$
קורונה

דיווח שוטף

הקורונה בשבדיה: התקהלויות יוגבלו לעד שמונה אנשים

עלייה בתחלואה באירלנד למרות ההגבלות; החיסון של מודרנה לקורונה יעיל ב-94.5%; ארה"ב: מעל 11 מיליון נדבקו בקורונה; מישיגן אוסרת על ישיבה בתוך מסעדות, וושינגטון סוגרת חדרי כושר

כלכליסט ו-ynet 18:1816.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

18:15 - הקורונה בשבדיה: התקהלויות יוגבלו לעד שמונה אנשים

 

שבדיה הודיעה על מגבלת התקהלויות משמעותית לראשונה מאז פרוץ המגפה, ותתיר מפגשים של עד שמונה אנשים במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. שבדיה נוקטת מדיניות של הימנעות מסגרים מראשית ההתמודדות עם המגפה. באביב הגבילה שבדיה התקהלויות לעד 50 איש. הגבלת ההתקהלויות החדשה תיכנס לתוקף ב-24 בנובמבר ותימשך ארבעה שבועות לפחות. "ייתכן שההגבלות יוארכו גם לחג המולד וערב השנה החדשה", אמר ראש הממשלה סטפן לופבן.

 

16:45 - עלייה בתחלואה באירלנד למרות ההגבלות

 

שיעורי התחלואה באירלנד חזרו לעלות על אף ההגבלות המחמירות, והחשש הוא כי אי ציות ותשישות מהמצב הם שמאפשרים לנגיף לצבור שוב תאוצה. מספר הנדבקים הממוצע בחמשת הימים האחרונים טיפס ליותר מ-400 ביום, זאת לאחר שנרשמה מגמת ירידה מאז הוכרז סגר נוסף באמצע אוקטובר, אז היו מעל 1,000 נדבקים ביום. "יש דוגמאות למספר קטן של אנשים שנפגשים למטרות חברתיות ופשוט מתעלמים מהמסר החשוב של בריאות הציבור", מסר היועץ הרפואי הבכיר במדינה, ד"ר טוני הולוהאן, "הם מסכנים את ההתקדמות הקולקטיבית שלנו. אנחנו רואים גם כמה התפרצויות ברחבי המדינה, כולל כאלה הקשורות להלוויות".

 

בניסיון להימנע ממקרים מיובאים הממשלה האירית ביקשה מאזרחים המתגוררים במדינות אחרות לא לחזור הביתה בחג המולד. אולם בחברות התעופה ריאנאייר ואייר לינגוס הוזמנו כבר יותר מ-1,300 כרטיסים לטיסות היוצאות מלונדון בימים לפני ה-25 בדצמבר.

 

14:35 - דיווח: מרקל מעוניינת להחמיר ההגבלות

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מעוניינת להרחיב את ההגבלות, כולל חובת עטיית מסכות בבתי הספר והקטנת מספר התלמידים בכל כיתה, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

 

לפי הצעה שמקדם משרד הקנצלרית, מחוץ לעבודה ובתי ספר אסור יהיה להתרועע עם אנשים מיותר משני משקי בית. ההצעה תעלה לדיון בפגישה עם מושלי המחוזות בגרמניה בהמשך היום.

 

בתחילת החודש נכנסה הכלכלה הגדולה באירופה לסגר נוסף, שכלל סגירת מסעדות, ברים וחדרי כושר. בכל זאת, מספר הנדבקים היומי נותר גבוה מכדי שהרשויות יוכלו לאתר את כל שרשרת ההדבקה.

 

ההצעות של מרקל כוללות גם איסור על קיום מסיבות פרטיות עד חג המולד וילדים יוכלו להיפגש רק עם חבר אחד אחרי בית הספר. על מנת שבתי הספר יוכלו להישאר פתוחים, מרקל מציעה לפרק את הכיתות לקבוצות קבועות, כך שמספר התלמידים בכל כיתה יהיה קטן בחצי לעומת השגרה. אפשרות נוספת היא להשתמש בכיתות גדולות יותר.

 

 

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: איי אף פי

 

14:10 - החיסון של מודרנה לקורונה יעיל ב-94.5%

 

אחרי שפייזר כבשה את הכותרות בתחילת השבוע עם התוצאות הראשוניות והחיוביות מניסוי החיסון שלה לקורונה, עכשיו הגיע תורה של יריבתה מודרנה ליהנות מאור הזרקורים. החברה הודיעה היום כי הצליחה להשיג יעילות של 94.5% בניסוח לחיסון בקורונה. מניית החברה מזנקת לאחר ההודעה.

 

 

נסיינית בניסוי של מודרנה נסיינית בניסוי של מודרנה צילום: איי פי

 

13:35  - איראן: שיא במספר הנדבקים, ההגבלות יוחמרו

 

באיראן דיווחו על מספר שיא של נדבקים חדשים בקורונה, לאחר שביממה אחת אובחנו 13,053 נדבקים חדשים ו-486 מתו. מהממשלה נמסר כי בכוונתם להטיל מגבלות מחמירות יותר, ודוברת משרד הבריאות מסרה לערוץ הטלוויזיה הממשלתי כי כלל הנדבקים במדינה עומד על 775,121 ומספר המתים הוא מעל 40 אלף.

 

 

לוויה בטהרן של אדם שמת מקורונה לוויה בטהרן של אדם שמת מקורונה צילום: איי פי

 

13:15 - "אין סיכוי לסגר נוסף בניו דלהי"

 

האחראי על תחום הבריאות בניו דלהי, הודו, מאמין כי שיא המגפה מאחוריהם, ולכן אינו חושב שיש צורך בהטלת סגר נוסף. "אני בהחלט יכול להגיד שהשיא מאחורינו, ושיעור התחלואה יילך ירד לאיטו", אמר סאטינדר ג'אין. לכן, לדבריו אין "שום סיכוי" לסגר נוסף, אף שהרשויות הכינו מאות מיטות נוספות במחלקות הטיפול הנמרץ בבתי החולים והעלו את מספר הבדיקות ל-100 אלף ביום. "אנחנו מנטרים את הנתונים באופן יומי ובמיוחד עוקבים אחר אחוז הבדיקות החיוביות", הוסיף.

 

שיעור הבדיקות החיוביות נמצא בירידה מאז תחילת החודש, אך אתמול עלה שוב לאחר שפחות אנשים נבדקו בשל חג שהתקיים בסוף השבוע, שלפי הרשויות כנראה היטה את הנתנים. בניו דלהי חוו גל שלישי שגרם למותם של מעל 600 אנשים בשבוע שעבר, זאת בעוד שמספר הנדבקים בשאר המדינה בירידה. עד כה אובחנו בהודו מעל 8.8 מיליון אנשים- הנתון השני הגבוה בעולם, אך מספר הנדבקים היומי נמצא בירידה מאז טיפס לשיא באמצע ספטמבר.

 

 

בדיקת קורונה בניו דלהי בדיקת קורונה בניו דלהי צילום: אי אף פי

 

12:30 - מושל ניו יורק: תוכנית חלוקת החיסונים של הממשל נותנת עדיפות לעשירים

 

מושל ניו יורק אנדרו קואומו הבטיח כי יעשה ככל הנדרש כדי לוודא שלמיעוטים בניו יורק תהיה גישה שווה לחיסונים נגד קורונה. הוא אף איים "לתבוע" את ממשל טראמפ אם תוכנית ההפצה של החיסונים לא תאפשר זאת.

 

"ממשל טראמפ מתכנן את תכנית ההפצה, ולפיה חברות הבריאות הפרטיות יחלקו את החיסונים", אמר קואומו בנאום ביום ראשון. "הנשיא מדבר על רשתות ארציות כמו וולגרינס ו-CVS, אבל הן ממוקמות בעיקר בקהילות עשירות, לא בקהילות העניות. אנחנו לא יכולים לחזק את האפליה הגזעית שגם כך נוצרה בגלל הקורונה. תנו לי להבהיר – קהילות השחורים והמיעוטים שהיו הראשונות ברשימת המתים לא יכולות להיות האחרונות ברשימת מקבלי החיסונים. נקודה". לפי קואומו יש צורך בסיוע פדראלי שיאפשר למדינות להגביר את מאמצי חלוקת החיסונים גם אם הן עומדות בפני גירעונות בתקציב.

 

 

אנדרו קואומו אנדרו קואומו צילום: רויטרס

 

11:00 - רוסיה: שיא יומי במספר הנדבקים

 

רוסיה דיווחה על מספר שיא של נדבקים חדשים - 22.7 אלף אתמול, מהם 6,360 בבירה מוסקבה. מתחילת המגיפה נדבקו בקורונה במדינה 948,603 בני אדם.

 

מספר המתים ביממה האחרונה עומד על 303 - מתחילת המגיפה מתו מקורונה 33,489 בני אדם. 

 

 

09:40  - וושינגטון ומישיגן מטילות מגבלות חדשות

 

מדינות וושינגטון ומישיגן בארה"ב הטילו הגבלות חדשות על התקהלויות, כולל איסור על ישיבה בתוך מסעדות, וזאת בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה לאחר שמספר הנדבקים בכלל ארה"ב טיפס מעל 11 מיליון.

 

מושלת מישיגן גרטשן וויטמר הורתה על לימודים מקוונים בלבד בתיכונים ובאוניברסיטאות ואיסור על מתן שירות בתוך מסעדות למשך שלושה שבועות החל מיום רביעי הקרוב. כמו כן, המושלת אסרה על קיום אירועים ציבוריים וסגירת אולמות תרבות, בתי קזינו, בתי קולנוע זירות החלקה על הקרח ומתחמים נוספים. התקהלויות בתוך בתים מוגבלות לעד עשרה אנשים משני משקי בית בלבד. וויטמר הזהירה כי בלי פעולות אגרסיביות מספר המתים במישיגן עלול לטפס לאלף בשבוע. "אנחנו בשלב הגרוע ביותר במגפה הזו עד כה", הצהירה. "המצב בשלב החמור ביותר. אנחנו בשיא ועלינו לנקוט בפעולות". עם זאת, יועץ הבית הלבן לענייני קורונה סקוט אטלס קרא בטוויטר לתושבי מישיגן "להתמרד" נגד ההגבלות.

 

בדומה למישיגן, מושל מדינת וושינגטון, ג'יי אינסלי, הכריז על סגירה לחודש של מסעדות וחדרי כושר וצמצום הקמעונאות. בנוסף, אסורות התקהלות בתוך בתים ואירועים בחוץ מוגבלים לחמישה אנשים בלבד.

 

ד"ר מייקל אוסטרהולם יועצו הבכיר של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן קרא לביצוע פעולות דחופות לפתור את משבר הקורונה. אוסטרהולם אף הזהיר כי סירובו של הנשיא היוצא דונלד טראמפ להתחיל בהעברה מסודרת של השלטון עלולה לסכן את המאמצים לבלימת הנגיף, כולל שיבושים בתכניות להפצת חיסון פוטנציאלי ועיכובים באישור תוכניות סיוע פיננסיות. "אנחנו נמצאים בתקופה מאוד מסוכנת", אמר לחדשות NBC. לדבריו, אם לא יינקטובפעולות בקרוב "המספרים יעלו משמעותית. העתיד שלנו הוא בידיים שלנו".

 

דבריו נאמרו בעוד 40 מדינות בארה"ב דיווחו על מספרי שיא של נדבקים בקורונה בנובמבר, וב-20 מדינות אף נרשם שיא במספר המתים. הממוצע של שבעת הימים האחרונים עומד על מעל 144 אלף נדבקים חדשים ביום ו-1,120 מתים – הנתון הגבוה ביותר בעולם.

 

8:30 - ארה"ב חצתה את רף 11 מיליון חולי הקורונה

 

מספר חולי הקורונה בארצות הברית מפרוץ המגפה חצה את רף 11 המיליון, שמונה ימים בלבד לאחר שנחצה רף 10 המיליון - פרק הזמן הקצר ביותר שבו נדבקו מיליון חולים בארה"ב. לשם השוואה, לקח לארה"ב 16 ימים לעבור משמונה מיליון חולים לתשעה מיליון, ועשרה ימים כדי לעבור מתשעה מיליון לעשרה. זוהי היממה ה-11 ברציפות שבה ארה"ב מדווחת על יותר מ-100 אלף חולים, כשביממות האחרונות היא עוקפת את המספר הזה בשיעורים ניכרים. מפרוץ המגפה מתו כ-250 אלף חולי קורונה בארה"ב.

 

מסעדה בניו יורק מסעדה בניו יורק צילום: איי פי

 

07:30 - ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נכנס לבידוד

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נכנס לבידוד לאחר שהיה במגע עם חולה קורונה מאומת. כך עדכנה לשכתו. לפי ההודעה, ג'ונסון ימשיך לעבוד מהבידוד. עוד נמסר כי ג'ונסון, שחלה כבר בקורונה ואף אושפז מוקדם יותר השנה, חש בטוב ולא סובל מסימפטומים.

 

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

 

6:30 - מחקר בגרמניה: ההוצאות הרפואיות של מחלימים מקורונה שאושפזו עלו ב-50%

 

חברת הביטוח הרפואי השנייה בגודלה בגרמניה, DKV, ערכה מחקר שממנו עלה כי ההוצאות הרפואיות של חולי קורונה שאושפזו בבתי חולים והחלימו עלו ב-50% לעומת התקופה שלפני המחלה. לפי החברה, הנתונים מצביעים על כך שגם אלה שהחלימו ונחשבים "בריאים" מתקשים לחזור לשגרה מבחינה רפואית. המחקר מצא גם כי הנגיף מסוכן בעיקר לאנשים בעלי מחלות לב, לחץ דם גבוה או מחלות נשימה. עם זאת, 15% מהמטופלים שנבדקו במחקר ולא היו להם כל מחלות רקע נאלצו גם הם להתאשפז בבתי החולים.

 

 

x