$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

דיווח שוטף

ביידן יישא הלילה נאום לאומה; CNN: "בכירים בבית הלבן מתחילים להתנער מטראמפ"

ביידן מגדיל את הפער מטראמפ בפנסילבניה - 13,371 קולות - ומתחזק גם בנבאדה; הלילה הוא מתכוון לשאת נאום לאומה עם סגניתו קמלה האריס; יועץ של טראמפ: "המרוץ לנשיאות נגמר, רק אלוהים יודע מה הצעד הבא שלו"; הנשיא מצדו מבהיר שלא ישלים עם הפסד: "לא אוותר, אמשיך להילחם"; השירות החשאי מתגבר את האבטחה סביב ביידן

כלכליסט ו-ynet 22:3306.11.20

דיווח שוטף: כל העדכונים מהבחירות הדרמטיות בארה"ב

 

22:30 - רשת CNN: "בכירים בבית הלבן מתחילים להתנער מטראמפ"

 

רשת CNN דיווחה כי בכירים בבית הלבן ובקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתחילים להתנער בשקט מהנשיא, לאחר שהבינו שככל הנראה הוא יפסיד בבחירות בעקבות התוצאות האחרונות שמגיעות מפנסילבניה ומג'ורג'יה. "המרוץ לנשיאות נגמר", אמר יועץ של הנשיא. בתשובה לשאלה מה יהיה הצעד הבא של טראמפ, ענה היועץ: "אלוהים, מי יודע?".

 

21:00 - טראמפ: "לא אוותר, אמשיך להילחם"

 

הערב הבהיר הנשיא דונלד טראמפ בהודעה שמסר דרך הקמפיין שלו שהוא מתכוון להמשיך להילחם, ולא ישלים עם ניצחונו של ביידן: "אנחנו מאמינים שהעם האמריקני ראוי לשקיפות מלאה בנוגע לכל ספירת הקולות, ושזה כבר לא נוגע לשום מערכת בחירות ספציפית. העניין כאן הוא טוהר תהליך הבחירות שלנו כולו.

 

"מההתחלה אמרנו שכל הקולות החוקיים חייבים להיספר וכל הקולות הלא חוקיים חייבים שלא להיספר, ובכל זאת נתקלנו בהתנגדות לעיקרון הבסיסי הזה מצד דמוקרטים מכל עבר. נמשיך בתהליך הזה בכל הדרכים שהחוק מאפשר לנו כדי להבטיח שלעם האמריקני יהיה אמון בממשל שלנו. לעולם לא אוותר על המלחמה עבורכם ועבור ארצנו".

 

בתוך כך, יריבו של טראמפ ג'ו ביידן מגדיל את יתרונו במדינת פנסילבניה, והפער בינו לבין טראמפ עומד כעת על 13,371 קולות, לאחר שנספרו 96% מהקולות. לפי שעה לביידן יש49.5% מהקולות (3,310,266) ואילו לטראמפ יש 49.3% מהקולות (3,296,892).

 

 

19:05 - ביידן מגדיל את היתרון שלו גם בנבאדה

 

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ג'ו ביידן הגדיל את יתרונו בנבאדה (המונה 6 אלקטורים) ל-1.7% (22,076 קולות) על פני הנשיא דונלד טראמפ, לאחר ספירת 91% מהקולות. גם בפנסילבניה יתרונו של ביידן על טראמפ גדל בכ-2,000 קולות נוספים, וכעת הוא מוביל ב-9,027 קולות, לאחר ספירת 95% מהקולות. באריזונה ביידן מוביל על טראמפ ב-43,779 קולות לאחר ספירת 92% מהקולות. הערב הודיע קמפיין ביידן כי הוא מתכוון לשאת הלילה נאום לאומה יחד עם סגניתו קמלה האריס בשעת פריים-טיים.

 

18:15 - על סף ניצחון: ביידן מגדיל את הפער בפנסילבניה

 

ג'ו ביידן נמצא אחר הצהריים (יום ו') על סף ניצחון בבחירות לנשיאות ארה"ב. ביידן השלים מהפך בפנסילבניה, עלה שם ליתרון על דונלד טראמפ, וההערכה היא שהקולות שעוד צריכים להיספר רק יגדילו את יתרונו. לפי שעה ביידן מוביל בפער של 0.1% – 49.3%-49.4%. מדובר בפער של 6,826 קולות. במקביל מגדיל ביידן את הפער על טראמפ גם בג'ורג'יה (המונה 16 אלקטורים) ומוביל עליו ב-1,586 קולות.

 

17:00 - פוקס ניוז: לטראמפ אין כוונה להכיר בהפסד

 

צוות הקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פרסם הודעה שבה נכתב: "הבחירות לא נגמרו. ברגע שהן ייגמרו - דונלד טראמפ יוכרז כמנצח". רשת "פוקס ניוז" דיווחה כי לטראמפ אין לפי שעה כוונה להכיר בהפסד, והוא מקבל מיועציו עצות סותרות בנושא. חלקם סבורים שכדאי לו להודות בהפסד, ואילו אחרים סבורים שעליו להיאבק משפטית. "טראמפ עשוי בסופו של דבר להודות בהפסד, הוא פשוט לא שם עדיין", אמר מקורב לנשיא ל"פוקס ניוז". 

 

15:52 - אחרי ג'ורג'יה: ביידן עבר להוביל גם בפנסילבניה

 

המועמד הדמוקרטי ביידן נמצא השלים מהפך גם בפנסילבניה, עלה שם ליתרון על דונלד טראמפ, וההערכה היא שהקולות שעוד צריכים להיספר רק יגדילו את יתרונו. לפי שעה ביידן מוביל בפער של 0.1% - 49.3%-49.4% (כ-5,000 קולות).

 

המהפך התרחש לאחר שהתקבלו כמה עשרות אלפי קולות נוספים מאזור פילדלפיה (רובם מעטפות שנשלחו בדואר על ידי מצביעים דמוקרטים). ביידן קיבל 86% מהקולות האלה.

 

15:00 - ממשל טראמפ פתח "קו חם" לדיווח על הונאות בחירות

 

הנשיא טראמפ ממשיך לטעון, ללא כל ביסוס עובדתי, כי "הבחירות זויפו". במקביל, הקמפיין של הנשיא פתח "קו חם" לדיווח על מקרים של הונאת בחירות.

 

 

 

 

14:00 - טוויטר: "טראמפ יאבד את המעמד המיוחד שלו ברשת אם יפסיד"

 

בטוויטר אישרו כי אם דונלד טראמפ אכן יפסיד בבחירות, ברגע שייצא מהבית הלבן בינואר הוא יאבד גם את המעמד המיוחד שלו ברשת החברתית. לפי המדיניות של טוויטר, אנשים המוגדרים כבעלי חשיבות חדשותית, כמו נבחרי ציבור, שיש להם מעל 250 אלף עוקבים, זוכים להגנות שמונעות מהחברה להקפיא או לחסום את החשבונות שלהם גם אם הם מפרים את החוקים. בגלל המדיניות הזו, החברה השתיקה אבל לא הסירה 12 ציוצים שפרסם טראמפ רק בשבוע החולף, שבהם הוא מטיל ספק במהימנות ההליך הדמוקרטי. בטוויטר הדגישו כעת כי המדיניות שלהן לא חלה על נבחרי ציבור לשעבר, ועליהם לציית לאותם חוקים כמו פשוטי העם. כך שאם טראמפ האזרח יפרסם ציוץ שמפר את המדיניות, הוא יוסר, ואם ימשיך בקו הלוחמני הנוכחי החשבון שלו עלול להיחסם.

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: Alabama Today

 

12:45 - ביידן הגדיל מעט את הפער בג'ורג'יה

 

המועמד הדמוקרטי ביידן הגדיל מעט את הפער בג'ורג'יה, והוא עומד כעת על 1,096 קולות. בסוכנות הידיעות AP הבהירו כי אלפי מעטפות הצבעה טרם נספרו, רבות מהן באזורים שבהם היתרון שייך לסגן הנשיא לשעבר - אבל ציינו כי מוקדם מדי להכריז עליו כמנצח במרוץ. על פי החוק בג'ורג'יה, אם הפער הסופי בין ביידן וטראמפ יהיה נמוך מחצי אחוז - כמצב הנוכחי - ניתן יהיה לבקש ספירה חוזרת. מטה טראמפ כבר ביקש ספירה חוזרת בוויסקונסין, שם ניצח ביידן בפער זעום.

 

 

סופרים קולות בארה"ב סופרים קולות בארה"ב צילום: איי פי

 

11:30 - מהפך בג'ורג'יה: ביידן עבר להוביל

 

המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן נטל את ההובלה בג'ורג'יה, וכעת הוא מוביל ב-917 קולות על טראמפ, לאחר ספירה של מעל 99% מהקולות.

 

10:51 - הפער לטובת טראמפ בג'ורגיה ירד ל-463 קולות בלבד

 

10:40 - השירות החשאי מתגבר את האבטחה סביב ביידן, סוכלה מזימה לתקוף מרכז ספירת קולות בפילדלפיה

 

השירות החשאי מתגבר את הכוחות המאבטחים את המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן בווילמינגטון, דלאוור. גורמים המעורים בהחלטה אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי השירות החשאי נערך לאפשרות שביידן יכריז בקרוב על ניצחון. לפי הדיווח, סוכנים נוספים של השירות החשאי נשלחו לביתו של ביידן, לאחר שבקמפיין שלו אמרו כי ייתכן שיישא בקרוב נאום חשוב במרכז כנסים בעיר, שבו נשא כבר כמה נאומים בימים שלאחר הבחירות.

 

בפילדלפיה, המשטרה הודיעה כי סיכלה מזימה לתקוף את מרכז הכנסים בעיר, שבו נערכת ספירת הקולות. במשטרה המקומית אמרו כי קיבלו "טיפ" על חמושים שנוסעים בהאמר מווירג'יניה הסמוכה לעבר מרכז הכנסים בעיר, בכוונה לבצע שם מתקפה.  ההאמר נלכד ואדם אחד לפחות נעצר, כאשר לפי המשטרה גם כלי נשק הוחרמו. לא דווח על נפגעים ופרטים נוספים מהתקרית הזו טרם נמסרו. ערוץ טלוויזיה מקומי שידר סרטון שבו נראה ההאמר וכמה שוטרים לידו.

 

תומכים של ביידן וטראמפ באריזונה תומכים של ביידן וטראמפ באריזונה צילום: איי פי

 

09:50 - ג'ורגיה: הפער ירד ל-665 קולות

 

בג'ורג'יה הצטמצם הפער ל-665 קולות לטובת טראמפ. בכירים בוועדת הבחירות במדינה אומרים שכ-3,500 מעטפות ההצבעה האחרונות במחוז קלייטון (פרבר של אטלנטה) שהגיעו בדואר, ייספרו בשעות הקרובות. עד כה, ביידן זכה ב-84% מהקולות במחוז. 

 

בפנסילבניה - הפער עומד על כ-18 אלף קולות.

 

תומכי טראמפ באריזונה תומכי טראמפ באריזונה צילום: אי פי איי

 

08:30 - מושל נבאדה: "דברי טראמפ - מסוכנים"

 

המושל הדמוקרטי של נבאדה, סטיב סטיב סיסלואק, אמר כי דבריו של הנשיא טראמפ ולפיהם הבחירות זויפו הם "מטעים, מסוכנים, והכי חשוב - לא נכונים". הוא הוסיף כי יש לו אמון מלא בעובדי הבחירות, וכי הוא ימשיך לוודא שכל קול ייספר.

 

תומכי טראמפ מפגינים בלאס וגאס, נבאדה תומכי טראמפ מפגינים בלאס וגאס, נבאדה צילום: איי פי

 

 

 

07:10 - צמצום נוסף בפנסילבניה

 

הפער בפנסילבניה עומד כעת על 0.3% לטובת טראמפ, כ-23 אלף קולות. עד כה נספרו כ-95% מהקולות במדינה.

 

06:15 - נמשכת הדרמה בספירת הקולות בארה"ב

 

בג'ורג'יה, שם אחרי ספירת יותר מ-98% מהקולות עומדים טראמפ וביידן בשוויון בשיעור ההצבעות - 49.4%, עם יתרון קל של כ-2,000 קולות לטראמפ. ג'ורג'יה מחלקת 16 אלקטורים, ואם ביידן יצליח לחולל בה מהפך, הרי שלפי ספירת "פוקס ניוז" ו-AP הוא יגיע אל הרבה מעבר ל-270 האלקטורים הדרושים לניצחון בבחירות, ולפי ספירת רשתות כמו CNN יגיע ל-269 - מרחק נגיעה מהניצחון. 

 

בפנסילבניה, שמחלקת 20 אלקטורים, הבהירה מזכירת המדינה כי רוב הקולות שנותרו צפויים להיספר עוד היום, אולם ייתכן שיידרש זמן להכריז על מנצח. אחרי ספירת 95% מהקולות מוביל שם טראמפ ב-0.4%, אחרי שלאורך הלילה הלך יתרונו ופחת. בהתחשב באזורים שמהם אמורים להתקבל הקולות הנותרים – אזורים שנוטים ברובם לטובת הדמוקרטים – בקמפיין ביידן אופטימיים מאוד בנוגע לאפשרות שינצח שם.

 

באריזונה, מדינה שמחלקת 11 אלקטורים, הצטמצם במהלך היממה האחרונה יתרונו של ביידן ל-1.6% אחרי ספירת 90% מהקולות, אך הוא עדיין מסומן כפייבוריט לנצח בה. "פוקס ניוז" וסוכנות AP הכריזו כאמור כבר שלשום שביידן ניצח באריזונה, אבל CNN ורשתות אחרות מסרבות לקבוע זאת לפי שעה וטוענות שטראמפ עדיין יכול להשלים מהפך. בקמפיין ביידן נשמעו זהירים גם כן, ואמרו שייתכן שיידרש זמן מה עד שיתקבלו תוצאות מלאות מאריזונה.

 

 

סופרים קולות בפלידלפיה, פנסילבניה סופרים קולות בפלידלפיה, פנסילבניה צילום: איי אף פי

 

בנבאדה, שמחלקת 6 אלקטורים, ולכן לפי "פוקס" ו-AP תספיק כדי להביא את ביידן מ-264 ל-270 אלקטורים, הגדיל אמש ביידן את יתרונו מ-0.6% ל-0.9%. עד כה נספרו 89% מהקולות. בקמפיין ביידן אמרו שהם עדיין מעריכים שהוא ינצח בנבאדה. אתמול אחר הצהריים דיווחה "פוקס ניוז" כי כמו במישיגן, בפנסילבניה ובמדינות אחרות, גם בנבאדה מתכוון קמפיין טראמפ לעתור נגד הספירה.

 

הנשיא טראמפ שב וחזר הלילה (בין חמישי לשישי) על הטענה ולפיה הוא מרומה בבחירות, בלי הצגת שום הוכחות לכך, והעריך שההכרעה על המנצח תגיע לבית המשפט. "אם סופרים את הקולות החוקיים - אני מנצח בקלות", הוא טען, בהתייחסו לקולות שהגיעו בדואר ונספרים אחרי מועד הבחירות הרשמי. "אם סופרים את הקולות הבלתי-חוקיים - שרבים מהם הגיעו באיחור - הם יכולים לנסות לגנוב לנו את הבחירות".

 

 

 

 

 

x