$
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

תנופת בנייה בדובאי: 315 פרויקטי נדל"ן בשלבי פיתוח והקמה

איחוד האמירויות השיקה חבילת הקלות חדשה במטרה לתמוך בהקמת עסקים ובעידוד השקעות זרות; השפעה שולית של קורונה על רמות הצריכה באמירויות; מה ייעשה באתר אקספו 2020 לאחר סיומו? ועוד

דורון פסקין 13:2508.11.20

מעכשיו עוד יותר קל לעשות עסקים באבו דאבי

 

איחוד האמירויות השיקה חבילת הקלות חדשה במטרה לתמוך בהקמת עסקים ובעידוד השקעות זרות. משרד הכלכלה באבו דאבי הודיע על השקת חבילת שירותים עסקיים משולבים בפלטפורמת "באשר" Basher, הכוללת 14 סוגי שירותים המסופקים על ידי 18 סוכנויות ממשלתיות פדרליות ומקומיות בשותפות עם המגזר הפרטי.

 

פלטפורמת באשר מאפשרת למשקיעים להקים ולנהל עסקים באיחוד האמירויות באופן אלקטרוני תוך דקות ספורות, ומכל מקום בעולם. זוהי פלטפורמה חכמה המאגדת בתוכה את הרשויות העוסקות ברישוי פעילויות כלכליות במדינה. הפלטפורמה החלה לפעול ניסיונית באבו דאבי מתוך מטרה להרחיבה לשאר האמירויות.

 

 

 

במקביל, ועדת ההשקעות הזרות במשרד הכלכלה המליצה לעדכן את הצעדים הדרושים לרישום חברות בהשקעה זרה ישירה וזאת במטרה להאיץ את הליכי הרישום שלהן. הוועדה הנחתה לפעול בתיאום עם הרשויות הפדרליות הרלוונטיות כמו הבנק המרכזי, משרדי משאבי אנוש, פיננסים, תעשייה וטכנולוגיות מתקדמות והמחלקות לפיתוח כלכלי מקומי.

 

השפעה שולית של קורונה על רמות הצריכה באמירויות

 

קרן המטבע הבינלאומית מסרה כי השפעת מגפת הקורונה על דפוסי הצריכה באיחוד האמירויות היא קלה מאד. מהקרן נמסר כי ההוצאה הממוצעת של צרכנים באמירויות על רכישת מזון עלתה בשלושת החודשים שלאחר פרוץ המגפה ב-0.05%. עלייה בהוצאות של 0.02% נרשמה במסעדות ובבתי מלון. לעומת זאת, ההוצאה על הלבשה ירדה ב 0.12%, דיור ב- 0.02% ופנאי ב-0.18%.

 

 

קניון בדובאי קניון בדובאי צילום: שאטרסטוק

 

לפי קרן המטבע, ההוצאה הממוצעת על מוצרים אחרים פחתה לאחר פרוץ המגיפה ב-0.01% בלבד, והממוצע הכללי ירד ב-0.08%.

 

תנופת בנייה: 315 פרויקטי נדל"ן בדובאי בשלבי פיתוח

 

המספר המצטבר של פרויקטי בנייה שנמצאים בשלב הפיתוח וההשלמה באמירות דובאי מגיע ל -315 פרויקטים, בשווי של קרוב ל-113 מיליארד דולר. הפרויקטים נמצאים בשלבים שונים בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו על ידי היזמים. במהלך השנה הנוכחית רשמה מחלקת הקרקעות בדובאי ששה פרויקטים חדשים, הנמצאים כעת בבנייה, בשווי העולה על 270 מיליון דולר במגוון של תחומים כגון מגורים, מסחר, תיירות ועוד.

 

 

בנייה בדובאי בנייה בדובאי צילום: arabianbusiness

 

מספר פרויקטי הנדל"ן שהושלמו מתחילת השנה הגיע ל -29 באזורים שונים באמירות, עם שווי כולל של יותר מ -2 מיליארד דולר. הצפי הוא כי ברבעון האחרון של השנה יירשם גידול במספר הפרויקטים, בזכות ההתאוששות ההדרגתית של המשק וחזרת החיים לשגרה.

 

מה ייעשה באתר אקספו 2020 לאחר סיומו?

 

אתר אקספו 2020 בדובאי יוסב לעיר חכמה, בה ניתן יהיה לבדוק את טכנולוגיות חדישות וזאת לאחר סיום היריד העולמי בשנת 2022. שם האתר ישונה ל"מחוז 2020" ואולם האירועים הענקי  בזמן התערוכה יהפוך לפרויקט קבוע ועתידני בתחום המגורים, התרבות, העסקים והטכנולוגיה.

 

 

ביתן איחוד האמירויות באקספו 2020, דובאי ביתן איחוד האמירויות באקספו 2020, דובאי צילום: expo2020dubai

 

תוכנית המתאר לפיתוחו מחדש של האתר המשתרע על שטח של 438 דונם, מעוצבת בימים אלה על ידי בכירי אקספו בשותפות עם סימנס, חברת הטכנולוגיה הגרמנית. הטרנספורמציה של האתר תחל ברגע שהיריד בן ששת החודשים יסתיים באפריל 2022. סימנס כבר הודיעה כי תקים מטה לוגיסטי עולמי ב"מחוז 2020" שבדרום דובאי כדי לסייע לפעילות שדות התעופה, המטענים והנמלים של האמירות.

 

שוק השליחויות באמירויות יותר הזדמנויות עסקיות חדשות

 

חברות שליחויות הפועלות באיחוד האמירויות אופטימיות למרות התקופה המאתגרת והן צופות כי הענף ימשיך לשגשג בזכות תנופת הסחר האלקטרוני באזור. השחקנים המובילים בשוק מדגישים שהקניות המקוונות לא רק מייצרות ביקוש לשירותי שליחויות, אלא גם יוצרות הזדמנויות עסקיות ואף מחזקות את הפעילות עבור חברות שליחויות קיימות.

 

 

 רכב של DHL באיחוד האמירויות רכב של DHL באיחוד האמירויות צילום: DHLUAE

 

מנתוני סקר שפורסמו לאחרונה עולה כי שוק השליחויות, האקספרס והחבילות (CEP) באיחוד האמירויות צפוי לרשום קצב צמיחה שנתי של 7.5% בשנים 2025-2020. 

 

DHL למשל רואה באיחוד האמירויות אחד משוקי המפתח שלה באזור ולכן היא צפויה להמשיך להשקיע במדינה. אחת מההשקעות הקרובות של DHL היא מתקן חדש בהשקעה של 40 מיליון יורו באבו דאבי, המתוכנן להתחיל לפעול ב-2022.

 

הכותב הוא מנכ"ל חברת www.concordmena.com

x