$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

ג'ו ביידן ניצח את טראמפ - ונבחר לנשיא ה-46 של ארה"ב

קמלה האריס תהיה האשה הראשונה בתפקיד סגנית הנשיא; ביידן צייץ: "אהיה הנשיא של כל האמריקאים, גם אלה שלא בחרו בי"; טראמפ מסרב להודות בהפסד: "הבחירות רחוקות מלהיגמר"

כלכליסט 18:2807.11.20

היסטוריה בארה"ב - ג'ו ביידן ניצח את דונלד טראמפ ונבחר לנשיא ה-46. ארבעה ימים אחרי הבחירות, רשתות הטלוויזיה בארה"ב הכריזה הערב כי ביידן ניצח את טראמפ ונבחר לנשיא ה-46 של ארה"ב. רשת CNN הכריזה ראשונה על הניצחון של המועמד הדמוקרטי, ואחריה NBC ופוקס ניוז, וכן "ניו יורק טיימס". קמלה האריס תהיה האשה הראשונה בתפקיד סגנית הנשיא. ביידן צייץ: "אהיה הנשיא של כל האמריקאים, גם אלה שלא בחרו בי".

  

 

 ההודעה באה לאחר שהמועמד הדמוקרטי הגדיל את יתרונו בפנסילבניה ליותר מ-30 אלף קולות, כך שניתן היה להכריז על ניצחונו במדינה, המחלקת 20 אלקטורים. מאוחר יותר הוכרז ביידן כמנצח גם בנבאדה, המחלקת 6 אלקטורים. כעת, מספר האלקטורים של ביידן עומד על 279, תשעה יותר מהמספר הדרוש לניצחון. ביידן מוביל גם בג'ורג'יה ואריזונה - אך המנצח שם עדיין לא הוכרז. טראמפ מוביל בצפון קרוליינה.

 

 

 

 

 

 

 

טראמפ, התייחס לתחזיות רשתות הטלוויזיה בארה"ב, ומסר כי "הבחירות הללו רחוקות מלהיגמר". כשעה לפני ההכרזה הוא אף צייץ: "ניצחתי בגדול".

 

אף שטראמפ ממשיך להבטיח להיאבק משפטית בתוצאות ולטעון שהן זויפו והוטו בדרכי מרמה לטובת יריבו הדמוקרטי, מהמחנה הרפובליקני נשמעו בסוף השבוע גם קריאות הרגעה. מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל, שנראה כי הוא בדרך לשמור על תוארו, אמר כי הוא מאמין שתהיה העברה מסודרת ולא-אלימה של השלטון אם טראמפ יוכרז כמפסיד. כשנשאל אם תהיה העברה כזו השיב: "כמובן. הייתה לנו העברת שלטון מסודרת מאז 1792 מדי ארבע שנים, עברנו הלאה, לממשל חדש". עם זאת, יצוין כי מקונל, יריבם המר של הדמוקרטים, מנפק בימים האחרונים גם הצהרות העולות בקנה אחד עם טענותיו של טראמפ לשחיתות, כגון "כל קול חוקי חייב להיספר, וכל כל לא-חוקי חייב שלא להיספר". 

 

 

תומכי ביידן חוגגים בניו יורק תומכי ביידן חוגגים בניו יורק צילום: רויטרס

 

תומכי ביידן חוגגים בהריסבורג, פנסילבניה תומכי ביידן חוגגים בהריסבורג, פנסילבניה צילום: רויטרס

 

 

 

 

 

על רקע הבטחתו של טראמפ להמשיך "להילחם ולא לוותר" נזכרים כעת בארה"ב בסירובו של קודם לכן השנה להתחייב שהשלטון יעבור בצורה מסודרת אם יפסיד. ביידן התייחס בקיץ לאפשרות שטראמפ יסרב להתפנות מהבית הלבן, ורמז שבמקרה כזה יהיה צורך לשלוח את הצבא כדי להוציאו משם. התרחיש הזה נשמע קיצוני ביותר ומאוד לא סביר גם עכשיו, אבל התבצרותו של טראמפ בעמדתו וסירובו להכיר בהפסד גורמת לאמריקנים לכל הפחות להרהר באפשרות שיתממש.

 

 

 

 

ביידן ביידן צילום: רויטרס

 

 

 

חגיגות בהריסברג, פנסילבניה חגיגות בהריסברג, פנסילבניה צילום: רויטרס

 

 

 

חגיגות בניו יורק חגיגות בניו יורק צילום: רויטרס

 

 

באריזונה, שכאמור מחלקת 11 אלקטורים וש"פוקס" ו-AP כבר זקפו לזכותו, הצטמצם יתרונו של ביידן ל-0.9% מהקולות אחרי ספירת 97%, אבל ההערכה היא שטראמפ יתקשה מאוד כבר להדביק שם את הפער. 

 

 

 

להישג גדול במיוחד מבחינתו קרוב ביידן בג'ורג'יה, שמחלקת 16 אלקטורים ושלא בחרה במועמד דמוקרטי לנשיאות כבר 28 שנה, מאז ביל קלינטון ב-1992. אחרי ספירת 98% מהקולות מוביל שם ביידן ב-0.1%, או ליתר דיוק בקצת יותר מ-7,000 קולות. בשל הפער הקטן הזה כבר ברור שתיערך ספירה חוזרת, אבל ספירות שכאלה מביאות בדרך כלל לכל היתר למעבר של כמה מאות קולות מצד לצד, ולכן כל עוד ישמור ביידן על פער של כמה אלפים, סביר להניח שהוא ינצח שם.

 

אם ביידן ינצח בכל המדינות שבהן הוא מוביל כרגע ויפסיד רק בצפון קרוליינה, המדינה היחידה שבה הוא נמצא כרגע בפיגור אחרי טראמפ מבין מדינות המפתח שטרם התקבלה בהן הכרעה, הוא ינצח את טראמפ במניין האלקטורים 232-306 - בדיוק התוצאה שבה גבר טראמפ על הילרי קלינטון ב-2016. על כל פנים, יש הסבורים שביידן עדיין יכול לנצח גם בצפון קרוליינה, שמחלקת 15 אלקטורים ושבה הוא נמצא כעת בפיגור 1.5% אחרי ספירת 95% מהקולות. ההכרעה משם תגיע במהלך השבוע. 

 

 

ספירת קולות בפנסילבניה ספירת קולות בפנסילבניה צילום: איי אף פי

 

כך או כך, לפי הדיווחים, בארה"ב כבר נערכים לבית לבן דמוקרטי. בשעות האחרונות, לקראת ההכרזה על ניצחונו, הורחבו הגבלות הטיסה באזור ביתו של ביידן בווילמינגטון שבמדינת דלאוור, לבקשת השירות החשאי. במקביל דיווח "ניו יורק טיימס" כי צוותו של ביידן כבר מאיץ את התוכניות שלו לתקופת העברת השלטון לידיו מידי הממשל הרפובליקני. לפי הדיווח הזה, ייתכן שראשוני הבכירים שיאיישו את הבית הלבן יוכרזו כבר השבוע.

 

ב"ניו יורק טיימס" מדווחים כי הקבינט של ביידן עשוי להיות מהמגוונים בהיסטוריה, ומזכירים שביידן עצמו הצהיר כי קבינט כזה צריך לכלול גברים, נשים, להט"בים, סטרייטים, אנשי מרכז, אנשים מהצד השני של המפה הפוליטית, שחורים, לבנים ואסייתים. ביידן הסביר זאת בכך ש"יש משמעות לכך שאתה נראה כמו כל המדינה, כי כל אחד מביא נקודת השקפה מעט שונה".

 

 

טראמפ טראמפ צילום: איי פי

 

 

 צילום: גטי אימג'ס

 

 

 

תומכים של ביידן בוושינגטון תומכים של ביידן בוושינגטון צילום: גטי אימג'ס

 

רשת "פוקס ניוז" דיווחה אתמול כי לטראמפ אין לפי שעה כוונה להכיר בהפסד, וכי הוא מקבל מיועציו עצות סותרות בנושא. חלקם סבורים שהדבר הנכון כעת הוא להודות בהפסד, ואילו אחרים סבורים שעליו להיאבק משפטית. מקור אחד ל"פוקס" שטראמפ "עשוי בסופו של דבר להודות בהפסד. הוא פשוט לא שם עדיין".

 

בדיווח נוסף ב-CNN, אמש, אמרו מקורות המקורבים לבית הלבן כי יש בכירים שם ובקמפיין של טראמפ שכבר מתחילים בשקט להרחיק עצמם מהנשיא, כדי להגן על האינטרסים שלהם. "זה נגמר", אמר יועץ בכיר בממשל על המרוץ. הוא סיפר גם שיש בסביבתו של טראמפ מי שמודאגים ממה שיעשה הנשיא: "אלוהים, מי יודע". הוא הודה כי שלל בכירים בקמפיין ובבית הלבן נענעו את ראשיהם אחרי הצהרותיו השקריות של טראמפ ביום חמישי, שבהן טען שוב שגונבים ממנו את הבחירות. CNN מדווחת עוד שיועץ אחר בקמפיין העיד שטראמפ נותר יותר ויותר לבדו בטענותיו שהבחירות נגנבו ממנו.

 

המועמד הרפובליקני לנשיאות לשעבר מיט רומני הצטרף אמש לרשימת המעטים המבקרים את טראמפ מתוך מפלגתו-שלו על הצהרותיו שלפיהן "גונבים" ממנו את הבחירות. "לנשיא יש זכות לבקש ספירה חוזרת", כתב בטוויטר, "אבל הוא שוגה כשהוא אומר שהבחירות מזויפות, מושחתות או נגנבות – והוא גורם בכך נזק לחירות כאן וברחבי העולם, מחליש את המוסדות העומדים ביסודה של הרפובליקה ומשלהב בפזיזות יצרים הרסניים ומסוכנים". רומני היה המועמד לנשיאות ב-2012, ובשנים האחרונות הוא נמנה עם מעט המבקרים של טראמפ בתוך המפלגה הרפובליקנית.

 

טראמפ ניצל "גל אדום"

 

חלק גדול מהמאבק המשפטי שטראמפ מתכנן, נזכיר, נשען על ההצבעה בדואר: מדינות ארה"ב נותנות לרבים מתושביהן כבר שנים את האפשרות להקדים ולהצביע בשבועות שלפני יום הבחירות הרשמי, בין השאר באמצעות שליחת טופס ההצבעה שלהם בדואר. השנה, בצל מגפת הקורונה והרצון של בוחרים להימנע מהסכנה שבהצטופפות בקלפיות, הרחיבו רוב המדינות את האפשרות הזו, ומספר שיא של מצביעים נתנו את קולם דרך הדואר.

 

בדיוק כפי שחזו הסקרים, ביום הבחירות עצמו אפשר היה לראות שרוב המצביעים בדואר היו דמוקרטים, ואילו רוב המצביעים בקלפיות היו רפובליקנים. הפער הזה נובע כנראה בין השאר מכך שדמוקרטים נוטים לחשוש יותר מהנגיף. ההבדל בדפוסי ההצבעה של שני הצדדים יצר חוסר איזון לא שגרתי גם באופן שבו פורסמו התוצאות: מכיוון שבחלק מהמדינות והמחוזות בארה"ב נוהגים לספור ראשית את הקולות שניתנו בקלפי ביום הבחירות הרשמי, ורק אחר כך את הקולות שהגיעו בדואר בשבועות שלפני כן, במקרים רבים בליל הבחירות פתח דונלד טראמפ פער ראשוני גדול ומתעתע, אבל ככל שהתקדם הלילה והחלה ספירת ההצבעות מהדואר יתרונו הצטמצם ובחלק מהמקרים גם נמחק.

 

עיתונאים ופרשנים בארה"ב הזהירו במשך שבועות וחודשים מתרחיש שבו טראמפ ינצל "גל אדום" (רפובליקני) של קולות בראשית הלילה כדי להכריז על ניצחונו, ואז כשיגיעו הקולות מהדואר והדמוקרטים יצמצמו את הפער ("גל כחול"), יטען שהבחירות נגנבות ממנו בדרכי מרמה. זה בדיוק מה שהוא עשה בליל הבחירות: במסיבת עיתונאים בבית הלבן יצא טראמפ והכריז כי ניצח בבחירות אף שהספירה הייתה באותה העת בעיצומה, ובסדרת ציוצים בהמשך היום טען כי מעשה הגניבה-כביכול נמשך, ושהדמוקרטים עמלים על זיוף קולות, למשל בפנסילבניה, כדי למחוק את יתרונו המוקדם בדרכים לא כשרות.

x