$
חברה וסביבה

החוזה חושף: התיישבות של ספייסX במאדים לא תכיר בחוקי כדור הארץ

חברת החלל שבבעלות אלון מאסק מתכננת להקים עיר במאדים. בחוזה השירות עם חברת סטארלינק שתספק את שירותי האינטרנט, נכתב: "הצדדים מכירים במאדים ככוכב חופשי כך שלאף ממשלה בכדור הארץ אין סמכות או ריבונות על הפעילות במאדים. מחלוקות ייפתרו באמצעות עקרונות למנהל עצמי, שייכתבו בתום לב בעת ההתיישבות במאדים"

שירות כלכליסט 10:2931.10.20
חברת החלל ספייסX שבבעלות אלון מאסק לא תכיר בחוקים הבינלאומיים במאדים, כך לפי תנאי חוזה השירות לפרויקט האינטרנט סטארלינק שלה. החברה מתכוונת לציית למספר "עקרונות מנהל עצמי" שיוגדרו בזמן ההתיישבות במאדים.

 

 

מאסק, המייסד גם של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, חשף בשבוע שעבר את התוכניות להקים עיר במאדים, אולם לא פורסם לוח זמנים להוצאת התכנית לפועל. כל התיישבות עתידית של ספייסX ככל הנראה תשתמש בלוויינים של סטארלינק החגים מעל כדור הארץ כדי לספק חיבורים לאינטרנט לאנשים ולמכונות. כבר מעל 800 מהלוויינים הללו שוגרו לחלל, ועשרות אלפים נוספים מתוכננים לעשות זאת בשנים הקרובות.

 

 

מאדים מאדים צילום: שאטרסטוק

 

 

אפליקציה של סטארלינק הושקה השבוע במספר אזורים לאחר ניסוי מוצלח לבדיקת היכולות של הרשת בחלקים בארה"ב ובקנדה. המשתמשים ציינו כי תנאי החוזה באפליקציה מדגישים שהשירות שיסופק לכדור הארץ או לירח ינוהל בהתאם לחוקי מדינת קליפורניה. אך מעבר לכדור הארץ והלוויינים, החוקים והרגולציות לפיהם יפעלו הרבה פחות ברורים.

 

"עבור שירותים שיסופקו במאדים, או במעבר למאדים באמצעות חללית, הצדדים מכירים במאדים ככוכב חופשי כך שלאף ממשלה בכדור הארץ אין סמכות או ריבונות על הפעילות במאדים", נכתב בחוזה. "בהתאם, מחלוקות ייפתרו באמצעות עקרונות למנהל עצמי, שייכתבו בתום לב בעת ההתיישבות במאדים".

x