קורונה

עזה: "תוך עשרה ימים מערכת הבריאות שלנו עלולה לקרוס"

ברצועה מזהירים: 79 מכונות ההנשמה שפועלות ברצועה תפוסות על ידי חולי קורונה, בעוד 10 ימים לא נוכל לקלוט עוד חולים; גרמניה: מפגינים נגד הגבלות הקורונה השוו את עצמם לקורבנות הנאצים, בת 11 אמרה שהיא מרגישה כמו אנה פרנק בגלל ש"חגגה יום הולדת בשקט"; ראש תוכנית החיסונים בארה"ב: "ייתכן שנתחיל לחסן לקורונה ב-11 בדצמבר"

כלכליסט ו-ynet 21:1422.11.20

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:00 - עזה: "תוך עשרה ימים מערכת הבריאות שלנו עלולה לקרוס"

 

עלייה חדה במספר הנדבקים בקורונה בעזה עלולה להכריע את מערכת הבריאות הדלה של הרצועה - כבר בשבוע הבא. בעזה שבה מתגוררים בצפיפות רבה יותר משני מיליון תושבים נדבקו עד כה בקורונה יותר מ-14,000 תושבים ו-65 תושבים מתו מהמחלה.

 

לדברי עבדלראוף אלמנמה, מיקרוביולוג המהווה חלק מכוח המשימה הפנדמי של עזה, 79 מתוך 100 מכונות ההנשמה ברצועה תפוסות כבר על ידי חולי קורונה. "בעוד עשרה ימים מערכת הבריאות שלנו לא תהיה מסוגלת לספוג עוד חולים, וייתכנו מקרים שלא יימצא להם מקום ביחידות לטיפול נמרץ", אמר והוסיף כי שיעור התמותה הנוכחי של 0.05% בקרב חולי קורונה ברצועה עשוי לעלות.

 

עד כה הטיל ארגון החמאס בעזה סגר פעם אחת. הסגר שמטילה ישראל על הרצועה מקשה עוד יותר על המצב. 

חיטוי מפני קורונה בעזה חיטוי מפני קורונה בעזה צילום: איי פי

 

18:07 - גרמניה זועמת: מפגיני קורונה השוו עצמם לקורבנות הנאצים

 

שר החוץ הגרמני הייקו מאס הגיב בזעם למפגינים שמתנגדים לעטיית מסכות, שהשוו עצמם לקורבנות הנאצים. מאס אמר שהמפגינים שמוחים נגד הגבלות הקורונה הפכו את השואה לדבר טריוויאלי, ולועגים לאומץ לבם של מי שהתנגדו למשטר הנאצי.

 

הגינוי של מאס פורסם אחרי סרטון שהופץ ברשת. בסרטון מופיעה יאנה, צעירה בת 22, שנאמה בהפגנה נגד הגבלות הקורונה שהתקיימה אתמול בהאנובר. יאנה אמרה לקהל שהיא מרגישה "בדיוק כמו סופי שול" - סטודנטית שהוצאה להורג על ידי הנאצים ב-1943, והייתה חברה בקבוצת "הוורד הלבן" שהתנגדה למשטר. "אני מרגישה כמו סופי שול מכיוון שאני לוקחת חלק פעיל בהתנגדות, נואמת, הולכת להפגנות ומחלקת עלונים", אמרה.

 

 

הפגנה בברלין נגד מגבלות הקורונה הפגנה בברלין נגד מגבלות הקורונה צילום: אי פי איי

 

יותר ממיליון איש צפו בנאום של יאנה שפורסם ברשת, ורבים גינו בחריפות את הדוברת. "כל מי שמשווים את עצמם לסופי שול או לאנה פרנק לועגים לאומץ הלב שהיה דרוש למי שהתייצבו מול הנאצים", צייץ שר החוץ מאס בטוויטר. "זה הופך את השואה לדבר מובן מאליו ומעיד על שכחה בלתי נסבלת של ההיסטוריה. שום דבר לא מחבר בין הפגנות הקורונה ללוחמי ההתנגדות. שום דבר".

 

בקטע מהנאום שפורסם ברשת נראה מאבטח ניגש ליאנה בזמן הנאום, ואומר לה שהיא מזלזלת בחומרת השואה. "לא בשביל שטויות כאלה אני עובד באבטחה", הוא אמר לצעירה, לפני שמארגני ההפגנה ושוטרים מבקשים ממנו לעזוב את המקום. הצעירה פרצה בבכי, הניחה את המיקרופון וירדה מהבמה.

 

17:50 - בריטניה: ג'ודי דנץ', איאן מקלן ומגי סמית' יקיימו מופע בזום לאיסוף כספים לעובדי הבמה

 

השחקנים הבריטים ג'ודי דנץ', איאן מקלן ומגי סמית' הם בין השמות הגדולים ביותר בתיאטרון הבריטי שיאחדו כוחות להופעת זום חד-פעמית לטובת תעשיית האמנות שנפגעה קשות במשבר הקורונה.

 

השחקנית הבריטית ג'ודי דנץ' השחקנית הבריטית ג'ודי דנץ'

 

השחקנים דרק ג'קובי וקנת בראנה ישתתפו גם הם בהופעה, שתגייס כסף עבור עובדי התיאטראות בבריטניה שנסגרו על ידי המגפה.

 

"אנחנו לא יכולים להופיע על הבמה ואנחנו לא יכולים להיות באולפן . אבל אנחנו יכולים להיות על הדבר יוצא הדופן הזה שנקרא זום", אמרה דאם ג'ודי בתוכנית Andrew Marr של BBC. ההכנסות יועברו לארגון הצדקה "פעולה למען אחרים", שנשיאתו היא דנץ', שמטרתו להעניק תמיכה רגשית וכלכלית לעובדי הבמה.

 

17:29 - ראש תוכנית החיסונים בארה"ב: ייתכן שנתחיל לחסן אזרחים לקורונה ב-11 בדצמבר

 

מונסף סלואי, ראש תוכנית החיסונים לנגיף הקורונה של ארה"ב, אמר כי ייתכן שאמריקנים ראשונים יקבלו חיסון לנגיף הקורונה כבר ב-11 בדצמבר. בריאיון לרשת CNN הוא אמר: "התוכנית שלנו היא היא להעביר זריקות לאתרי החיסון תוך 24 שעות מרגע אישורם, אז אני מצפה שהדבר יקרה ב-11 או ב-12 בדצמבר".

 

 

מונסף סלואי, ראש תוכנית החיסונים ל קורונה של ארה"ב מונסף סלואי, ראש תוכנית החיסונים ל קורונה של ארה"ב צילום: איי פי

 

15:00 - הונג קונג תשלם מענק מיוחד לנדבקים בקורונה

 

הונג קונג תעניק מענק חד פעמי של 5,000 דולר הונג קונגי (645 דולר) לכל מי שבדיקת הקורונה שלו תצא חיובית, וזאת בניסיון לעודד את התושבים להיבדק, כך מסרה שרת הבריאות סופיה צ'ן. משרד הרווחה צפוי לחשוף את הפרטים המלאים בהמשך. לפי צ'ן הממשלה תקים עוד חמישה מרכזי בדיקות, שיתווספו לארבעה הפועלים כבר, כך דיווח ערוץ השידור הממלכתי של הונג קונג.

 

הממשלה תטיל הגבלות חדשות בשל העלייה במספר הנדבקים. במקביל, אתמול הודיעו כי נדחתה פתיחת בועת התיירות המתוכננת בין הונג קונג וסינגפור בשבועיים. בעיר דיווחו אתמול על 43 נדבקים חדשים, בהם 13 שנדבקו מקומית ומקור ההדבקה לא ידוע, כך שייתכן שיש מדביק על. העיר גם חייבה היום לראשונה אנשים לבצע בדיקות - כל מי שהיה החודש בשטח של 14 מרכזי ריקוד חייב להיבדק. מרכזי הריקוד הללו נחשבים למקור להתפרצות חדשה, וייסגרו לחמישה ימים עד 26 בנובמבר, כך לפי הצהרת הממשלה.

 

12:15 - "אירופה פספסה הזדמנות בקיץ - עלול להיווצר גל שלישי בתחילת השנה"

 

דיוויד נבארו, השליח המיוחד של ארגון הבריאות העולמי (WHO) לענייני קורונה מזהיר כי אירופה תחווה גל שלישי של התפרצות כבר בתחילת השנה הבאה אם הממשלות יחזרו על הטעויות ולא יעשו מה שנחוץ כדי למנוע זאת.

 

 "הם פספסו את ההזדמנות במהלך הקיץ לבנות את התשתית הנחוצה לאחר שהשתלטו על הגל הראשון", אמר בריאיון לעיתונות השוויצרית. "עכשיו אנחנו חווים את הגל השני. אם הם לא יבנו את התשתית הנחוצה, יהיה לנו גל שלישי בתחילת השנה הבאה", הדגיש.

 

באירופה נהנו במשך תקופה קצרה מירידה בתחולאה, אך כעת המספרים רק הולכים ועולים. בגרמניה ובצרפת דיווחו אתמול על עלייה משותפת של 33 אלף נדבקים, בעוד שבשוויץ ובאוסטריה מדווחים על אלפי נדבקים חדשים בכל יום.

 

נבארו התייחס גם להחלטתה של ממשלת שוויץ לפתוח את אתרי הסקי, זאת בעוד שמדינות אחרות כמו אוסטריה סגרו את האתרים, וטעו כי החלטה זו עלולה להוביל ל"רמה גבוהה מאד של תחלואה ומוות". לדבריו, ברגע שהתחלואה תרד "והיא תרד, אז נוכל להיות חופשיים ככל שנרצה".

 

נבארו ציין לדוגמה מדינות באסיה כמו דרום קוריאה, שם התחלואה נמוכה יחסית כרגע. "אנשים שם מעורבים לגמרי", הסביר. "הם שומרים על מרחק, הם עוטים מסיכות, נכנסים לבידוד כשהם חולים, רוחצים ידיים ומשטחים. הם הגנו על הקבוצות בסיכון הגבוה ביותר". יתרה מכך, נבארו טוען כי במדינות הללו לא הקלו את ההגבלות לפני זמן. "חייבים לחכות עד שהמספרים נמוכים ונשארים נמוכים. התגובה של אירופה לא הייתה מלאה".

 

 

 

 

11:45 - סלובקיה: "מבצע הבדיקות ההמוניות לקורונה הצליח, שברנו את העקומה"

 

מבצע בדיקות הקורונה לכל האוכלוסיה הצליח: כך טוענים לפחות בממשלת סלובקיה, כשלושה שבועות לאחר שבוצעו במדינה שני סבבים לכל התושבים מעל גיל 10 שנים. בשני הסבבים נמצאו עשרות אלפי מאומתים חדשים, שהושמו בבידוד ביחד עם "סרבני בדיקות". במדינה נערכים לסבב שלישי, ולפתיחה הדרגתית של הסגרים במדינה.

 

מגפת הקורונה תקפה קשות את סלובקיה שהגיעה בסוף אוקטובר ליותר מ-3,000 נדבקים ביום. לצד סגר על המדינה, החליטו בתחילת נובמבר במשרד הבריאות המקומי על תוכנית פורצת דרך לבדיקת ארבעה מיליון איש "בבת אחת", במטרה לאתר נדבקים שאינם תסמיניים (אסימפטומטיים) וממשיכים להפיץ את הנגיף.

 

למבצע גויסו כ-30 אלף אנשי צוות רפואי, רובם הגדול מתנדבים וחיילים, שהתפזרו ברחבי הערים ובכפרים מרוחקים, זאת במטרה לבדוק כ-80 אחוזים מהאוכלוסייה. בניגוד לבדיקות ה-PCR המשמשות לבדיקת החומר הגנטי של נגיף הקורונה, המהוות הסטנדרט המקובל בעולם לבדיקות קורונה והמדויק מכולם, בסלובקיה השתמשו בבדיקות אנטיגן מהירות, שמגלות נוכחות של חלבוני קורונה בגוף.

 

והמבצע הצליח, כך לפחות טוענים בסלובקיה: בתוך שבוע נעצרה התפשטות הנגיף ובתוך שבוע נוסף חלה ירידה בשיעור הנדבקים מכמות של כ-3,363 ביממה בסוף אוקטובר, ל-1,665 הדבקות יומיות בשבוע האחרון.

 

 

בדיקות קורונה בסלובקיה בדיקות קורונה בסלובקיה צילום: רויטרס

 

10:35 - שוב: מחסור בנייר טואלט בארה"ב

 

העלייה החדה בתחלואה וההגבלות החדשות שהטילו חלק מהמדינות בארה"ב גורמות שוב למחסור בנייר טואלט בחנויות. מוולמארט נמסר ביום שישי כי הם חווים "זמינות נמוכה מהרגיל" לנייר טואלט וחומרי ניקוי.

 

עד כה 22 מדינות בארה"ב הטילו הגבלות חדשות במטרה לבלום את קצב התפשטות הקורונה, ובעקבות זאת החלה בהלת קניות חדשה בארה"ב ובחלק מרשתות השיווק, בהן טארגט וקרוגר, הטילו מגבלות על כמות הרכישות.

 

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי בסניפים של וולמארט וקוסטקו בכמה ערים יש מחסור במגבונים לחיטוי. "בוולמארט חסרים מגבונים לחיטוי וגם שוב אזל הנייר טואלט", סיפרה וויטלי האטצ'ר מטוסון, אריזונה. "אני חושבת שאנשים רואים את המדפים הריקים בחנויות הגדולות וקונים מתוך פניקה".

 

מפרוקטר אנד גמבל, יצרנית מותג נייר הטואלט צ'רמין הנמכר ביותר בארה"ב, נמסר כי המפעלים עובדים 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע כדי לעמוד בביקוש.  

 

 

 

מדפים ריקים באילנוי מדפים ריקים באילנוי צילום: איי פי

 

10:15 - רוסיה: יותר מ-24 אלף אובחנו כחולים ביממה האחרונה

 

הרשויות ברוסיה דיווחו על יותר מ-24 אלף חולי קורונה מאומתים שאובחנו ביממה האחרונה ועל 401 שמתו מהנגיף.

 

09:30 - קוריאה: יום חמישי ברציפות עם מעל 300 נדבקים

 

דרום קוריאה דיווחה על יותר מ-300 נדבקים חדשים אתמול - זה היום החמישי ברציפות. הרשויות במדינה מזהירות כי ייתכנו הגבלות חדשות אם המגמה הזו תימשך, בעיקר בעיר הבירה סיאול.

 

לפי הסוכנות לבקרת מחלות בקוריאה, אתמול אובחנו 330 חולי קורונה, לעומת 386 ביום שישי, מה שהיה הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט. 

 

אתמול הזהירו בכירים בסוכנות כי המדינה נמצאת בצומת דרכים קריטי, וכי היא עלולה לחוות התפרצות נוספת, שתהיה גדולה יותר משני הגלים הקודמים.

 

 

08:30  - הקורונה בארה"ב: מספר החיוביים לנגיף חצה את 12 המיליון

 

יותר מ-12 מיליון בני אדם בארצות הברית נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה מפרוץ המגפה ועד כה. כך דווח ברשת CNN. בנוסף, מנתוני אוניברסיטת ג'ון הופקינס עולה כי מניין המתים ברחבי המדינה הגיע ליותר מ-255 אלף. בשבוע שחלף חל זינוק במספר הנשאים והקורבנות - יותר ממיליון נשאים התגלו וכ-10,000 חולים נפטרו.

 

 

פינוי חולה קורונה בניו יורק פינוי חולה קורונה בניו יורק צילום: איי אף פי

 

08:15 -  ה-FDA אישר "שימוש חירום" בנוגדנים של חברת רג'נרון

 

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) העניק "אישור חירום" למתן טיפול ניסיוני נגד הקורונה באמצעות נוגדנים ניסיוניים של חברת , שניתן לנשיא ארצות הברית היוצא דונלנד טראמפ בעת שחלה בנגיף. לפי דיווחים, טיפול זה נועד לחולים שמצבם קל עד בינוני.

 

 

 

מטה רג'נרון מטה רג'נרון צילום: רויטרס

 

 

08:00 - מקסיקו: כמעט 7,000 נשאים אובחנו בנגיף ביום השני ברציפות 

 

רשויות הבריאות במקסיקו דיווחו כי 6,719 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ביממה האחרונה, בדומה ליממה הקודמת שבה התגלו כ-6,500 נדבקים, ועוד 550 חולים נפטרו. בכך עלה מספר הנשאים המאומתים שהתגלו עד כה במדינה ל-1,032,688. מניין המתים הגיע ל-101,373.

 

 

x