$
קורונה

פייזר וביונטק הגישו בקשה לאישור חירום לחיסון שלהן לקורונה

מוקדם יותר השבוע עדכנו החברות כי שיעור האפקטיביות של החיסון עומד על 95%; אם הבקשה תאושר, אספקת החיסון תהיה מוגבלת ותיעשה בשלבים - כאשר בשלב הראשון יקבלו אותו עובדי מערכת הבריאות, מבוגרים ואנשים הנמצאים בקבוצות סיכון; הליך הבדיקה של ה-FDA צפוי להימשך כמה שבועות

שירות כלכליסט 22:0320.11.20

החברות פייזר וביונטק הגישו היום (ו') למינהל המזון והתרופות (FDA) בקשה לשימוש חירום בחיסון שפיתחו לקורונה. מוקדם יותר היום דיווחו החברות על כוונתן לעשות זאת.  

 

אם הבקשה תאושר, אספקת החיסון תהיה מוגבלת ותיעשה בשלבים - כאשר בשלב הראשון יקבלו אותו עובדי מערכת הבריאות, מבוגרים ואנשים הנמצאים בקבוצות סיכון. בשלב השני, יקבלו את החיסון, ככל הנראה, עובדים במקצועות חיונייים, בהם מורים, ואנשים שאינם מתגוררים בביתם - למשל אסירים. בשורה התחתונה - אמריקאים עשויים לקבל את החיסון כבר בעוד חודש.

 

הליך הבדיקה של ה-FDA צפוי להימשך כמה שבועות; פגישה ראשונה של הוועידה המייעצת כבר נקבעה לתחילת דצמבר.  

 

יצוין כי ישראל חתמה בשבוע שעבר על הסכם לרכישת שמונה מיליון מנות חיסון מפייזר, שיספיקו לחיסון ארבעה מיליון אזרחים נגד הנגיף.

 

מנכ"ל פייזר, אלברט בורלה, מסר: "הבקשה מהווה ציון דרך במסע שלנו לאספקת החיסון לכולם. יש לנו כעת תמונה יותר מלאה לגבי היעילות והבטיחות של החיסון, ואנו שואבים מכך ביטחון".  

 

הבקשה של החברות מגיעה לאחר ששלשום הן עדכנו כי שיעור האפקטיביות של החיסון שלהם לקורונה עומד על 95% (לעומת יעילות של 90% לאחר הניתוח הראשוני של הנתונים, עליה הודיעו בשבוע שעבר). 

 

פייזר פייזר צילום: רויטרס

 

בהודעה שלשום, חזרו החברות על כך שהן יוכלו לייצר עד 50 מיליון מניות עד לסוף השנה הנוכחית ו-1.3 מיליארד מנות במהלך 2021. עוד ציינו כי הן "בטוחות" ביכולת שלהן להפיץ את החיסון, שנדרש לשימור בהקפאה של מינוס 70 מעלות צלזיוס.

 

ביום שני האחרון הגיע תורה של מודרנה לצאת בהודעה משמחת משלה, על רמת יעילות של 94.5% בחיסון שהיא מפתחת, לפי תוצאות ראשוניות של הניסוי. שני החיסונים הללו, של מודרנה ופייזר-ביונטק, מתבסססים על טכנולוגיה דומה, עם הבדל מהותי אחד - החיסון של מודרנה נדרש לשימור בטמפטרטורה של מינוס 20 מעלות צלזיוס, מול מינוס 70 כאמור בחיסון של פייזר-ביונטק.

x