם את מיזם הביוטק הקודם של סאהין ואשתו, Ganymed Pharmaceuticals. הונם של האחים מוערך בכ-24 מיליארד דולר.

 

המניות למציאת החיסון העלו גם את מניות יריבתה של ביונטק – מודרנה. מניות החברה שבסיסה בקיימברידג', מסצ'וסטס, עלו ביותר מ-700% מאז תחילת השנה, והפכו גם כמה ממשקיעיה למיליארדרים.

x