$
קורונה

דיווח שוטף

תוך 5 שבועות בלבד: מספר חולי הקורונה באירופה הוכפל

מספר החולים בנגיף ביבשת קפץ תוך קצת יותר מחודש מ-5 מיליון ל-10 מיליון; אף שאירופה כוללת 10% מאוכלוסיית העולם, היא אחראית ל-23% מסך החולים בעולם ול-22% מסך המתים מהנגיף; ביידן על משבר הקורונה: "טראמפ נטש אתכם, אני לעולם לא אעשה זאת"; באיראן הודיעה המועצה הרפואית כי מספר המתים מקורונה גבוה פי 3 מהנתון הרשמי

כלכליסט ו-ynet 22:2401.11.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:00 - ביידן על משבר הקורונה: "טראמפ נטש אתכם, אני לעולם לא אעשה זאת"

 

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן, תקף את הנשיא דונלד טראמפ: "יותר מ-230 אלף אמריקנים מתו מקורונה - וטראמפ ויתר על הניסיון להשתלט על הנגיף. הוא אולי נטש אתכם, אבל אני מבטיח שלעולם לא אעשה זאת". הוא הוסיף: "ממשל טראמפ ידע עד כמה קטלני הנגיף הזה כבר בפברואר, אבל הם לא סיפרו לכם או למשפחותיכם. במקום זה הם הזהירו את חבריהם בוול סטריט כדי שיוכלו להרוויח לפני שהמיתון יכה בנו. הם הסתירו את האמת, זה בלתי נסלח".

 

20:00 - מספר חולי הקורונה באירופה הוכפל תוך 5 שבועות בלבד

 

מספר החולים בקורונה באירופה הוכפל תוך חמישה שבועות בלבד והגיע היום ל-10 מיליון - כך מדווחת סוכנות רויטרס. רק בחודש שעבר דיווחו אמריקה הלטינית ואסיה על יותר מ-10 מיליון מקרים, כל אחת. במקביל בארה"ב לבדה נרשמו עד כה יותר מתשעה מיליון חולים.

 

ביבשת אירופה נרשמו 5 מיליון חולים תשעה חודשים לאחר פרוץ המחלה, אולם 5 מיליון החולים הבאים דווחו תוך פרק זמן קצר בהרבה של קצת יותר מחודש. אף שאירופה אחראית לכ-10% מאוכלוסיית העולם, יש 22% מסך כל חולי הקורונה בעולם - 46.3 מיליון חולים. במקביל יש בה 269 אלף מתים מקורונה - 23% ממספר המתים העולמי מהנגיף העומד על כ-1.2 מיליון.

 

על רקע ההתפרצות המחודשת של קורונה ביבשת, הודיעו צרפת, גרמניה ובריטניה על סגר מחודש בחודש הבא שיהיה מחמיר כמו זה שהתרחש בחודשים  מרץ ואפריל. פורטוגל הטילה סגר חלקי וספרד ואיטליה מחמירה את המגבלות בשטחן.

 

על פי הניתוח של רויטרס, אירופה דיווחה על יותר מ-1.6 נדבקים בנגיף בשבעת הימים האחרונים, כמעט מחצית מ-3.3 מיליון החולים שדווחו ברחבי העולם, עם למעלה מ-16,100 מתים, זינוק של 44% לעומת השבוע הקודם. 

הפגנה בברלין נגד תקנות הקורונה הפגנה בברלין נגד תקנות הקורונה צילום: אי פי איי

 

19:40 - מונטמגרו: אלפים בלווית הבישוף שמת מקורונה

 

אלפים התאספו מחוץ לכנסייה הראשית בבירת מונטנגרו, פודגוריצה, כדי ללווית לקבורה את הבישוף אמפילוח'יה, שמת שלשום מקורונה. ראש הכנסייה הסרבית האורתודוכסית הוביל את התפילות בתוך הכנסייה העמוסה אליה הצטרפו עשרות פקידים ואנשי דת, שרבים מהם לא עטו מסיכות. במונטנגרו נרשם לאחרונה זינוק במספר הנדבקים בקורונה.

 

לווית הבישוף לווית הבישוף צילום: איי אף פי

19:00 - יוון: 1,680 נדבקים חדשים בקורונה ביממה האחרונה

 

יוון דיווחה על עוד 1,680 מקרי חדשים של מאובחנים בקורונה ביממה האחרונה. בסה"כ יש ביוון  40,929 מאובחנים בנגיף. אתמול נרשמה עלייה יומית של 2,056. מספר מקרי המוות עלה ב-9 בני אדם ל-635. 

 

 

סגר באתונה סגר באתונה צילום: איי פי

  

17:07 - המועצה הרפואית באיראן: מספר המתים מקורונה גבוה פי שלושה מהנתון הרשמי

 

מספר המתים מקורונה באיראן גבוה פי שלושה מהנתון הרשמי, אומר ראש המועצה הרפואית של המדינה. המועצה הרפואית היא ארגון לא-ממשלתי האחראי על רישוי רופאים באיראן.

 

מוקדם יותר דווח כי המספר היומיומי של מקרי המוות מהנגיף הגיע לשיא של 434. מספר מקרי המוות, עליה הודיעה דוברת משרד הבריאות בטלוויזיה הממלכתית, עומד על 35,300 בני אדם. לדבריה, מספר המאובחנים בקורונה עלה בכ-7,700 ביממה האחרונה ומספרם הכולל הוא יותר מ-620 אלף.

 

 צילום: אי פי איי

14:45 - לראשונה לאחר 7 חודשים: המסגד הגדול במכה נפתח לעולים לרגל

 

סעודיה התירה לעולי רגל מוסלמים שאינם גרים במדינה להיכנס למסגד הגדול במכה, לראשונה מאז הטילה מגבלות קורונה לפני שבעה חודשים.  

 

עולי רגל במסגד הגדול במכה, היום עולי רגל במסגד הגדול במכה, היום צילום: רויטרס

 

 

 

13:00 - סלובקיה: כ-2.5 מיליון אזרחים נבדקו אתמול במבצע רחב היקף

 

כ-2.5 מיליון אזרחים סלובקים נבדקו לקורונה אתמול לאחר שהמדינה החלה במהלך סוף השבוע במבצע רחב היקף לבדיקת רוב אוכלוסייתה, בניסיון לעצור את התפשטות המגפה. הרשויות במדינה אמרו שהתכנית השאפתנית לבדוק את רוב אוכלוסיית המדינה, שמונה 5.5 מיליון איש, היא הראשונה מסוגה במדינה בסדר גודל כזה. מדינות נוספות ממתינות לראות את מידת הצלחת התכנית, בתקווה שהיא תהווה פיתרון יעיל למניעת עומס יתר על מערכות הבריאות.

 

בדיקות קורונה בסלובקיה בדיקות קורונה בסלובקיה צילום: רויטרס

 

יותר מ-40,000 אנשי רפואה שלצידם קבוצות סיוע של חיילים, שוטרים, עובדים מינהליים ומתנדבים, מאיישים קרוב ל-5,000 אתרים בהם מתבצעות הבדיקות. עד כה נבדקו במסגרת המבצע למעלה מ-828,000 תושבים, מתוכם 7,947 נמצאו חיוביים, כך אמר שר ההגנה הסלובקי ירוסלב נד. לדבריו בשעה שאמר את הדברים נבדקו כבר למעלה ממיליון תושבים, ושלושה מיליון נוספים אמורים להיבדק עוד במהלך סוף השבוע. ראש הממשלה איגור מטוביץ' אמר שהוא מקווה שהמבצע יצליח לזהות ולבודד מספיק חולים מאומתים כדי למנוע הטלת סגר על כל המדינה.

 

הבדיקות ניתנות חינם ואינן חובה, אך הממשלה אמרה שתטיל הסגר על אנשים שלא יבצעו את הבדיקה, ותאסור עליהם ללכת לעבודה. התקשורת הסלובקית דיווחה שבשלב מסוים זמן ההמתנה לבדיקה הגיע לארבע שעות, אך התקצר בהמשך. תוצאות בדיקות הנוגדנים שמתבצעות במדינה מתקבלות תוך 15-30 דקות, אך הן פחות מדויקות מבדיקה בשיטת PCR. המתנגדים לתכנית הצביעו על מחקר שנעשה בצ'כיה שמצא שבדיקות נוגדנים מזהות רק כ-70% מההדבקות שמזוהות ע"י בדיקת PCR, אך הממשלה התעקשה שאפילו ברמת דיוק כזאת המהלך עודנו משמעותי.

 

 

9:55 - לראשונה זה 5 חודשים: אין נדבקים חדשים באוסטרליה

 

אוסטרליה רשמה היום אפס הדבקות חדשות בקהילה בפעם הראשונה מזה כמעט חמישה חודשים, במה שסולל את הדרך להקלות נוספות במגבלות התנועה במדינה, כך אמרו מומחי בריאות. מדינת ויקטוריה שהיתה מוקד ההתפרצות ואחראית ליותר מ-90% מ-907 המיתות שנרשמו באוסטרליה כתוצאה מהנגיף, לא רשמה אף הדבקה חדשה או מקרה מוות מזה יומיים ברציפות.

 

מלבורן מלבורן צילום: איי אף פי

 

ללא מקרים חדשים של קוביד 19 במדינה, אוסטרליה רשמה את יומה הראשון ללא הדבקות מאז התשיעי ביוני, כך אמר שר הבריאות של המדינה גרג האנט. "תודה לכל אנשי הרפואה ולעם האוסטרלי", כך כתב האנט בחשבון הטוויטר שלו. התפיסה הרווחת היא שאמצעי הגבלת התנועה ושיתוף הפעולה של הקהילה היו קריטיים להשגת שליטה במגפה בטרם נוצר עומס יתר על מערכת הבריאות של המדינה.

 

מדינת ויקטוריה יצאה בשבוע שעבר מסגר של 111 יום, מהנוקשים והארוכים שהיו עד כה בעולם. פקיד הבריאות הבכיר של ויקטוריה ברט סאטון רמז היום שהמדינה עשויה להקל עוד יותר חלק ממגבלות התנועה בימים הקרובים, אך קרא לציבור להמשיך להישמע להוראות. "לראות 50,000 מקרים ביום בצרפת, לראות את בלגיה שולחת חולים אל מחוץ לגבולותיה מרוב עומס – אלה הדברים שהצלחנו להימנע מהם" ,הוא אמר. אוסטרליה דיווחה על כ-27,500 נדבקים בקורונה בלבד מאז תחילת המגפה הודות לכך שמיהרה לסגור את גבולותיה, הטילה מגבלות ריחוק חברתי, וביצעה בדיקות בהיקף נרחב.

 

9:30 - רוסיה: שיא במספר הנדבקים בקורונה ביממה

 

ברוסיה אובחנו ביממה האחרונה 18,665 נדבקים בנגיף הקורונה. זהו הנתון היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה במדינה. 5,261 מהנדבקים אובחנו בבירה מוסקבה. כמו כן מתו עוד 245 חולים ומניין המתים מפרוץ המגפה הגיע ל-28,235.

 

8:30 - דיווח בטורקיה: הדובר של ארדואן אובחן בקורונה, גם שר הפנים ומשפחתו

 

דוברו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, איברהים קאלין, חשף כי הוא אובחן בקורונה. הדובר ציין כי הוא סובל מתסמינים קלים ונמצא בשלבי הטיפול האחרונים. הודעתו פורסמה שעות ספורות לאחר ששר הפנים הטורקי סולימאן סוילו הודיע כי הוא, אשתו ובתו נמצאו חיוביים לנגיף. השלושה מטופלים בבית החולים. לפי שעה לא ידוע אם ארדואן נדרש לבידוד, אך נמסר כי הוא אינו סובל מתסמינים כלשהם.

x