$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

טראמפ: אם האלקטורים יצביעו בעד ביידן - אעזוב את הבית הלבן

שלושה שבועות אחרי שהפסיד בבחירות הנשיא היוצא של ארה"ב השמיע אמירה שנשמעת קרוב להודאה בתבוסתו: הוא נשאל במסיבת עיתונאים אם יעזוב את הבית הלבן לאחר שחבר האלקטורים יצביע בעד הנשיא הנבחר ביידן, והשיב "כמובן". עם זאת הוא שב וטען: "היתה הונאה מאסיבית". מאוחר יותר צייץ: "פייק ניוז, אני ניצחתי בבחירות!"

ynet 11:2627.11.20

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה (בין חמישי לשישי) כי יעזוב את הבית הלבן אם חבר האלקטורים יצביע בעד יריבו מהמפלגה הדמוקרטית, הנשיא הנבחר ג'ו ביידן.

זוהי האמירה הקרובה ביותר להודאה בהפסד שנשמעה מפיו של הנשיא הרפובליקני מאז שהפסיד בבחירות.

 

עם זאת טראמפ המשיך להתעקש שהחלטה כזאת מצד האלקטורים תהיה טעות, וש"הונאה אדירה" ו"פקידים מושחתים" הם אלו שהביאו להפסדו בבחירות שנערכו בתחילת החודש.

 

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ. האלקטורים יצביעו ב-14 בדצמבר ג'ו ביידן ודונלד טראמפ. האלקטורים יצביעו ב-14 בדצמבר צילום: רויטרס, איי פי, שאטרסטוק

חבר האלקטורים אמור להתכנס ב-14 בדצמבר, ועל כל המדינות לאשר את תוצאות הבחירות עד אז. השבעתו של ביידן צפויה להתקיים ב-20 בינואר, לאחר שניצח בבחירות עם 306 אלקטורים לעומת 232 של טראמפ.

 

את הדברים אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן, לאחר שקיים שיחת וידאו עם חיילים אמריקנים לרגל חג ההודיה. זוהי הפעם הראשונה מאז הבחירות שהנשיא ענה לשאלות של עיתונאים. כשנשאל אם יפנה את הבית הלבן ויאפשר העברת שלטון חלקה, הוא ענה ש"בהחלט יעשה זאת", אבל סייג את דבריו בכך ש"הרבה דברים יקרו עד אז, שיכולים להשפיע על תוצאות הבחירות. יש עוד דרך ארוכה".

 

בשלושת השבועות האחרונים מנסה טראמפ להטיל דופי בתוצאות הבחירות, והצוות המשפטי שלו הגיש שורה של עתירות בכמה מדינות מפתח שבהן הפסיד. זאת למרות שלא הציג שום ראיה לכך שבוצעה הונאה בספירת הקולות כפי שהוא טוען. "אני מאוד מודאג מהשחיתות שקיימת במערכת שלנו", אמר טראמפ לעיתונאים.

 

"אנשים מאוד מאוכזבים מכך שנשדדנו". למרות זאת, טראמפ הבהיר שהוא לא מתכוון להודות בהפסד באופן רשמי, אף על פי שאמר שיעזוב את הבית הלבן. "זה יהיה מאוד קשה להודות בהפסד, בגלל שאנחנו יודעים שהייתה הונאה מאסיבית". הוא הוסיף: "אם אנשים באמת הצביעו נגדי - הם עשו טעות".

 

כשנשאל אם יגיע לטקס ההשבעה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, טראמפ אמר שהוא יודע את התשובה אבל לא רוצה לחלוק אותה.

 

על החיסונים נגד נגיף הקורונה אמר הנשיא: "אל תיתנו לביידן קרדיט על זה, כי החיסונים הם בזכותי ואני דחפתי לכך!". בשיחת הווידאו שקיים עם החיילים האמריקנים מוקדם יותר, הודיע טראמפ כי הפצת החיסונים בארה"ב תתחיל כבר בשבוע הבא. באשר לאפשרות שיתמודד בבחירות לנשיאות בשנת 2024, עניין שלגביו התייעץ עם עוזריו, אמר טראמפ שהוא עדיין לא רוצה לדבר על זה.

 

לאחר מסיבת העיתונאים צייץ טראמפ בטוויטר כי התקשורת סילפה את דבריו. "קיימתי היום מסיבת עיתונאים ארוכה לאחר שאיחלתי לצבא חג הודיה שמח, והבנתי שוב שתקשורת הפייק ניוז לעולם לא מוציאה את המסר האמיתי החוצה", כתב הנשיא. "הנקודה המרכזית הייתה שהבחירות ב-2020 היו מכורות, ושאני ניצחתי!".

x