שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

דיווח שוטף

מגפת הקורונה גבתה את חייהם של 1.5 מיליון בני אדם עד כה

בשבוע האחרון מתים מדי יום 10,000 איש בממוצע - אחד בכל 9 שניות. בסך הכל נדבקו עד כה בוירוס יותר מ-65 מיליון בני אדם. יותר ממחצית ממקרי המוות - ביבשת אמריקה. בכיר במערכת הבריאות בארה"ב: "אנחנו בפתחה של התקופה הקשה ביותר מבחינת בריאות הציבור בתולדות האומה"

כלכליסט ו-ynet 22:4703.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם  

 

22:45 - 1.5 מיליון מתו מקורונה ברחבי העולם, 10,000 מתים בכל יום

 

יותר מ-1.5 מיליון בני אדם בעולם מתו עד כה מנגיף הקורונה, כאשר בכל תשע שניות מת אדם ברחבי העולם בממוצע. בפתח - תחילת החיסונים במדינות מתפתחות רבות ברחבי העולם. מתוך כלל מקרי המוות שדווחו, יותר ממחצית ארעו במהלך החודשיים האחרונים - נתון שמעיד כי המגפה רחוקה מלהסתיים. קרוב ל-65 מיליון בני אדם ברחבי העולם נדבקו בנגיף, והמדינה שנפגעה בצורה הקשה ביותר, ארה"ב, נאבקת כעת בגל שלישי.

 

בשבוע האחרון בלבד, יותר מ-10,000 אנשים ברחבי העולם מתו בממוצע בכל יום, עם קצב שהלך וגבר בכל שבוע. מדינות רבות בעולם נאבקות כעת בגלים שניים ושלישיים של הדבקות, גדולים יותר מהגל הראשון, ומטילות הגבלות מתמשכות על האזרחים. נגיף הקורונה גבה יותר קורבנות בשנה האחרונה מאשר מחלת השחפת בשנת 2019 וכמעט פי 4 קורבנות ממספר מקרי המוות כתוצאה ממלריה, כך לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO).

 

רוברט רדפילד (Robert Redfield), ראש המרכזים האמריקאיים למניעת ובקרת מחלות, הזהיר אתמול (ד') שהמגפה תיצור את משבר הבריאות החמור ביותר עד כה במדינה בחודשים הקרובים, עוד לפני שהחיסונים יהיו זמינים באופן נרחב. "אני באמת מאמין שאנחנו לקראת התקופה הקשה ביותר מבחינת בריאות הציבור בתולדות האומה הזו", אמר רדפילד.

 

ארה"ב ממשיכה להוביל במקרי המוות, עם מעל ל-273 אלף מתים עד כה, כאשר בצפון אמריקה ובאמריקה הלטינית ביחד דווחו עד כה יותר ממחצית ממקרי המוות העולמיים. באמריקה הלטינית, האזור הפגוע ביותר בעולם במונחים של מקרי מוות, דווח עד כה על יותר מ-450 אלף קורבנות.

 

בית חולים בניו יורק בית חולים בניו יורק צילום: AFP

 

 

20:40 - איטליה: 993 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה - שיא יומי מפרוץ המגפה

 

משרד הבריאות באיטליה מסר כי 993 בני אדם מתו כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה ביממה האחרונה. מדובר בנתון היומי הגבוה ביותר במדינה מפרוץ המגפה, ששבר את השיא הקודם שנרשם ב-27 במרץ, אז מתו 919 חולי קורונה ביום אחד. בנוסף, 23,225 בני אדם אובחנו כנדבקים בנגיף ביממה האחרונה במדינה. מפרוץ המגפה, 1,664,829 בני אדם נדבקו בקורונה בארץ המגף, מהם 58,038 מתו.

 

 

בית חולים באיטליה בית חולים באיטליה צילום: איי אף פי

 

 

19:04 - מעל 60 אלף מתים בבריטניה, מעל מיליון מאומתים באיראן

 

בריטניה - מספר המתים מקוביד 19 עבר את ה-60,000, על פי המדד המקובל במדינה של מספר מתים תוך 28 יום מתוצאת בדיקה חיובית. מידע יומי רשמי מראה על 414 מתים נוספים, שמעלים את סך המתים מהמגפה ל-60,113.

 

מספר המתים בשבוע האחרון הוא 3,085, ירידה של 5% לעומת השבוע הקודם. במדינה דווחו 14,879 מאומתים חדשים היום, ו-100,857 בשבוע האחרון, ירידה של 17% לעומת השבוע הקודם. מספר המאומתים מתחילת המגפה הוא 1,674,134.

 

 

הפגנה נגד הסגר בלונדון הפגנה נגד הסגר בלונדון צילום: רויטרס

 

 

איראן - מספר המאומתים לקורונה עבר את המיליון היום, לאחר שבמדינה אומתו 13,922 חולים חדשים ביממה האחרונה, כך הודיע משרד הבריאות האיראני. מספר המתים במדינה, שנפגעה בצורה הקשה ביותר במזרח התיכון, הגיע ל-49,348.

 

על פי רויטרס, דוברת משרד הבריאות סימה לארי אמרה ש-358 איש מתו מהנגיף מאז אתמול, ואישרה שמספר הנדבקים עד כה במדינה הגיע ל-1,003,494. איראן הכניסה לתוקף מגבלות חמורות יותר בניסיון למנוע גל שלישי, כולל סגירת עסקים לא חיוניים ואיסור על נסיעות.

 

17:42 - "שבדיה לא זקוקה למסכות" - מספר המתים במדינה חצה את ה-7,000 

 

שבדיה לא זקוקה למסכות, כך אמר פקיד בריאות בכיר במדינה היום, על רקע עליית מספר המתים מקוביד 19 אל מעל 7,000, ויום לאחר שארגון הבריאות העולמי (WHO) הרחיב את המלצותיו לגבי השימוש במסכות. הארגון אמר אתמול שהיכן שהמגפה מתפשטת, על אנשים – כולל ילדים ותלמידים מגיל 12 ומעלה – לעטות מסכות תמיד כאשר הם נמצאים בחנויות, מקומות עבודה ובתי ספר שלא מכילים אוורור מספיק, וכאשר הם מקבלים אורחים בבית, בחדרים שאינם מאווררים כיאות.

 

אך לעומת זאת, רשות הבריאות השבדית, שעומדת מאחורי מדיניות אי הסגר במדינה, נמנעה מלהמליץ על עטיית מסכות, מסיבות של היעדר ראיות ליעילותן, וחששות מכך שמסכות עלולות לשמש תירוץ לא להיכנס לבידוד בעת הופעת תסמינים. "אולי יש צורך במסכות במספר מצבים. המצבים האלה לא הופיעו בשבדיה עדיין, כך על פי שיחותינו עם מחוזות המדינה השונים", כך אמר אנדרס טגנל, האפידמיולוג הראשי של שוודיה, היום.

 

"ה-WHO אמר שכמות הראיות ליעילותן של מסכות היא מועטה. כל המחקרים שנעשו עד כה מראים שהרבה יותר חשוב לשמור על מרחק מאשר לעטות מסכה", הוא אמר. בניסיון למנוע גל שני קשה, הודיע היום ראש הממשלה סטפן לופבן שהתיכונים במדינה יעברו ללמידה מרחוק למשך שארית השנה. שבדיה דיווחה על 35 מקרי מוות חדשים מקוביד 19 היום, שהעלו את סך המתים ל-7,007. במדינה נרשמו גם 6,485 נדבקים חדשים, זאת לעומת שיא יומי של 7,240 שנרשם לפני שבועיים. שיעור המתים ביחס לאוכלוסייה בשבדיה גבוה פי כמה מאלה של מדינות נורדיות אחרות, אך נמוך ממספר מדינות אירופיות שהטילו סגרים.

 

 

שטוקהולם שטוקהולם צילום: רויטרס

 

 

14:10 - שיא מתים בהונגריה

 

בהונגריה דיווחו היום על שיא של 182 מתים מקורונה, כך שמספר המתים הכולל עומד על 5,324. מאז נובמבר נרשמה עלייה חדה במספר הנדבקים במדינה, ושיעור ההדבקה נחשב לאחד הגבוהים באירופה. שיעור המתים לכל 100 אלף תושבים הוא החמישי בגובהו באירופה בשבועיים האחרונים. מספר הנדבקים היומי עמד על 6,635 כך שבסך הכל נדבקו עד כה במדינה מעל 231 אלף אנשים.

 

12:40 - שיא מתים באינדונזיה

 

הרשויות באינדונזיה דיווחו על שיא במספר הנדבקים היומי - 8,369. מספר הנדבקים עולה בעקביות במדינה בחודשים האחרונים וטיפס בשבוע שעבר ל-500 אלף. מעל 17 אלף אנשים מתו מסיבוכי הקורונה באינדונזיה. פירוש הדבר כי אינדונזיה הפכה למדינה שנפגעה בצורה הקשה ביותר מהמגפה בדרום מזרח אסיה. בחודש שעבר נכנסה הכלכלה למיתון לראשונה מזה 22 שנים.

 

12:05 - פינלנד: כל האזרחים יחוסנו בחינם

 

ממשלת פינלנד הכריזה כי הסכימה על אסטרטגיה לאומית בנוגע לחיסונים נגד קורונה. בממשלה מתכוונים לחסן את כל האזרחים בחינם ולהתחיל מעובדי מערכת הבריאות, וזאת החל מינואר. "המטרה של פינלנד היא להגן על האוכלוסיה כולה על ידי הצעת חיסונים בחינם לכל מי שמוכן להתחסן ושאין לו בעיה רפואית שתמנע זאת ממנו", מסרה השרה לעניינים חברתיים ובריאות, קריסטה קיורו.

 

ר"מ פינלנד, סאנה מארין ר"מ פינלנד, סאנה מארין צילום: גטי אימג'ס

 

10:33 - קבוצות ב-NFL יישלחו לבידוד

 

ליגת הפוטבול האמריקאית (NFL) עשויה לשלוח לבידוד את הקבוצות המעפילות לפלייאוף, על מנת שיוכלו לסיים בבטחה את העונה הנוכחית. זאת אם מספר הנדבקים מקורונה בקרב השחקנים והעובדים בליגה ימשיך לעלות. לפי דיווח באתר CNBC, הקבוצות יישארו במשך הפלייאוף במלונות נפרדים. עד כה נמנעו בליגה מיצירת בועה נפרדת עבור הקבוצות, כפי שעשו בסיום העונה הקודמת ב-NBA, זאת בשל לחשש לפגיעה נפשית בשחקנים ובצוותים. אולם, התוכנית צוברת תאוצה זאת לאחר שבאוגוסט, בזמן שהקבוצות היו מבודדות במחנות האימונים, אף שחקן לא נדבק בקורונה. אתמול דווח כי בשבוע של ה-22-28 בנובמבר נדבקו 86 אנשים נוספים בליגה. מאז החלה הליגה באוגוסט, נדבקו 156 שחקנים ו-270 אנשי צוות. 

 

 

 

 

09:38 - דרום קוריאה: הממשלה מתכננת לרכוש 60 מיליון מנות חיסון לקורונה

 

ממשלת דרום קוריאה מנהלת שיחות עם יצרני תרופות עולמיות כולל אסטראזנקה, פייזר אינק וג'ונסון אנד ג'ונסון על רכישת חיסונים נגד קורונה.

 

העיתון JoongAng Ilbo אמר כי רשויות הבריאות חתמו על חוזה עם החברה הבריטית ב27- בנובמבר, והן מתקרבות להסכמים עם פייזר וג'ונסון אנד ג'ונסון. הסוכנות לבקרת מחלות ומניעתן בקוריאה הודיעה הוקצו כ-160 מיליון דולר הוקצו לרכישת 60 מיליון מנות ראשוניות השנה, מספיק כדי לחסן כ- 60% מאוכלוסיית המדינה המונה 52 מיליון, בסביבות הרבעון השני של 2021.

 

אישה עם מסכה בסיאול, דרום קוריאה אישה עם מסכה בסיאול, דרום קוריאה צילום: רויטרס

 

08:31 - אובמה: "אתחסן נגד קורונה ומוכן להצטלם עושה זאת"

 

נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה אמר כי יתחסן נגד קורונה ברגע שיהיה חיסון זמין, וייתכן כי אף יצלם את עצמו עושה זאת כדי לעורר מודעות לכך שמדובר בחיסון בטוח לשימוש. "אני אתחסן, ואולי אפילו אעשה זאת בטלוויזיה או שאדאג שיצלמו את זה כדי שאנשים ידעו שאני בוטח במדע", אמר בראיון. "מה שאני לא בטוח בו זה לחלות בקורונה". אובמה אמר את הדברים לאחר שמספר סקרים חשפו כי האמריקאים אינם בטוחים שיסכימו להתחסן נגד קורונה, דבר שעלול לסכן את המאמצים להשתלט על המגפה.

 

ברק אובמה  וביל קלינטון ברק אובמה וביל קלינטון

 

בראיון התייחס גם אובמה למחקר שחשף כי גברים שחורים שחלו בעגבת לא קיבלו טיפול במשך עשורים גם לאחר שגילו את הפניצילין בשנות ה-40, וזאת כדי שהחוקרים מטעם הממשל יוכלו לחקור את ההשפעות ארוכות הטווח של המחלה.

 

רשת CNN.מדווחת כי גם נשיאי ארה"ב לשעבר ביל קלינטון וג'ורג' בוש מציעים לקבל חיסונים בשידור בטלוויזיה כדי לקדם את אמון הציבור. (ליטל סמט)

08:00 - צרפת: הנשיא לשעבר ואלרי ז'יסקר ד'אסטן מת מסיבוכי קורונה

 

נשיא צרפת לשעבר, ואלרי ז'יסקר ד'אסטן, הלך לעולמו בגיל 94 כתוצאה מסיבוכי קורונה. הוא אושפז לאחרונה במחלקה הקרדיולוגית בבית חולים בעיר טור שבמערב המדינה. ז'יסקר ד'אסטן שימש כנשיא המדינה בין השנים 1974 ו-1981, החזיק בדעות ליברליות והניח את היסודות להקמת מערכת המטבע האירופית.הקורונה בארה"ב: 2,760 מתו ביממה - שיא יומי מפרוץ המגפה

 

 

נשיא צרפת לשעבר, ואלרי ז'יסקר ד'אסטן, מת מקורונה נשיא צרפת לשעבר, ואלרי ז'יסקר ד'אסטן, מת מקורונה צילום: אי אף פי

 

07:45 - ארה"ב: 2,760 מתו ביממה - שיא יומי מפרוץ המגפה

 

העיתון ניו יורק טיימס דיווח כי ביממה האחרונה מתו בארצות הברית 2,760 בני אדם כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה. מדובר בנתון היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה, ששבר את השיא הקודם מ-15 באפריל שעמד על 2,752 מתים. זהו השיא השני שנשבר היום בארה"ב שקשור למגפה, לאחר שמוקדם יותר דווח כי יותר מ-100 אלף חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים.

 

 

אחות במרכז בדיקות ב צפון דקוטה ארה"ב אחות במרכז בדיקות ב צפון דקוטה ארה"ב צילום: רויטרס

 

07:30 - הודו: פחות מ-40 אלף נדבקים ביממה זה היום הרביעי ברציפות

 

הרשויות בהודו דיווחו כי במדינה נרשמו פחות מ-40 אלף נדבקים בקורונה ביממה, זה היום רביעי ברציפות. ביממה שחלפה אובחנו 35,551 נדבקים מאומתים חדשים, ובכך מניין הנדבקים הכללי במדינה עומד על כ-9.5 מיליון וחצי בני אדם. כמו כן, 526 בני אדם מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף, ובסך הכול מפרוץ המגפה מתו 138,648 בני אדם במדינה. הודו היא המדינה השנייה בעולם במספר הנדבקים הכללי, אחרי ארצות הברית.

 

 

x