$
קורונה

רוסיה: החיסון לקורונה ספוטניק V אפקטיבי ב-92%

יותר ממיליון חיוביים לקורונה עד כה באיטליה, בבריטניה מתו כ-50 אלף; האיחוד האירופי ירכוש 300 מיליון מנות חיסון של פייזר; ארה"ב: נשבר שיא נדבקים יומי נוסף - 134 אלף איש

כלכליסט ו-ynet 23:3811.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

23:00 - יותר ממיליון חיוביים לקורונה עד כה באיטליה, בבריטניה מתו כ-50 אלף

 

משרד הבריאות באיטליה מסר כי 32,961 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף קורונה ביממה האחרונה, ובכך מספר הנדבקים המאומתים מפרוץ המגפה חצה את רף המיליון. בנוסף, עוד 623 חולים נפטרו כך שמניין המתים מתקרב ל-43 אלף.

 

גם בבריטניה נמשך הזינוק בתחלואה - ביממה החולפת אובחנו בנגיף 22,950 בני אדם ועוד 595 נפטרו. עד כה מתו בממלכה יותר מ-50 אלף חולים.

 

12:50 - רוסיה: החיסון ספוטניק V אפקטיבי ב-92%

 

קרן ההון הממשלתית של רוסיה דיווחה כי החיסון הרוסי ספוטניק V אפקטיבי ב-92% בהגנה על אנשים מפני קורונה, כך לפי תוצאות ראשונות מהניסוי הקליני. ברוסיה מנסים להישאר במירוץ לפיתוח החיסון, זאת לאחר שביום שני דווח כי החיסון של פייזר וביונטק אפקטיבי ב-90%. ברוסיה כבר אישרו את השימוש בחיסון באוגוסט והפכו בכך למדינה הראשונה שעושה זאת. עם זאת, האישור ניתן לפני תחילת הניסוי הקליני הנרחב.

 

"בהתבסס על הנתונים יש לנו חיסון אפקטיבי ביותר", מסר מנהל קרן ההון קיריל דמיטרייב. קרן ההון מממנת את פיתוח החיסון ואת שיווקו ברחבי העולם. התוצאות שהתפרסמו מבוססות על נתונים שנאספו מ-16 אלף המשתתפים הראשונים שקיבלו את שתי הזריקות הנדרשות. אם כי ניתוח הנתונים נערך לאחר ש-20 משתתפים בניסוי נדבקו בקורונה והשוו את התגובה שלהם למשתתפים אחרים שקיבלו תרופת דמה. כך שמדובר בפחות אנשים מאשר בתוצאות של פייזר, שהתבססו על 94 משתתפים חולים. הניסוי הרוסי מתוכנן להימשך שישה חודשים נוספים. הניסוי המתקדם מתקיים ב-29 קליניקות ברחבי מוסקבה וישתתפו בו 40 אלף מתנדבים, כשרבע מהם יקבלו את התרופת דמה.

 

החיסון הרוסי החיסון הרוסי צילום: איי פי

 

12:35 - רוסיה: מספר שיא של 432 מתים ביממה

 

רוסיה דיווחה על מספר שיא של 432 מתים מקורונה ביום, כך שמספר המתים הכולל עומד כבר על 31,593. הרשויות דיווחו גם על 19,851 נדבקים חדשים בתוך 24 שעות, ביניהם 4,477 בבירה מוסקבה. מספר הנדבקים הכולל במדינה עומד כעת על 1,836,960. שיעור הנדבקים ברוסיה הוא החמישי הגבוה בעולם, אחרי ארה"ב, הודו, ברזיל וצרפת, כך לפי הנתונים שאספו באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

 

בצ'כיה דיווחו על 9,016 נדבקים חדשים, זאת לאחר שבשבוע שעבר דווח על 3,072 נדבקים. המדינה המונה 10.7 מיליון תושבים, סובלת בשבועות האחרונים משיעורי ההדבקה מהגבוהים באירופה. המספר הכולל של נדבקים עומד כעת על 429,880. משרד הבריאות בצ'כיה דיווח היום על 249 מתים ביומיים האחרונים. בסך הכל, 5,323 אנשים מתו בצ'כיה מקורונה.

 

באינדונזיה דיווחו על 3,770 נדבקים חדשים, כך שהמספר הכולל של נדבקים בקורונה עומד על 448,118, כך לפי כוח המשימה המיוחד שמונה במדינה להילחם בקורונה. מספר המתים עומד על 14,836 לאחר ש-75 אנשים נוספים מתו מסיבוכים של המחלה.

 

משרד הבריאות בפיליפינים דיווח על 1,672 נדבקים חדשים בקורונה ו-49 מתים. מספר הנדבקים הכולל עומד על מעל 400 אלף ומספר המתים על 7,710.

 

10:20 - מספר המתים מקורונה באירופה מאז תחילת המגפה - מעל 300 אלף

 

באירופה חצה מספר המתים מקורונה מאז תחילת המגפה את רף ה-300 אלף. בריטניה דיווחה אמש על מספר המתים הגבוה ביותר מקורונה בתחומיה מאז חודש מאי, 532, וצרפת דיווחה שלשום על מספר המתים היומי הגבוה ביותר שלה מאז תחילת הגל השני שם, 551.

 

איטליה, שבאביב האחרון הייתה הנפגעת האירופית הראשית מהמגפה ועיני כל העולם נישאו אליה בשעה שהתמודדה עם מאות מתים מדי יום, מתמודדת כעת שוב עם נתוני תמותה ותחלואה קשים: בשלושת השבועות האחרונים נרשמים בה יותר מ-320 מתים ביום. מספר הנדבקים החדשים שמתגלים מדי יום נע כעת סביב 30 אלף.

 

09:50 - הנהלת הית'רו: "אוקטובר הוא חודש השמיני ברציפות של דעיכה קטסטרופלית"

 

הנהלת שדה התעופה הית'רו בלונדון, אומרת כי החודש שעבר היה היה "החודש השמיני ברציפות של דעיכה קטסטרופלית", ומתחה ביקורת על "היעדר פעולה ממשלתית". כ -1.25 מיליון איש נסעו בשדה התעופה בלונדון באוקטובר לעומת 7.06 מיליון באוקטובר 2019. הקווים מצפון אמריקה נחתכו ב-95% לעומת אשתקד.

 

נמל התעופה הית'רו בקורונה נמל התעופה הית'רו בקורונה צילום: רויטרס

 

09:24 - האיחוד האירופי ירכוש 300 מיליון מנות חיסון של פייזר וביונטק

 

האיחוד האירופי צפוי לאשר היום חתימת חוזה לרכישת עד 300 מיליון מנות חיסון מפייזר וביונטק – יומיים לאחר הודעתן על תוצאות חיוביות ראשונות מהניסוי שלב 3 בחיסון. "מייד עם הפיכתו של החיסון לזמין, התוכנית שלנו היא להפיץ אותו במהירות לכל מקום באירופה", הודיעה נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין.

 

לדבריה, "מדובר בחוזה הרביעי שלנו עם חברות פארמה לרכישת חיסונים, ויהיו עוד בהמשך, מכיוון שאנחנו צריכים להחזיק בפורטפוליו חיסונים המבוסס על טכנולוגיות שונות. זה החיסון המבטיח ביותר עד כה. חיסון בטוח ויעיל הוא הסיכוי הטוב ביותר שלנו לגבור על הקורונה ולשוב לחיים נורמליים".

 

אורסולה וון דר ליין אורסולה וון דר ליין צילום: רויטרס

 

 

09:15 - יפן: גורמים רשמיים מזהירים מגל שלישי של קורונה

 

גורמים רשמיים ביפן מזהירים מגל שלישי קרוב של קורונה, על רקע עלייה במספר הנדבקים. בעוד ראש ממשלת יפן, יושיהידה סוגה, הבטיח שיהיו מספיק חיסונים כדי לכסות את כל האוכלוסייה ביפן, מספר המקרים היומיים המשיך לעלות לאחר מספר שבועות של יציבות.

 

יפן דיווחה אתמול על 1,284 נדבקים חדשים בקורונה. עד כה אובחנו בנגיף יותר מ-111 אלף תושבים מפרוץ המגפה, ומספר המתים עומד על -1,860.

 

 

ראש ממשלת יפן, יושיהידה סוגה ראש ממשלת יפן, יושיהידה סוגה צילום: בלומברג

 

8:00 - ארה"ב: 1,450 חולי קורונה מתו ביממה, שיא חדש של נדבקים

 

בארה"ב התגלו ביממה האחרונה יותר מ-134,000 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה. מדובר בשיא יומי חדש בארה"ב, אחרי שבשבוע האחרון התגלו בה בממוצע כ-120,000 נדבקים בכל יממה. מניין המתים מזנק גם כן, וב-24 שעות מתו בה 1,450 חולי קורונה. מדובר בפעם הראשונה מאז אמצע אוגוסט שהנתון היומי העגום הזה עומד על יותר מ-1,400. מספר האשפוזים מטפס אף הוא, והגיע הלילה לשיא חדש של 61,471 חולים שמאושפזים בבת אחת בבתי החולים ברחבי ארה"ב.

 

מדינת האיים הקטנה ונואטו דיווחה על מקרה ראשון של קורונה

 

מדינת האיים הקטנטנה ונואטו, בדרום-מערב האוקיינוס השקט, דיווחה על נשא קורונה ראשון שהתגלה בשטחה - כעשרה חודשים לאחר פרוץ המגפה. הרשויות שם מסרו כי החולה הוא צעיר בן 23 שחזר לפני שבוע מארה"ב. הוא לא סובל מתסמינים כלשהם. הרשויות הוסיפו כי כל מי שהיה איתו בטיסה ייכנס לבידוד וכי הן יפעלו לאתר את כל מי שהיה עמו במגע קרוב. עם זאת, הן לא מתכוונות להטיל הגבלות מחמירות על האוכלוסייה במדינת האיים, שמונה כ-300,000 איש. ונואטו היא אחת מכמה מדינות בודדות שעד כה הצליחו להימנע מהתפרצות של הנגיף.

 

 

ונואטו. הקורונה הגיעה גם לשם ונואטו. הקורונה הגיעה גם לשם צילום: שאטרסטוק

 

סגרים באיראן ובלבנון

 

איראן הטילה סגר לילי על העסקים בבירה טהרן ובערים אחרות, בניסיון להאט את התפשטות נגיף הקורונה. מסעדות ועסקים לא חיוניים בטהרן וב-30 ערים נוספות הונחו להיסגר בשעה שש בערב למשך חודש, במטרה למנוע עומס בבתי החולים ולהאט את קצב ההדבקה. באיראן מתו עד כה מעל 39 אלף בני אדם בקורונה - המספר הגבוה ביותר במזרח התיכון.

 

 

לוויה בטהרן לוויה בטהרן צילום: איי פי

 

 

גם לבנון הטילה סגר. ראש הממשלה הזמני חסאן דיאב הודיע היום על סגר שיחל ביום שבת ויימשך עד סוף החודש. בלבנון נשברו שיאי תחלואה יומיים בשבועות האחרונים, שמקשים על מערכות הבריאות במדינה; מחלקות טיפול נמרץ כמעט בתפוסה ולא יכולות לקבל חולים נוספים. לפי ארגון הבריאות העולמי, 1,527 עובדי בריאות אובחנו כחיוביים לנגיף מאז הדיווח על המקרה הראשון בסוף פברואר.

 

ארה"ב: 15 אלף חורפנים מתו מקורונה

 

יותר מ-15 אלף חורפנים מתו בארה"ב מקורונה מאז אוגוסט. הרשויות מחזיקות בבידוד תריסר חוות בעודן חוקרות את המקרים - כך מסר משרד החקלאות במדינה.

 

חורפנים בדנמרק חורפנים בדנמרק צילום: גטי

 

 

אתמול דווח כי ממשלת דנמרק החליטה לחזור בה ברגע האחרון וביטלה את הניסיון להעביר חקיקת חירום המאפשרת להשמיד את כל אוכלוסיית החורפנים (מינק) במדינה. כזכור, ביום רביעי שעבר אמרב ראש ממשלת דנמרק מט פרדריקסן כי 16 מיליון חורפנים יושמדו בשל החשש שמוטציה שעבר נגיף הקורונה בחורפנים והתפשטה לבני אדם עלולה לסכן את החיסון העתידי לנגיף.

 

דנמרק, יצרנית פרוות המינק הגדולה בעולם, ביקשה להעביר חקיקת חירום שתאפשר לה להשמיד את כל החורפנים בשל חשש שמוטציה שעבר הנגיף בחורפנים והתפשטה לבני אדם עלולה לסכן את החיסונים העתידיים לקורונה. בעקבות התנגדות למהלך וחילוקי דעות סביב הסכנות שמגלמת המוטציה, החליטה הממשלה בקופנהגן לחזור בה.

 

סין: 17 נדבקים חדשים בקורונה

 

רשויות הבריאות בסין דיווחו על 17 מקרים נוספים של קורונה שהתגלו אתמול, ה-10 בנובמבר. מדובר בירידה לעומת 22 המקרים שעליהם דווח יום קודם לכן. נציבות הבריאות הלאומית בסין מסרה כי אחד הנדבקים, באנהוי (Anhui), נדבק ביבשה - מקרה ראשון מסוגו בפרובינציה שבמזרח סין מאז ה-27 בפברואר. 16 הנדבקים האחרים הגיעו לסין ממדינות אחרות.

x