$
קורונה

דיווח שוטף

עוד 159 אלף בני אדם נדבקו בקורונה ארה"ב, כ-1,600 מתו

פייזר מעדכנת: שיעור האפקטיביות של החיסון לקורונה - 95%; בטוקיו שוקלים הטלת מגבלות חדשות ובדרום קוריאה הוחמרו חוקי הריחוק החברתי: "גל הדבקה ארצי נוסף"; דולי פרטון: "גאה" שתרמתי מיליון דולר לניסוי של מודרנה; בטורקיה יוגבלו שעות הפעילות של קניונים, מסעדות ובתי קפה; שבדיה: מספר המתים מקורונה ביממה - הגבוה ביותר זה 3 חודשים

כלכליסט ו-ynet 15:3518.11.20

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

15:25 - עוד 159 אלף בני אדם נדבקו בקורונה ארה"ב, כ-1,600 מתו

 

מספר הנדבקים החדשים בקורונה בארה"ב עמד אתמול על 159 אלף, ומספר המתים על כמעט 1,600. כך לפי "ניו יורק טיימס".

 

בשבוע שחלף מספר הנדבקים היומי בארה"ב עמד על 158.2 אלף, עלייה של 79% לעומת השבועיים הקודמים. מספר המאושפזים במדינה עומד על 76.8 אלף

 

15:15 - שבדיה: מספר המתים מקורונה ביממה - הגבוה ביותר זה 3 חודשים

 

בשבדיה מתו ביממה האחרונה 96 בני אדם מנגיף הקורונה - הנתון הגבוה ביותר זה שלושה חודשים. כך עולה מנתוני סוכנות הבריאות במדינה. מפרוץ המגפה מתו במדינה 6,321 בני אדם. כמו כן אובחנו ביממה האחרונה 4,007 נדבקים חדשים.

 

 

 

 


14:00 - לאחר ניתוח הנתונים הסופי - החיסון של פייזר נמצא יעיל ב-95%

 

שבוע ויומיים לאחר פרסום התוצאות הראשוניות החיוביות, פייזר וביונטק יוצאות בעוד הודעה מעודדת, לפיה לאחר הניתוח הסופי של הניסוי בחיסון שלה לקורונה נמצא כי החיסון יעיל ב-95%.

 

לפי ההודעה, החיסון (ששמו הרשמי כרגע BNT162b2) נמצא יעיל ביותר נגד הנגיף גם 28 ימים לאחר המנה הראשונה מתוך שתי המנות – בכל הגילאים, הגזעים וה'משפחות האתניות'. פייזר מדגישה שבקרב אוכלוסיית הסיכון הגבוה של המבוגרים נמצא שהחיסון יעיל ביותר

 

מ-94%. 

 

בחיסון המתקדם שלב 3 לקחו חלק יותר מ-43 אלף משתתפים – בדיקות העלו ש-170 מהמשתתפים נדבקו בקוביד 19, 162 מהחולים הללו קיבלו את מנת הדמה בניסוי (הפלסבו). 8 אחרים קיבלו את שתי מנות החיסון האמיתי. המשמעות היא כאמור רמת יעילות של כ-95%.

 

 

 

אפקטיביות של 95% אפקטיביות של 95% צילום: רויטרס

 

13:00 - שיא נדבקים יומי בטוקיו

 

מספר הנדבקים היומי בקורונה בטוקיו ובדרום קוריאה בעלייה, ומחר צפויים להיפגש הרשויות בבירה היפנית כדי לדון בהטלת מגבלות חדשות בעיר. בדומה, בדרום קוריאה החמירו אתמול את חוקי הריחוק החברתי. "אנחנו נמצאים במשבר ויש דעות פסימיות שחוזות גל הדבקה ארצי נוסף", מסר סגן שר הבריאות הקוריאני קאנג דו-טאי. החל ממחר אסורה התקהלות ציבורית של מעל 100 אנשים, והקהל בטכסים דתיים ובאירועי ספורט יוגבל ל-30% מתפוסת המקומות.

 

בטוקיו מספר הנדבקים היומי טיפס לשיא של 493, ולפי הדיווחים בתקשורת המקומית הממשלה שוקלת להעלות את ההתראה על הדבקות לרמתה הגבוהה ביותר כבר מחר. "פגישת ניטור של הממשלה המקומית בטוקיו בשבוע שעבר זיהתה שאנחנו בתחילתו של גל הדבקות מהיר, מצב חמור שדורש זהירות מרבית", מסר דובר הממשלה.

 

בטייוואן דיווחו היום על 2 מקרים חדשים, שניהם של אנשים שנדבקו מחוץ למדינה, ובהתאם הודיעו על הגבלות חדשות. המדינה מתכוונת לדרוש שימוש נרחב יותר במסיכות ולחייב שכל האנשים הנכנסים למדינה יציגו בדיקת קורונה שלילית.

 

 

סיאול, דרום קוריאה סיאול, דרום קוריאה צילום: רויטרס

 

 

דולי פרטון: "גאה שתרמתי מיליון דולר לניסוי של מודרנה"

 

זמרת הקאנטרי האמריקאית דולי פרטון הודתה שהיא חשה "גאווה רבה" לאחר שתרמה מיליון דולר לניסוי החיסון נגד קורונה של חברת מודרנה. פרטון (74) חשפה באפריל כי תרמה את הכסף למרכז הרפואי ונדרבילט בנאשוויל, שהוא אחד האתרים שבו מתקיים הניסוי של מודרנה, שהניב השבוע תוצאות ראשוניות חיוביות. פרטון סיפרה בריאיון ל-BBC כי "התרגשה" לשמוע את החדשות. "אני מרגישה כל כך גאה שלקחתי חלק בהשקעה הראשונית הזו, שבתקווה תהפוך למשהו נהדר שיעזור לרפא את העולם", אמרה. "אני בחורה גאה מאוד היום לדעת שהיה לי בכלל קשר למשהו שיעזור לנו במגפה המטורפת הזו". התרומה שלה עוזרת גם לממן ניסויים בטיפול בפלזמה ונוגדנים שגם מתקיים במרכז הרפואי.

 

 

דולי פרטון דולי פרטון צילום: איי פי

 

 

11:45 - הקורונה ברוסיה: מספר שיא של 456 מתים ביממה

 

ברוסיה מתו ביממה האחרונה 456 בני אדם מקורונה - מספר שיא מפרוץ המגפה במדינה. בכך עלה מניין המתים ברוסיה ל-34,387. עוד דיווחו הרשויות כי אובחנו עוד 20,985 נדבקים בנגיף, בהם 4,174 בבירה מוסקבה.

 

10:30 - אוקראינה: שיא במספר המתים מקורונה ביממה

 

באוקראינה מתו אתמול 256 בני אדם מנגיף הקורונה - הנתון היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה במדינה. בכך חצה מניין המתים בה את קו העשרת אלפים והגיע ל-10,112. כמו כן ביממה האחרונה אובחנו 12,496 נדבקים חדשים. כך עדכן משרד הבריאות של אוקראינה.

 

 

09:30  - אוסטרליה הדרומית: סגר של שישה ימים

 

הממשלה המקומית באוסטרליה הדרומית הטילה סגר לשישה ימים, ואחריו שבוע של הגבלות מחמירות, זאת בניסיון להימנע מגל שני של התפרצות קורונה.

 

הסגר ייכנס לתוקף היום בחצות, שעון מקומי זאת לאחר שהתפרצות שהחלה במלון בידוד התרחבה כבר ל-22 מקרים מאומתים. מושל המדינה סטיבן מארשל אמר כי המדינה זקוקה ל"הפסקה מיידית" כדי להגביר את מאמצי איתורי המגע כך שאוסטרליה הדרומית לא תעמוד בפני משבר דומה לזה שעברה מדינת ויקטוריה.

 

"החשש שלנו הוא שאם לא נעשה את ההפסקה היזומה הזו...לא נצליח להשתלט על זה", אמר מארשל. "אין הזדמנות שנייה לעצור גל שני. אנחנו נמצאים בנקודה קריטית אבל נעבור את זה".

 

בסגר שיימשך שישה ימים ייסגרו בתי הספר, למעט חינוך מיוחד ולילדי עובדים חיוניים. גם אוניברסיטאות יסגרו וכך גם פאבים, בתי קפה ומסעדות. לא יתקיימו הלוויות וחתונות וחל איסור גם להתאמן בחוץ. בנוסף, אסור לעזוב את האזור. התושבים נקראו גם לעטות מסיכות בכל יציאה מהבית.

 

09:15 - לראשונה: ה-FDA אישר שימוש בערכה ביתית לבדיקת קורונה

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הודיע כי אישר לראשונה שימוש בבדיקה ביתית לאבחון קורונה באופן עצמאי. הבדיקה אמורה לספק תוצאות בתוך 30 דקות.

 

הבדיקה לשימוש חד פעמי מיוצרת על ידי חברת לוסירה הלת' (Lucira Health) והיא קיבלה אישור חירום לשימוש ביתי. הבדיקה מתבססת על דגימות שנלקחות באופן אישי מהאף באנשים מעל גיל 14. "אושרו כבר בדיקות קורונה לשימוש בבית, אך זו הערכה הראשונה שאפשר לבצע באופן אישי ומקבלים תוצאות בבית", הגיב מנהל ה-FDA סטיבן האן. לפי ההנחיות, הערכה ניתנת לשימוש גם בבתי חולים, ובמידהשוהמטופלים הם בני פחות מ-14 את הדגימה צריך לקחת איש מקצוע.

 

08:30 - טורקיה מטילה סגר חלקי

 

טורקיה מצטרפת לרשימת המדינות שנאלצות להטיל סגר נוסף על רקע העלייה החדה במספר הנדבקים בקורונה.

 

שר הפנים אמר היום כי יינקטו צעדים חדשים במסגרתם שעות הפתיחה של מסעדות, בתי קפה, קניונים ומספרות יוגבלו ל-7 עד 17:00, החל מיום שישי. בתי הקולנוע יישארו סגורים עד סוף השנה.

 

טורקיה דיווחה על 3,819 נדבקים בקורונה אתמול, ועל 103 מתים. 

 

 

איסטנבול איסטנבול צילום: איי פי

  

 

08:15 - הקורונה בברזיל: 685 מתו ביממה האחרונה, יותר מ-35 אלף אומתו לנגיף

 

משרד הבריאות של ברזיל עדכן כי ביממה האחרונה מתו 685 חולי קורונה במדינה ואובחנו עוד 35,294 נשאים חדשים. מפרוץ המגפה אובחנו יותר מ-5.9 מיליון חולים במדינה, מתוכם מתו כ-167 אלף בני אדם.

 

 

x