$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

האם טראמפ יכול באמת לסרב לפנות את כיסאו?

בששת החודשים האחרונים נשיא ארה"ב סירב שוב ושוב להתחייב להעברת השלטון בצורה חלקה במקרה של תבוסה, וטען שאם יפסיד המשמעות תהיה שהבחירות זויפו. בין היתר, עשוי טראמפ להיתלות בעיכובים הנובעים מההצבעה בדואר כדי להכריז על ניצחון - ואז לנסות לבטל את ספירת הקולות

שירות כלכליסט 23:1203.11.20

בעוד ארה"ב מתכוננת לגלות את זהות המנצח במירוץ לנשיאות, היא נאלצת להתמודד עם תרחיש אפשרי בו טראמפ יסרב לפנות את כסאו אם יפסיד. הנשיא רמז מספיק פעמים שהוא עשוי לא לקבל את תוצאות הבחירות כדי להעלות את השאלה האם הוא באמת מתכוון לכך.  

 

בששת החודשים האחרונים טראמפ חזר וסירב להתחייב להעברת השלטון בצורה חלקה, וטען שאם יפסיד משמע שהבחירות מזויפות. טראמפ נקט באותה עמדה גם בבחירות 2016, אך השנה הציפיה לעיכוב בהיוודע התוצאות מעלות את הסבירות שיטען שאין לסמוך עליהן, ואולי אף יכריז על ניצחון לפני שכל הקולות נספרו.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

ביולי היה נדמה שטראמפ מתחיל להניח את היסודות לערעור אפשרי על התוצאות. בראיון לפוקס ניוז הוא ענה לשאלה האם יקבל את תוצאות הבחירות: "אני אצטרך לראות. לא, אני לא הולך לומר שכן, ואני לא הולך לומר שלא".

 

באוגוסט אמר טראמפ בעצרת שנערכה באושקוש, וויסקונסין: "הדרך היחידה שאני הולך להפסיד בבחירות זה אם הבחירות מזויפות. תזכרו את זה, זו הדרך היחידה שאני יכול להפסיד את הבחירות". הוא חזר על המסר גם במסיבת עיתונאים נדירה שנערכה בבית הלבן בספטמבר, ובעימות הטלוויזיוני הראשון בין המועמדים שבוע מאוחר יותר.

 

הדבר העיקרי שעשוי לאפשר לטראמפ לטעון לזיופים הוא השינוי בדפוסי ההצבעה עקב מגפת הקורונה, שמתבטא, בין היתר, במספר שיא של אמריקנים שהצביעו בהצבעה מוקדמת – חלק גדול מהם בדואר.

 

כיוון שלוקח יותר זמן לספור הצבעות בדואר ובאזורים אורבניים – בהן יש הטיה היסטורית לטובת הדמוקרטים - הדבר עשוי לתת לטראמפ יתרון זמני שיוכל לנצל כדי להצדיק הכרזה אפשרית שלו על ניצחון. לאחר הכרזה כזאת עשוי טראמפ לעשות כל שביכולתו כדי לנסות לבטל את הספירה.

 

דבר נוסף שעשוי להוות מקור לעיכובים הם חוקים שקיימים במדינות מסוימות – כמו פנסילבניה וויסקונסין המתנדנדות - שאוסרים על תחילת ספירת קולות ההצבעה לפני יום הבחירות.

x