$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

טראמפ: "אין לדעת איזה ממשל יהיה בהמשך"

זמן קצר לאחר שהתברר שג'ו ביידן הגיע ל-306 אלקטורים, לאחר שג'ורג'יה הלכה לדמוקרטים לראשונה זה 28 שנה, התייחס טראמפ לתוצאות הבחירות במסיבת עיתונאים בנושא הקורונה שנערכה בבין הלבן. בינתיים, צוות המעבר של ביידן "שועט קדימה" למרות הקשיים שמערים הנשיא

ynet 23:5713.11.20
ב-2016 הוא הפסיד במספר הקולות הארצי, אך ניצח את הילרי קלינטון בקרב המכריע באמת – חבר האלקטורים – עם 306 מול 232 ליריבתו הדמוקרטית. ב-2020 הוא שוב הפסיד במניין הקולות הארצי, אך הפעם גם בקרב המכריע – ובאותם מספרים: 232 לטראמפ ו-306 אלקטורים לנשיא הנבחר ג'ו ביידן.

 

אלו ככל הנראה המספרים שבהם ינצח ג'ו ביידן את טראמפ בתום ההצבעה הסופית של חבר האלקטורים, כשזה יתאסף בעוד כחודש. כפי שקרה לפני ארבע שנים מספר אלקטורים "בוגדניים" עלולים לשנות במעט את המאזן הסופי – אך לא את התוצאה: ג'ו ביידן יושבע לנשיא ה-46 של ארה"ב ב-20 בינואר.

 

ביידן וטראמפ ביידן וטראמפ צילום: רויטרס, איי פי, שאטרסטוק

 

 

הפער המשמעותי הזה במספר האלקטורים מאפשר לביידן לבסס עוד יותר את ניצחונו, בצל הטענות חסרות הבסיס של טראמפ להונאות שאפשרו לדמוקרטים "לגנוב" ממנו את הניצחון. ב-2016, אגב, הוא כינה את ההישג שלו בחבר האלקטורים, 306 מול 232 לקלינטון, כ"ניצחון סוחף".  

 

על המספר הסופי הזה ניתן כעת לדווח משכמה כלי התקשורת אמריקאיים הכריזו על ביידן כמנצח בקרב על 16 האלקטורים של ג'ורג'יה, בעוד טראמפ הוכרז כמנצח בקרב על 15 האלקטורים של צפון קרוליינה. בשתי המדינות הקרב היה צמוד למדי, ועל כן ההכרזה על המנצח בהן ארכה זמן רב יותר. כעת כלי התקשורת הכריזו היכן ינצחו המועמדים בכל אחת מ-50 מדינות ארה"ב וכן במחוז קולומביה, שבו שוכנת הבירה.

 

הניצחון בג'ורג'יה, שבה לא ניצח אף מועמד דמוקרטי מאז ביל קלינטון ב-1992, מבסס עוד יותר את הישגו של ביידן. הרשויות בג'ורג'יה, יצוין, כבר הודיעו שבכוונתן לבצע ספירה חוזרת של כלל הקולות במדינה, כיוון שהניצחון של ביידן שם הוא בפער קטן ביותר. כיוון שמדובר ביותר מעשרת אלפים קולות, הסיכוי למהפך בזהות המנצח שם בתום הספירה החוזרת, שבדרך כלל מעבירה רק כמה מאות קולות לכאן או לכאן, הוא קלוש ביותר. הבוקר הוכרז ביידן כמנצח במדינה נוספת שנחשבת לרפובליקנית, אריזונה, שמחלקת 11 אלקטורים ובה לא ניצח אף מועמד דמוקרטי כבר 24 שנים.

 

שעה קלה לאחר ההכרזה על הניצחון של ביידן בג'ורג'יה וניצחונו בצפון קרוליינה, עלה טראמפ לבמה בבית הלבן כדי לדבר על מצבה של מגפת הקורונה המשתוללת בארה"ב. בנאומו, שהיה ההופעה הפומבית הראשונה שלו אחרי שבוע שלם, הנשיא היוצא פלט אמירה שממנה משתמע כי הוא מכיר באפשרות שלא יכהן כהונה נוספת. כאשר דיבר על התנגדותו לסגרים, הוא אמר שממשלו מתנגד לכך, והוסיף שהוא מקווה שגם ביידן לא יעשה זאת. הוא מיהר לומר: "מה שיקרה בעתיד, אף אחד לא יודע איזה ממשל זה יהיה. אני מנחש שנדע עם הזמן".

 

היום אמר אחד ממקורביו של טראמפ, הרלדו ריברה, כי הוא שוחח עם הנשיא היוצא בטלפון וכי מהשיחה הוא התרשם שטראמפ מתכון לפעול "לפי החוקה" – ולהיכנע רק כאשר כל "קול לגיטימי" ייספר. "הוא אמר לי שהוא ריאליסט, הוא אמר לי שהוא יעשה את דבר הנכון", אמר ריברה בראיון לרשת פוקס ניוז. "לא קיבלתי את הרושם שהוא זומם להפיל את הממשל הנבחר. הוא רוצה שהמאבק יהיה הוגן".

 

טראמפ טראמפ צילום: איי פי

 

 

טראמפ, נזכיר, מפזר מאז השבוע שעבר טענות לא מבוססות שלפיהן הבחירות "נגנבו" ממנו וניצחונו של ביידן הושג בדרכי מרמה. טראמפ ניצל – כפי שחזו רבים מראש – את העובדה שבמדינות רבות נספרו תחילה הפתקים מהקלפיות בליל הבחירות, שרוב הניגשים אליהן השנה היו רפובליקנים. רק אחר כך נספרו פתקים שנשלחו בדואר, שיטה שרוב המשתמשים בה השנה היו דמוקרטים - בעיקר בשל חששם של אלה מהקורונה והעובדה שטראמפ קרא לרפובליקנים להימנע ממנה בטענה שהקולות בדואר יזויפו.

 

בליל הבחירות, כשהנתונים הראו תחילה פער גדול אבל זמני ומתעתע לטובת טראמפ, הוא מיהר לצאת להכריז שניצח, אף שידע כי הפער יקוזז כשייספרו הקולות מהדואר. בכל מדינות ארה"ב מדווחים פקידי הבחירות, בכללם בכירים רפובליקנים, כי ההצבעה והספירה דווקא התנהלו היטב.

 

בלילה האחרון פקידים מקומיים מרחבי ארה"ב וכן פקידים בממשל הפדרלי פרסמו הצהרה משותפת שלפיה הבחירות לנשיאות השנה היו המאובטחות ביותר בהיסטוריה של המדינה. הם שללו במפורש טענות שהעלה טראמפ על כך שקולות של מצביעים הוסבו לכאורה ממנו לביידן, ואמרו כי "לא היו שום הוכחות" לכך שאחת ממערכות ההצבעה שובשה באופן כלשהו.

 

טראמפ אמנם מפזר האשמות חסרות בסיס ברחבי הטוויטר, אך עד כה לא נראה שהקרב המשפטי שבו הוא פתח נושא פירות. מוקדם יותר היום בית משפט במישיגן דחה עתירה שהגיש הקמפיין שלו לחסום את אשרור התוצאות בדטרויט. במקביל, עורכי הדין של הקמפיין הסירו עתירה אחרת שהגישו באריזונה, שבה הם דרשו לערוך בדיקה ידנית לכל הקולות במדינה. עורכי הדין הודו בדיון שנערך כי הפער המשמעותי שממנו נהנה שם ביידן על טראמפ, 10,988 קולות, מבטל כל אפשרות מעשית שבדיקה כזו תשנה את התוצאות.

בתרחיש קיצוני, יש לציין, טראמפ עדיין עשוי להישאר בבית הלבן לעוד ארבע שנים. בתרחיש הזה, שסיכוייו להתממש קלושים ביותר, על טראמפ להפוך לטובתו לפחות שלוש מדינות, ועד כה הוא לא הצליח לספק הוכחות להונאות באף מקום.

 

בארה"ב מציינים כמה תחנות בלוח השנה שיהיו מבחן ליכולת של טראמפ להמשיך להתעקש שהוא המנצח: ב-23 בנובמבר ייחתמו רשמית התוצאות במישיגן ופנסילבניה, שתי מדינות שבהן טראמפ מערער על הספירה, וכל מדינות ארה"ב אמורות לאשר ולמסור את תוצאותיהן עד 11 בדצמבר. ב-14 בדצמבר אמורים האלקטורים – נציגי המדינות הבוחרים רשמית את הנשיא – להתכנס במדינותיהם ולהצביע, והצבעתם חייבת להגיע לוושינגטון עד 23 בדצמבר. ב-3 בינואר יושבע הקונגרס החדש, וב-6 בינואר הוא אמור לאשר את תוצאות הצבעת האלקטורים. הנשיא החדש יושבע ב-20 בינואר.

 

במסגרת סירובו של טראמפ להכיר בהפסדו, הוא מערים קשיים רבים על צוות המעבר של ביידן, שנערך לכניסה לבית הלבן כאמור בעוד שבועות ספורים. היום אמרו מקורביו של ביידן כי הם ימשיכו בתהליך למרות הקשיים הללו. "אנחנו שועטים קדימה עם המעבר", אמרה ג'ן פסקי, יועצת בכירה של צוות המעבר של הנשיא הנבחר. היא הדגישה שביידן עדיין צריך "מידע בזמן אמת" מצד ממשל טראמפ, כדי שיוכל להתמודד בצורה יעילה יותר עם מגפת הקורונה המשתוללת ועם איומים ביטחוניים שונים.

 

פסקי קראה לבית הלבן לאפשר לביידן ולסגניתו קמלה האריס לקבל תדרוכים מודיעיניים על איומים מרחבי העולם, כפי שנעשה לכל נשיא נבחר בשנים עברו. "בכל יום שעובר, זה נהיה מטריד יותר שצוות הביטחון הלאומי שלנו, הנשיא הנבחר וסגנית הנשיא הנבחרת לא מקבלים גישה להערכות על האיומים האלה, לתדרוכים מודיעיניים ולמידע בזמן אמת על הסכנות הרובצות בעולם", הוסיפה פסקי. "אתם יודעים - אתם לא יודעים את מה שאתם לא יודעים".

x