$
קורונה

המדינה המתפתחת שהיא אחת המנצחות הגדולות במאבק בקורונה

יו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהאנום, שיבח את תאילנד על השקעתה המתמשכת בבריאות הציבור ועל האופן שבו היא מפיקה לקחים מההתפרצות הנוכחית כמו גם מהתפרצות הסארס ב-2003: "אני קורא לכל המדינות ללכת בעקבותיה"; לדבריו, נתוני התחלואה של תאילנד "מדברים בעד עצמם" - רק 60 מקרי מוות לעומת 51 אלף בבריטניה שאוכלוסייתה דומה בגודלה

שירות כלכליסט 12:0014.11.20

המדינה המתפתחת זוכה לשבחים: יו"ר ארגון הבריאות העולמית, טדרוס אדהאנום, שיבח את תאילנד על מאבקה במגפת הקורונה, וקרא אתמול (ו') למדינות אחרות לבצע הערכה מחודשת של גישתן בעניין לנוכח הדבר.

 

לדברי אדהאנום בכנס הבריאות העולמי, נתוני התחלואה בתאילנד "מדברים בעד עצמם". תאילנד היא המדינה הראשונה מחוץ לסין שדיווחה על גילוי מקרי הדבקה בקורונה, אך נכון לעתה יש בה רק 4,000 מקרים מאומתים ו-60 מתים בלבד. זאת למרות שאוכלוסייתה עומדת על 70 מיליון בני אדם, ובירתה בנגקוק היא אחת הערים הגדולות והצפופות בעולם. לשם השוואה, בבריטניה שאוכלוסייתה עומדת על 68 מיליון בני אדם יש כעת 1.3 מיליון מקרים מאומתים ונרשמו עד כה 51 אלף מתים.

 

פטאיה שבדרום תאילנד פטאיה שבדרום תאילנד צילום: איי אף פי

 

 

"זה לא במקרה" אמר אדהאנום, שציין את מחויבותה של המדינה האסיאתית עוד מלפני 40 שנה להשקיע בתשתית בתחום הבריאות, ובמסגרת זאת הקימה רשת של יותר מממליון מתנדבים בתחום הבריאות בכפרים. כן ציין את הלקחים שהפיקה תאילנד מהתפרצות מחלת הסארס בשנת 2003. 

 

עוד אמר כי "תאילנד לומדת את לקחי ההווה ופועלת עם השלוחה של ארגון הבריאות כדי להבין איך לחזק עוד יותר את שירותי בריאות הציבור. אני קורא לכל המדינות ללכת בעקבות תאילנד. אף מדינה לא יכולה לומר שהיתה מוכנה דיה למגפה או שאין לה לקחים שעליה להפיק". 

 

אדהאנום אמר עוד כי המגפה שפכה אור על תוצאות "חוסר ההשקעה הכרונית" בבריאות הציבור בעולם והציתה משבר כלכלי שפוגע במיליארדים.

 

"לעשות את הדברים הבסיסיים" 

"הגיע הזמן לנרטיב חדש שרואה את הבריאות לא כהוצאה אלא כהשקעה שהיא הבסיס לכלכלה יצרנית, עמידה ויציבה", הוא אמר. כחלק מהגישה הזאת מקים הארגון את "מועצת כלכלת הבריאות לכל",  אמר אדהאנום, והיא תורכב מכלכלנים וממומחי בריאות. בראשה תעמוד מרינה מזוקטו, פרופסורית לכלכלת חדשנות באוניברסיטת לונדון. היא תערוך את פגישתה הראשונה באופן מקוון בשבועות הקרובים.

 

היו"ר שב על המסר לפיו ניתן להשתלט על המגפה גם ללא חיסון, וזאת בעזרת עמידה בתקנות הריחוק החברתי: "ראשית יש להכיר את המגפה ולעשות את הדברים הבסיסיים היטב. איתור, בידוד וטיפול בנדבקים. איתור ובידוד של מי שבא איתם במגע. ושנית, מעורבות ותמיכה בקהילות כדי לעזור להן להגן על עצמן ועל אחרים".

 

x