$
חברה וסביבה

מילון קולינס הכתיר את "סגר" למילת השנה: "מגלמת חוויה משותפת למיליארדי אנשים"

המילונאים תיעדו מעל 250 אלף שימושים במילה "סגר" ב-2020 מאז התפרצות הקורונה, עלייה מ-4,000 בלבד ב-2019; מילים נוספות שהיו בשימוש רב השנה הן חל"ת, עובדים חיוניים, בידוד וריחוק חברתי, וכן...קורונה

שירות כלכליסט 13:1310.11.20

מילון קולינס הכתיר את "סגר" למילת השנה שלו ל-2020, בעקבות עלייה חדה בשימוש במילה מאז התפרצות הקורונה.

 

המילה "מגלמת את החוויה המשותפת של מיליארדי אנשים", כתבו במילון. יתרה מכך, המילונאים תיעדו מעל 250 אלף שימושים במילה "סגר" במהלך השנה, עלייה מ-4,000 בלבד בשנה שעברה.

 

 

בקולינס חשפו רשימה של 10 מילים ומונחים המייצגים את השנה, רובם כצפוי מעולמות הקורונה, ביניהם גם חל"ת, עובדים חיוניים, בידוד וריחוק חברתי, וכן קורונה.

 

שאר המילים ברשימה מייצגות אירועים נוספים שעלו השנה לכותרות, כמו BLM (ראשי התיבות של Black Lives Matter - תנועת המחאה נגד הפעלת הכוח המוגזמת של שוטרים כנגד שחורים בארה"ב) ו-"מגזיט" (Megxit) המונח ששימש לתיאור עזיבת הנסיך הארי ואשתו מייגן מרקל את משפחת המלוכה הבריטית.

סגר באתונה, יוון סגר באתונה, יוון צילום: איי פי

 

לפי המילון, סגר מוגדר כ"הטלת מגבלות חמורות על התנועה, מפגשים חברתיים וגישה למרחבים הציבוריים". סגר הפך למילה שגורה לאחר שממשלות ברחבי העולם השתמשו בו כתגובה להתפשטות הקורונה.

 

"השפה משקפת את העולם מסביבנו, ו-2020 נשלטה על ידי המגפה העולמית", הסבירה הלן ניוסטד יועצת שפה בקולינס. "הסגר השפיע על האופן בו אנחנו עובדים, לומדים, קונים ומתחברים. מדינות רבות כבר נכנסו לסגר שני, כך שזו לא מילה שיש לחגוג, אלא זו מילה שמסכמת במידה מסוימת את השנה עבור מרבית העולם".

 

בשנה שעברה בחרו בקולינס ב"שביתת אקלים" כמילת השנה, על רקע המאמצים של פעילים סביבתיים כמו גרטה טונברג. ב-2017, השנה הראשונה בכהונתו של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב המילה שנבחרה הייתה "פייק ניוז".

x