$
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

מפרץ תיכון חדש

פגיעה במגזר הפרטי: מדד מנהלי הרכש באמירויות צונח

הפעילות העסקית במגזר הפרטי שאינו נפט באיחוד האמירויות הורעה בפעם השנייה בשלושת החודשים האחרונים, כך על פי נתונים שפרסמה חברת IHS Markit. המסקנה מתבססת על מדד מנהלי הרכש, שירד החודש ל-49.5, לעומת 51.0 בספטמבר ו-49.4 באוגוסט. מה שמעיד על בלימה במגמת ההתאוששות מהקורונה

דורון פסקין 13:3404.11.20
פגיעה במגזר הפרטי: מדד מנהלי הרכש באמירויות צונח

הפעילות העסקית במגזר הפרטי שאינו נפט באיחוד האמירויות הורעה בפעם השנייה בשלושת החודשים האחרונים, כך על פי נתונים שפרסמה אתמול חברת IHS Markit. מסקנה זו מתבססת על מדד מנהלי הרכש והירידה מעידה על בלימה נוספת במגמת ההתאוששות הכלכלית מהשפעות נגיף קורונה.

 

 

מדד מנהלי הרכש (PMI) - אינדיקטור שנועד לתת תמונת מצב מדויקת לגבי תנאי הפעילות במגזר הפרטי שאינו עוסק בנפט – ירד החודש ל-49.5, לעומת 51.0 בספטמבר ו-49.4 באוגוסט.

 

לפי המדד, מספר העסקים החדשים ירד לראשונה מאז מאי, מה שהוביל לעלייה איטית יותר בתפוקה ולירידה חדה בהיקפי הצבר. כשרמת הלחץ על יכולות התפוקה נמוכה והצפי גם הוא ברמה נמוכה, כוח האדם במגזר מצטמצם.

 

מכולות בדובאי, פעילות כלכלית שאינה נפט מכולות בדובאי, פעילות כלכלית שאינה נפט צילום: emirates247

 

 

נותנים ביס: שוק משלוחי המזון באמירויות מתרחב

פלטפורמת הזמנת המזון הדיגיטלית "סופר מיל" (Supermeal) הודיעה אתמול באופן רשמי על תחילת פעילותה בשוק של איחוד האמירויות, ותחל לספק שירותים ללקוחות פרטיים ומסעדות.

 

מנכ"ל הפלטפורמה, קתיבה אל-עלי, אמר לעיתונות המקומית בשולי אירוע ההשקה של הפלטפורמה בדובאי, כי איחוד האמירויות הוא השוק הראשון של Supermeal במזרח התיכון, והיא מתעתדת להיכנס לשוק בסעודיה ובעומאן כבר בשנה הבאה. עם כניסת החברה החדשה לשוק ישנם כיום באמירויות שמונה יישומים לשירותי משלוחי מזון במדינה.

 

הוא ציין כי עד כה הצטרפו ל"סופר ארוחה" 1,000 מסעדות באיחוד האמירויות, והיא נועדה להגדיל אותה ל -3,000 מסעדות עד סוף השנה הבאה, כאשר מספר המשתמשים באפליקציה יגיע ל-120 אלף משתמשים.

 

 

אפליקציית סופרמיל אפליקציית סופרמיל צילום: supermeal

 

 

מקום לשיפור: מיטת אשפוז אחת לכל 528 נפש בבחריין

נתונים רשמיים חושפים כי מגזר הבריאות הבחרייני זקוק לשדרוג. לפי נתונים המתייחסים לשנת 2019 ופורסמו אתמול מטעם משרד הבריאות של הממלכה, יש בה מיטת אשפוז אחת לכל 528 נפש. כמו כן, יש רופא אחד ל-380 נפש.

 

בנוסף, חולי לב מהווים כ-13% מכלל האוכלוסייה, ומספרית הם מונים 192,976 נפש. חולים בדרכי הנשימה מהווים כ-10.3% (154,405 חולים) ושיעור חולי הסוכרת הוא כ-7% מכלל האוכלוסייה (104,637). על פי נתוני השנה שעברה. מספר חולי הסרטן בממלכה הגיע ל-5,969.

 

מספר הרופאים בבחריין מגיע ל-3,945 מתוכם 2,027 במגזר הממשלתי ו-1918 במגזר הפרטי. מספר רופאי השיניים במדינה עומד על 558 מתוכם 156 במגזר הממשלתי ו-402 במגזר הפרטי.

 

בית חולים שדה בבחריין בית חולים שדה בבחריין צילום: רויטרס

 

 

גם טראמפ קשור: בריכת הגלים הראשונה הגיעה לדובאי

פרויקט הווילות היוקרתיות בדובאי "דאמאק הילס" (Damac Hills) הודיע על אטרקציה חדשה וייחודית לדיירים בו – בריכת גלים. האטרקציה החדשה הוקמה באזור הנקרא "מפרץ מאליבו", שנועד לדמות את האזור עם אותו השם בקליפורניה. הבריכה על שטח של 24,700 רגל מרובעת נמצאת במרחק נסיעה של כ-20 דקות מחופיה של דובאי. הגלים בה נוצרים על ידי מתקן בצורת כדור שיובא במיוחד מבלגיה.

 

הבריכה אינה האטרקציה היחידה במפרץ מאליבו בדובאי. הפרויקט גם כולל מועדון גולף בינלאומי שהוקם בשיתוף פעולה עם קבוצת טראמפ והוא נקרא "מועדון הגולף הבינלאומי טראמפ". כמו כן ישנו מתחם מזון מיוחד, מתחמי קניות ועוד מתחמים לענפי ספורט שונים.

 

בריכת גלים בדאמאק הילס בריכת גלים בדאמאק הילס צילום: behance

 

 

פרמיה מנצחת: צפי לגידול משמעותי בביקוש לביטוח חיים

מערכת תקנות חדשה המסדירה את שוק ביטוח החיים נכנסה לתוקף באמירויות החל מה-15 באוקטובר. לפי מומחים, התקנות החדשות מיטיבות עם המבוטחים והשוק צפוי להתרחב לשווי של 2.6 מיליארד דולר בשנה.

 

התקנות החדשות הופכות את פוליסת ביטוח החיים לשקופה וזולה יותר, כך לפי הרשויות במדינה, תוך שהן הופכות את חברות הביטוח לאחראיות יותר מבעבר מבחינת הלקוחות. התקנות מפחיתות את עלויות ביטוח החיים ב-15% - 30%. הרגולציה החדשה נועדה להגביר את ההגנה על בעלי פוליסות הביטוח וההערכה כי הדבר יתרום לגידול בביקוש לביטוח החיים באיחוד האמירויות שכיום שיעורו נמוך ועומד על 0.7% מאוכלוסיית המדינה.

 

מכל העולם צריכים להתקשר: ירידה במקרים החיוביים באמירויות

מדינת איחוד האמירויות ממשיכה להציג נתונים מרשימים במלחמתה נגד התפשטות נגיף קורונה וזאת במקביל להסרת מגבלות וחזרה הדרגתית לשגרה. במהלך השבוע שבין 28 באוקטובר ל-3 בנובמבר 2020, נערכו במדינה 803,579 בדיקות, עלייה של 3% בהשוואה לשבוע הקודם. בבדיקות אלו התגלתה ירידה של 15% במקרים החיוביים שמספרם הגיע ל 8,525.

 

על סמך הנתונים, שיעור המקרים החיוביים מסך כל הבדיקות הכולל ירד לסביבות 1%, הרבה פחות מהממוצע באיחוד האירופי (9.1%), המזרח התיכון וצפון אפריקה (6.6%), ומדינות ה- OECD ( 6.9%).

 

 

פרויקט משותף לעיתון כלכליסט ולחברת www.concordmena.com בעריכת דורון פסקין

x