$
קורונה

מסתמן: האיחוד האירופי ישלם יותר מ-10 מיליארד דולר על מאות מיליוני חיסונים לקורונה

פקיד באיחוד אמר לרויטרס שהכוונה היא לרכוש עד 300 מיליון חיסונים נגד קורונה של פייזר וביונטק, במחיר של 15.5 יורו למנה, וכן 405 מיליון חיסונים שמפתחת חברת קיורבאק, במחיר של 10-12 יורו למנה

שירות כלכליסט 17:4720.11.20

האיחוד האירופי עשוי לשלם יותר מ-10 מיליארד דולר כדי לשריין מאות מיליוני מנות של החיסונים המיועדים שמפותחים על ידי פייזר-ביונטק ו-CureVac, כך אמר פקיד באיחוד לרויטרס.

 

 

האיחוד הסכים לשלם 15.50 יורו עבור מנה של החיסון לקוביד 19 שמפותח ע"י פייזר וביונטק, כך על פי אותו פקיד. משמעות הדבר היא מחיר כולל של עד 3.1 מיליארד יורו עבור 200 מיליון חיסונים, שיהפכו ל-4.65 מיליארד יורו אם 100 מיליון נוספים יירכשו במסגרת העסקה.

 

המידע לגבי המחיר, שלא נחשף עד עתה, מאשש את הדיווח של רויטרס מהשבוע שעבר לפיו האיחוד האירופי ישלם פחות מאשר ארה"ב עבור האספקה הראשונית של החיסון. העסקה כוללת ביטוח למדינות אירופה באם החברה תעביר לבסוף חיסונים לארה"ב במקום אליהן.

 

חיסונים של פייזר חיסונים של פייזר צילום: רויטרס

 

 

 

האיחוד האירופי הסכים לשלם גם עשרה יורו למנה עבור כמות ראשונית של 225 מיליון מנות של המועמד לחיסון של חברת קיורבאק, הנחה לעומת 12 יורו שהחברה סימנה כמחיר למנה. האיחוד הגיע לעסקה עם קיורבאק השבוע כדי לשריין עד 405 מיליון מנות חיסון, ש-180 מיליון מתוכן אופציונליות.

 

הפקיד אמר שקיורבאק התחייבה להתחיל לשלח את החיסונים עד סוף מרץ. עדיין לא ברור האם 180 מיליון המנות הנוספות יעלו 10 או 12 יורו. לפי מחיר של עשרה יורו לחיסון, האיחוד ישלם 4.05 מיליארד יורו עבור 405 מיליון מנות.

 

חברת התרופות האמריקאית פייזר אמרה שהיא ושותפתה הגרמנית ביונטק משתמשות בשיטת תמחור מדורגת המתבססת על נפח ומועד המשלוחים, ושהאיחוד אחראי להזמנה הראשונית הגדולה ביותר של המועמד לחיסון שלהן. ביולי הסכימה ארה"ב לשלם לפייזר 19.5 דולר למנה עבור 100 מיליון מנות, עם אופציה לרכוש 500 מיליון חיסונים נוספים בעסקה שתנאיה יידונו בנפרד.

 

בתוך כך, החברות פייזר וביונטק הודיעו כי יגישו היום למינהל המזון והתרופות (FDA) בקשה לשימוש חירום בחיסון שפיתחו לקורונה. אם הבקשה תאושר, אספקת החיסון תהיה מוגבלת ותיעשה בשלבים - כאשר בשלב הראשון יקבלו אותו עובדי מערכת הבריאות, מבוגרים ואנשים הנמצאים בקבוצות סיכון. בשלב השני, יקבלו את החיסון, ככל הנראה, עובדים במקצועות חיונייים, בהם מורים, ואנשים שאינם מתגוררים בביתם - למשל אסירים. בשורה התחתונה - אמריקאים עשויים לקבל את החיסון כבר בעוד חודש.

 

x