$
קורונה

דיווח שוטף

הקורונה בארה"ב: נחצה רף 10 מיליון נשאי הקורונה מפרוץ המגפה

עד כה מתו מהמחלוה בארה"ב כ-237 אלף בני אדם; נשיא ארה"ב הנבחר ביידן: "חורף שחור לפנינו, החיסון לא יהיה זמין בחודשים הקרובים"

כלכליסט ו-ynet 21:3409.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:30 - הקורונה בארה"ב: נחצה רף 10 מיליון נשאי הקורונה מפרוץ המגפה

 

יותר מ-10 מיליון חולי קורונה אובחנו בארה"ב מפרוץ המגפה במדינה לפני כתשעה חודשים וכ-237 אלף אמריקנים מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. כך עולה מנתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. בשבועיים האחרונים עומד ממוצע המאומתים החדשים ליום על 109 אלף בני אדם - עלייה של כ-60%. ב-48 מ-50 המדינות ישנה עלייה במגמת התחלואה. בארצות הברית התגלו כחמישית מכלל חולי הקורונה ברחבי העולם.

 

19:00 - ביידן: "חורף שחור לפנינו, החיסון לא יהיה זמין בחודשים הקרובים"

 

הנשיא הנבחר של ארה"ב ג'ו ביידן מינה מומחים לצוות המיוחד של הממשל הנכנס למאבק בנגיף הקורונה. המומחים מונו לוועדה המייעצת יומיים בלבד אחרי ההכרזה על ניצחונו של ביידן בבחירות, מה שמלמד על כוונתו לשים את משבר הקורונה בראש סדר העדיפויות כבר מהיום הראשון בבית הלבן. "המאבק בקורונה הוא אחד הקרבות החשובים ביותר שיהיו לממשל שלי, ואני אקבל עדכונים ממדענים ומומחים", מסר ביידן. אחר הצהריים קיבלו ביידן וסגניתו קמלה האריס תדריך ראשון מהוועדה המייעצת. ביידן יושבע לתפקיד ב-20 בינואר 2021.

 

אחרי התדריך מהוועדה נשא ביידן נאום לאומה האמריקאית. שעות אחרי שחברת התרופות האמריקאית "פייזר" הודיעה על פריצת דרך בחיסון לקורונה, אמר ביידן שלמרות האופטימיות התקופה הקרובה תמשיך להיות קשה. "חורף שחור לפנינו, החיסון לא יהיה זמין בחודשים הקרובים", אמר ביידן לאמריקאים. הוא קרא לאמריקאים להקפיד על הכללים ולהמשיך לעטות מסכות ולשמור מרחק. "אפשר להציל רבבות. אולי את הילדים של המורה או את הילדים שלכם. עשו את זה עבורכם, עבור שכנכם", אמר הנשיא הנבחר.

 

ביידן בליל הזכייה בבחירות ביידן בליל הזכייה בבחירות צילום: אי אף פי

 

 

צוות המעבר של ביידן הודיע שלוועדה המייעצת לנשיא יהיו שלושה ראשים: דייויד קסלר, אפידמיולוג ולשעבר נציב מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA), ויווק מרת'י, שהיה בתפקיד המנתח הכללי של ארה"ב ומרסלה נונייז-סמית, פרופסור לבריאות הציבור מאוניברסיטת ייל. בנוסף לשלושת ראשי הוועדה יהיו לה גם עשרה חברים, מאימונולוגים ואפידמיולוגים ועד למומחים ובכירים במערכת הבריאות. אחד מחברי הוועדה הוא ד"ר ריק ברייט, שמונה למנהל הרשות האמריקאית למחקר ופיתוח ביו-רפואי מתקדם (BARDA) בחודש מאי 2016 - חצי שנה לפני ניצחון טראמפ בבחירות. בשנה האחרונה המשרד הפדרלי של ברייט היה מעורב בפיתוח החיסון לקורונה.

 

הנשיא הנבחר ביידן התייחס להודעת "פייזר" ואמר כי אמנם "מדובר בחדשות נהדרות, אבל ייקח עוד חודשים רבים עד שיהיה חיסון רחב היקף". ביידן הוסיף: "האמריקאים יצטרכו להסתמך על עטיית מסכות, שמירת מרחק, מעקב אחר שרשראות ההדבקה, שטיפת ידיים וצעדים אחרים שישמרו על בריאותם בשנה הבאה. החדשות של היום נהדרות, אבל לא משנות את העובדה הזאת". "אני מברך את הנשים המבריקות והגברים המבריקים שעזרו לפתח את פריצת הדרך הזאת ולתת לנו כזאת תקווה. במקביל, חשוב להבין שסוף המאבק בקורונה נמצא במרחק של חודשים", הבהיר הנשיא ה-46 של ארה"ב.

 

ביידן הערב ביידן הערב צילום: איי פי

 

 

עוד אמר ביידן: "אעשה כל מאמץ על מנת לחסל את המגפה הזו מיד לאחר שאושבע לנשיא בינואר. המשבר הזה משפיע על כולם והגיע הזמן שהטיפול בו יגיע מההנהגה של המדינה שלנו". עוד אמר ביידן כי "הנשק היעיל ביותר נגד הקורונה - מסכה. רק תשימו מסכה. זה יציל את החיים שלכם, של החברים שלכם ושל הילדים שלכם - שימו מסכה". 

 

הקורונה באיטליה: יותר מ-25 אלף אובחנו ביממה האחרונה, 356 מתו

 

משרד הבריאות באיטליה עדכן כי ביממה האחרונה נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה 25,271 בני אדם ו-356 מהחולים הפעילים בארץ המגף מתו. מדובר בירידה בנתוני התחלואה בהשוואה ליממה הקודמת, עלייה קלה נרשמה בנתוני התמותה. מפרוץ המגפה אובחנו באיטליה יותר מ-960 אלף חולי קורונה, מתוכם מתו 41,750 נשאים.

 

אוקראינה: הנשיא זלנסקי נמצא חיובי לקורונה

 

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי נמצא חיובי לקורונה. כך נמסר מלשכתו. "הנשיא מרגיש טוב וימשיך למלא את תפקידו, תוך כדי שישהה בבידוד", נכתב בהודעה.

 

 

נשיא אוקראינה זלנסקי נשיא אוקראינה זלנסקי צילום: אי פי איי

 

 

14:50 - הונגריה הכריזה על הגבלות חדשות

 

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן הכריז על שורה של הגבלות חדשות, על רקע ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה. אורבן ניסה עד כה להימנע מהגבלות מחמירות מדי, אך העלייה החדה במספר הנדבקים חייבה אותו לפעול. לפי ההגבלות החדשות שפורסמו היום, מסעדות וברים יסגרו, ויוטל עוצר מהשעה שמונה בערב ועד חמש בבוקר. בתיכונים ובאוניברסיטאות יעברו ללמידה מקוונת, ואסורה התקהלות של מעל עשרה אנשים. כמו כן, אירועי ספורט יתקיימו ללא קהל - אורבן ספג ביקורת קשה על כך שאפשר למשחקי כדורגל להתקיים מול אצטדיונים מלאים.

 

ההגבלות יהיו בתוקף למשך 30 ימים,ויעלו מחר לאישור הפרלמנט. הן ייכנסו לתוקף החל מיום רביעי.

 

בגל הראשון מצבה של הונגריה נחשב בין הטובים באירופה והיא דיווחה על סביבות 100 מקרים בלבד ביום, אולם המצב הדרדר מאז. ביום שני דווח על נדבקים חדשים, ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על מעל 30%. החשש הוא שמערכת הבריאות המקרטעת במדינה תגיע לתפוסה מלאה בקרוב.

 

ויקטור אורבן ויקטור אורבן צילום: רויטרס

 

 

14:45 - תוצאות מצוינות לפייזר בניסוי בחיסון לקורונה: "רמת האפקטיביות - 90%"

 

ענקית התרופות פייזר וחברת ביונטק הגרמנית הודיעו כי החיסון שהן מפתחות לקורונה השיג רמת אפקטיביות של 90% במניעת הידבקות בקרב נסיינים שאין עדות שנדבקו קודם לכן. יו"ר ומנכ"ל פייזר, אלברט בורלה שיבח את ההתפתחות והגדיר אותה כ"יום נפלא למדע ולאנושות". ההודעה שלחה את השווקים בעולם לעליות חדות.

 

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: רויטרס

 

 

 13:44 - שר הבריאות הגרמני: מערכת הבריאות במדינה עלולה לקרוס בקרוב

 

שר הבריאות הגרמני ג'נס ספאן הזהיר שוב כי מערכת הבריאות במדינה עלולה לקרוס בקרוב מעומס מקרי הקורונה. בקצב הנוכחי של 20 אלף נדבקים חדשים ביום, כשבסביבות 2% מהם מתאשפזים במחלקות טיפול נמרץ, והאשפוז הממוצע אורך 15 יום, לא יעבור הרבה זמן עד שכל 6,000 המיטות במחלקות הטיפול הנמרץ יאויישו. בריאיון ליומון בילד הסביר שפאהן כי מערכת הבריאות יכולה להתמודד עם הנתונים הללו, אך כל דבר מעבר לכך היא בעייתי.

 

שר הבריאות של גרמניה, ג'נס ספאן שר הבריאות של גרמניה, ג'נס ספאן צילום: AFP

 

בשבוע שעבר הטילה הממשלה בגרמניה סגר "קל" על המדינה, כך שעוד מוקדם מדי לקבוע האם חלה האטה בתחלואה. שפאהן הוסיף כי בסביבות 40% מהגרמנים נחשבים בקבוצות סיכון, שכן אוכלוסיית גרמניה נחשבת לשנייה המבוגרת בעולם,אחרי יפן – עם 23 מיליון תושבים מעל גיל 60. שפאהן התייחס גם לחיסון פוטנציאלי ואמר כי להערכתו הוא יהיה זמין לכל המוקדם בתחילת השנה הבאה, ויעברו חודשים עד שכל האוכלוסיה תתחסן. על אף העלייה בתחלואה מתגברות ברחבי גרמניה גם ההפגנות נגד ההגבלות. בסוף השבוע הפגנה בלייפציג שבה השתתפו 20 אלף אנשים הפכה אלימה.

 

13:30 - בריטניה: מייסד WPP מזהיר כי יקח 10-5 שנים להחלמת המשק ממשבר הקורונה

 

אחד מאנשי העסקים המשפיעים ביותר בבריטניה, סר מרטין סורל, אומר כי יקח לכלכלה הבריטית 5 עד 10 שנים להחלים ממשבר הקורונה. סורל הוא מייסד WPP, סוכנות הפרסום הגדולה בעולם, ולשעבר מנכ"לה. בריטניה רשמה את מספר המתים הגבוה ביותר באירופה ואת ההתכווצות הכלכלית העמוקה ביותר מכל מדינות ה- G7 עקב המשבר. היא אמורה לעזוב את האיחוד האירופי ב-31 בדצמבר.

 

 

סר מרטין סורל סר מרטין סורל צילום: ויקיפדיה

 

13:20 - הונגריה: שורה של הגבלות חדשות

 

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, הכריז על שורה של הגבלות חדשות, על רקע ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה. אורבן ניסה עד כה להימנע מהגבלות מחמירות מדי, אך העלייה החדה במספר הנדבקים חייבה אותו לפעול. לפי ההגבלות החדשות שפורסמו היום, מסעדות וברים יסגרו, ויוטל עוצר מהשעה שמונה בערב ועד חמש בבוקר. בתיכונים ובאוניברסיטאות יעברו ללמידה מקוונת, ואסורה התקהלות של מעל עשרה אנשים. כמו כן, אירועי ספורט יתקיימו ללא קהל. אורבן ספג ביקורת קשה על כך שאפשר למשחקי כדורגל להתקיים מול אצטדיונים מלאים.

 

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן צילום: רויטרס

  

ההגבלות יהיו בתוקף למשך 30 ימים,ויעלו מחר לאישור הפרלמנט. הן יכנסו לתוקף החל מיום רביעי. בגל הראשון מצבה של הונגריה נחשב בין הטובים באירופה והיא דיווחה על סביבות 100 מקרים בלבד ביום, אולם המצב הדרדר מאז. ביום שני דווח על נדבקים חדשים, ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על מעל 30%. החשש הוא שמערכת הבריאות המקרטעת במדינה תגיע לתפוסה מלאה בקרוב.

 

 

11:00 - סידני מקצצת בזיקוקים בסילבסטר, מקומות הצפייה הטובים יישמרו לעובדי הבריאות

 

תצוגת זיקוקי הדינור המסורתית בערב הסילבסטר מעל נמל סידני תתקיים השנה, אך היא תתקצר ותימשך כמה דקות בלבד, זאת בעוד שבדרך כלל נמשכת 12 דקות. בשל מגבלות הקורונה הכניסה לאזור תותר רק למי שיש הזמנה למסעדה, בית קפה או מלון. יתרה מכך, המקומות הטובים ביותר לצפייה בזיקוקים ישמרו השנה לעובדי מערכת הבריאות שמטפלים בחולי קורונה וללוחמי אש.

 

באוסטרליה אמנם דיווחו בשבועות האחרונים על מספר חד ספרתי בלבד של נדבקים חדשים בכל יום, אך מושלת ניו סאות' ווילס שבו נמצאת סידני הודיעה כי יגבילו את מספר האנשים המתקהלים באזורים שלרוב מושכים אלפי מבקרים לכבוד האירוע. "חגיגות השנה החדשה ייצגו תקווה ואופטימיות לשנה הבאה", אמרה המושלת גלדיס בריקליאן. "אלא אם יש לכם הזמנה למסעדה או לבית קפה, אל תגיעו למקום". באוסטרליה דיווחו עד כה על מעל 27,600 נדבקים ו-907 מתים, נתונים טובים יחסית למרבית שאר המדינות בעולם.

 

 

החגיגות בסידני בשנה שעברה החגיגות בסידני בשנה שעברה צילום: גטי אימג'ס

 

10:35 - צרפת: הפעילות הכלכלית התכווצה ב-12% בסגר השני, לעומת 31% באפריל

 

הפעילות הכלכלית בצרפת נמוכה מתחילת החודש ב-12% מהממוצע, בעקבות הסגר השני שהוטל במדינה. כך לפי נתונים של הבנק המרכזי בצרפת.

 

הסגר הוטל ב-30 באוקטובר, והוא כלל צעדים מרוככים יחסית לסגר הראשון, כדי שלא לפגוע יתר על המדינה בכלכלה.

 

הבנק המרכזי מסר כי הירידה בשיעור של 12% היתה צפויה, והיא נמוכה בהרבה מהצניחה בשיעור של 31% שנרשמה באפריל, בסגר הראשון. באוקטובר, הפעילות הכלכלית היתה נמוכה ב-4% בהשוואה לחודש "רגיל", לפני פרוץ המגיפה.

 

כעת, הבנק צופה כי הצמיחה ב-2020 תהיה מינוס 9%-10%, לעומת תחזית להתכווצות של 9% לפני הסגר השני.

 

 

 

סגר בפריז סגר בפריז צילום: אם סי טי

 

 

10:20 - רוסיה: כ-22 אלף נדבקים חדשים בקורונה ביממה האחרונה

 

רוסיה דיווחה על שיא של 21,798 נדבקים חדשים בקורונה, 6,897 מהם בבירה מוסקבה. בסה"כ יש ברוסיה 1.8 מיליון מאובחנים בקורונה. ביממה האחרונה מתו 256 בני אדם מהנגיף, והעלות את מספר המתים הכולל ל-30,793.

 

09:06 - ביידן יכנס מחר את כוח המשימה שהקים לטיפול במגפת הקורונה

 

נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, יכנס מחר (ג') כוח משימה לטיפול במגפת הקורונה. אתמול בלילה, ביידן וסגניתו קמלה האריס פרסמו את לוח הזמנים הציבורי הראשון שלהם כ"נשיא נבחר "ו"סגן נשיא נבחר".

 

ביידן אמור להיפגש עם מועצה מייעצת בת 12 חברים בהנהגתו של ויווק מורת׳י (Vivek Murthy), לשעבר הרופא הראשי בממשל אובמה, ומנהל מינהל המזון והתרופות לשעבר דייוויד קסלר (David Kessle) כדי לבדוק כיצד ניתן לטפל במגפה שביאה עד כה למותם של יותר מ-237 אלף אמריקאים.

 

 

ג'ו ביידן ג'ו ביידן צילום: רויטרס

 

09:00 - צ'כיה: 3,608 נדבקים חדשים בקורונה

 

צ'כיה דיווחה על 3,608 נדבקים חדשים בקורונה - השיעור היומי הנמוך ביותר במדינה זה ארבעה שבועות, כך עולה מנתוני משרד הבריאות בפראג. 177 חולים מתו ביממה האחרונה מהנגיף. המספר הכולל של המאובחנים במדינה עומד על כ-415 אלף בני אדם במדינה עם 10.7 מיליון תושבים. עד כה מתו מקורונה בצ'כיה 4,858 בני אדם.

 

 

פראג. הפגנה נגד הגבלות ה קורונה פראג. הפגנה נגד הגבלות ה קורונה צילום: גטי אימג'ס

 

08:30 - מספר הנדבקים בקורונה בעולם חצה את רף 50 מיליון

 

מספר הנדבקים המאומתים בנגיף הקורונה בעולם חצה את רף 50 מיליון. כך עולה מנתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, המנטרת את נתוני המגפה ברחבי העולם. לפי הנתונים, במקום הראשון במספר הנדבקים עומדת ארה"ב, בעוד הודו וברזיל מאחוריה. צרפת במקום הרביעי במספר הנדבקים המאומתים במדינות העולם ובמקום החמישי ניצבת רוסיה.

 

 

בדיקת קורונה באנטוורפן ,בלגיה בדיקת קורונה באנטוורפן ,בלגיה צילום: איי פי

 

07:45 - מקסיקו: יותר מ-95 אלף מתו מקורונה מפרוץ המגפה

 

משרד הבריאות של מקסיקו מסר כי ביממה האחרונה מתו עוד 219 חולי קורונה, מה שמביא את מספר המתים מהנגיף במדינה ל-95,027. לצד זאת, אובחנו ביממה האחרונה 5,887 נדבקים חדשים בנגיף - ומספר הנדבקים מפרוץ המגפה במקסיקו עומד על 967,825. גורמי הבריאות המקסיקנים מעריכים כי המספרים גבוהים הרבה יותר מאלו שמדווחים.

 

07:00 - סין: 33 מקרים חדשים של חולים בקורונה

 

סין דיווחה על 33 מקרים חדשים אתמול של מאובחנים בקורונה, לעומת 28 מקרים יום קודם לכן. נציבות הבריאות הלאומית מסרה כי 32 מהמקרים יובאו ע"י אנשים שחזרו לסין מחו"ל. המספר הכולל של נדבקים בקורונה במדינה עומד כעת על 86,245, בעוד שמספר המתים מהנגיף עומד על 4,634.

 

 

בית ספר בסין בימי הקורונה בית ספר בסין בימי הקורונה צילום: גטי אימג'ס

 

x